Ilona Andrews: Magic Tides

Strašlivý záporák poražen, lidstvo zachráněno a hlavní hrdinové si padnou do náručí, aby žili šťastně až navěky. Zazvoní zvonec a pohádky je konec. Nebo ne? Manželský pár ukrytý pod pseudonymem Ilona Andrews čtenáře překvapil novelou Magic Tides, volným pokračováním příběhů Kate Danielsové a bývalého pána šelem Currana Lennarta.

Série o Kate Daniels se odehrávala v postapokalyptickém světě, kde krutou ránou do existence lidstva byl návrat magie. Od té doby se střídaly dny, kdy všechno fungovalo normálně přes auta, zbraně a internet, až do náhodné chvíle, kdy moc převzala magie a technika naprosto selhala. Pak svět začal patřit kožoměncům, upírům, polobohům a mágům. Samotná série dosáhla deseti románů, ale do stejného světa autoři zařadili několik dalších knih. Nejnovější Magic Tides nepatří přímo do série Kate Daniels, ale do vlastní škatulky nazvané Kate Daniels: Wilmington years.

Uplynulo asi šest let od chvíle, kdy Atlanta s Kate v čele zažehnala brutální invazi. Během této události přišel o moc i její megalomanský, magicky nadaný a skoro nesmrtelný otec Roland. Kate a její manžel Curran se vrátili do svého domova na předměstí, osvobozeni od svých závazků vůči magii města a s cílem věnovat se maličkému synovi Conlanovi a obyčejným každodenním záležitostem. Bohužel něco jako obyčejné, poklidné dětství talentovaného syna bývalé nájemné likvidátorky magických nepříjemností (a také princezny prastarého a dávno neexistujícího magického království) a bývalého Pána šelem, vrchního a některými velmi zidealizovaného šéfa jedné z největších kožoměnčích smeček ve Spojených státech, je těžko dosažitelný milník. A tak se manželé Lennartovi rozhodli k radikálnímu kroku. Pro svého syna začali hledat dobrou školu, která by mu poskytla kvalitní vzdělání, zajistila mu potřebnou anonymitu a v první řadě by mu pomohla se socializovat v kolektivu vrstevníků. Takovou školu objevili až ve Wilmingtonu v Severní Karolíně, vzdušnou čarou nějakých šest set kilometrů od Atlanty a na samé hranici teritoria ovládaného Smečkou. Kate a Curran nyní mají jediný cíl. Být nenápadní, vystupovat jako obyčejná rodina z předměstí a nepřitahovat zbytečnou pozornost okolí. Lehčeji se to plánuje než dodržuje, obzvlášť když místní gang Red Horn Nation unesl synovce zhotovitele náročných stavebních úprav na jejich novém domově.

Magic Tides není žádný dlouhý příběh o záchraně světa před superpadouchem. S tím podle všeho už Kate a Curran skončili, ale to neznamená, že by odešli do penze. Velké akce už u Lennartů nejsou na pořadu dne, ale jedna menší záchrana uneseného puberťáka přece jejich identitu ve Wilmingtonu neprozradí, ne? Stačí k sobě nepřitahovat nežádoucí pozornost a neprovádět příliš náročnou magii. Čtenář od začátku hádá, jak dlouho bude trvat, než to všechno praskne, ale musí se Kate nechat, že za sebou zvládá maskovat stopu lépe než její adoptivní dcera v románu Blood Heir. Zároveň se neubrání smíchu při každé příležitosti, kdy si Kate říká, že nesmí budit pozornost.

Magic Tides je delší novela, podle slov autorky to měla být povídka u příležitosti zprovoznění obchodu s reklamními předměty, návštěva u milovaných hlavních hrdinů. Příběh sice nedosáhl délky plnokrevného románu, ale novela je to víc než slušná. Trochu připomíná atmosféru šestého dílu Magie na vzestupu, kdy si Kate a zástupci Smečky udělali výlet ke břehům Černého moře, s tempem propůjčeným z následující Magie ničivé, kdy se v rekordním čase musel vypátrat vrah a jeho hledání zavedlo Kate z jednoho konce Atlanty na druhý přes různé frakce. Wilmington nabízí nové a neprobádané pole možností s novými hráči, spojenci i protivníky.

Novela Magic Tides nabízí kromě vyprávění z pohledu Kate i několik částí, kde čtenář dostane příležitost sledovat příběh z pohledu Currana nebo Conlana. Oba vnášejí do novely svěží vítr a s hlasem Kate rozhodně nejdou zaměnit.

Příběh není úplně vhodný pro čtenáře, kteří nečetli hlavní sérii, protože se budou zbytečně ztrácet. Novela sice nabízí menší počet stran a relativně všední dobrodružství, ale Magic Tides splňuje do puntíku všechno, co mají fanoušci téhle série rádi. Kate je sice duševně trochu starší a matka malého školáka, ale probodávat protivníky, vyhrožovat, být hubatá a nesnášet upíry umí pořád stejně. Zkrátka je to stará dobrá Kate a svět, o kterém fanoušci nevěděli, jak moc jim chybí, dokud se nezačetli do jeho prvních stránek.

Při posledním zoomovém setkání s fanoušky u příležitosti vydání knihy autorské duo slíbilo, že v letošním roce spatří světlo světa i další díl Magic Claims.

Ukázka

Vydáno: NYLA Publishing, 2023
Jazyk: angličtina
Počet stran: cca 160
Cena: 4,99 USD (za e-book na Amazon.com)