Lauren Blackwoodová: Za prokletými zdmi

Jestliže znáte knihu Jana Eyrová, nebo jste viděli její filmové zpracování, román Za prokletými zdmi vám bude připadat povědomý. Namísto Jany přijíždí za prací do starobylého domu Andromeda, která se však neuchází o místo vychovatelky. Má vymýtit zlo, jež se ukrývá v jeho zdech.


Andromedě je devatenáct let a zrovna se ve špatném rozešla se svým mentorem Jemberem, který se jí jako malé ujal, když o rodinu přišla. Jako člen církve, která se potýká s reálnými projevy temných sil, ji připravoval pro stejnou roli, jakou vykonával sám. Andromedě nyní ale nezbývá nic jiného než sama přes své mládí přijmout natolik významnou práci, aby jí zajistila patronát a vlastní živobytí. To ale ještě netuší, že se v domě mladého pána Magnuse Rochestera setká s tím nejhorším, s čím se debtera (exorcista, vymítač) může potkat. 

Lauren Blackwoodová (*1987) žije ve Virginii a pochází z rodiny s jamajskými předky. Román Za prokletými zdmi je autorčinou prvotinou a v roce 2021 se zařadil mezi bestsellery The New York Times. V originále autorce tento měsíc vyjde další kniha s názvem Wildblood.

Kniha Za prokletými zdmi je psaná v ich formě a autorka nechá čtenáře nahlédnout do Andromediny minulosti, vysvětlí, z jakých poměrů pochází a za jakých okolností se dostala ke svému poručníkovi. Mrzutého a podivínského Magnuse čtenář pozná z jejího pohledu a vyprávění. Postavy nejsou popsány příliš do hloubky, ale Andromedinu paličatost je třeba ocenit. Mezi oběma hrdiny vznikne romantický vztah, podobně jako v románu Jana Eyrová.

Děj se odehrává hlavně v Rochesterově sídle, kde každá místnost znamená pro debteru novou nebezpečnou výzvu. Dům se nenachází na anglickém venkově, ale hluboko v rozpálené poušti.

Zajímavé je pojetí magie. Debtera musí pro každý projev zla vytvořit zvláštní amulet na míru vyrobený ze stříbrných plíšků, do kterých vyrývá jedinečné ornamenty. Amulet omotává barevnými nitkami. To vše během projevů temných sil, kdy jí jde často o život. Každá čára musí být precizně vytvořená, a pokud se dílo podaří, zlo je navždy z místa vyhnáno.

Pojem deptera si Lauren Blackwoodová vypůjčila z etiopského a eritrejského náboženství, kde jde o osobu, která bílou magií zahání zlo. Nebo také působí jako lidový léčitel.

Román Za prokletými zdmi jsem si moc neužila, protože základ příběhu je opravdu velmi podobný Janě Eyrové. Další přepis ošperkovaný tajemnem mi připadá zbytečný. Zaujaly mě akorát pasáže, kdy si autorka pohrávala s rituály, magickými amulety a projevy temných sil. Škoda, že si nevymyslela vlastní nosný příběh, měla by daleko více prostoru pro svou tvořivost a možnost si pohrát s duchovnem. Přitom inspiraci románem v závěrečném poděkování ani nezmíní, ale osud sirotka Andromedy, jméno Rochestera nebo citát, který je v knize použit, nikoho nemůže nechat na pochybách, odkud čerpala. O podobnosti s dílem Charlotte Brontëové informují čtenáře i komentáře jiných spisovatelů a nakladatelství na zadní straně obálky.

Pro čtenáře, kteří ale mají rádi klasiku a jsou zvědaví na to, co s touto inspirací dokázala Lauren Blackwoodová provést, může být kniha Za prokletými zdmi zajímavá.

Vydal: Host, 2022
Překlad: Alžběta Kalinová
Vazba: brožovaná
336 stran / 379 Kč