Ilona Andrews: Magie na vzestupu (Kate Daniels 6)

Pán šelem Curran se svou Chotí Kate Danielsovou a několikačlenným doprovodem opouští Atlantu a vydávají se na nebezpečnou pouť do Evropy. Uvědomují si, že jde o past, ale odměna je vysoká – panacea, nesmírně drahý lék, který mladé kožoměnce uchrání před proměnou v krvelačné lupy, a tedy nevyhnutelnou smrtí.

Andrews_Magie-na-vzestupuNa pobřeží Černého moře se Kate a Curran stávají prostředníky mezi třemi rozhádanými smečkami evropských kožoměnců a ochránci těhotné Desandry. Ta čeká dvojčata, z nichž každé má otce z jiné smečky. Navíc na hrad, kde se setkání koná, opakovaně útočí nebezpečné okřídlené příšery a zabíjejí jeho obyvatele. Kate se tak naskytne nejedna příležitost k použití jejích pověstných bojových schopností. Tím problémy ale nekončí, protože se na scéně objeví i dávný nepřítel, napojený na jejího otce. Uklidnění jí nenabízí ani vztah s Curranem. Ten se uzavírá stále více do sebe a očividně sleduje vlastní plány, protože tráví hodně času s krásnou vlkodlačicí Lorelei Wilsonovou.

Kate Danielsová patří mezi kick-ass hrdinky, co před papírováním a politikařením dají přednost souboji s krvelačnou magickou příšerou. Nepostrádá ani nadhled a příjemně ironický smysl pro humor, který dokáže uplatnit v každé situaci. Curran jako kontrolou posedlý a trochu paranoidní Pán Šelem nemusí sednout každému čtenáři, ale s Kate tvoří skvělý pár. V jejich vztahu není nouze o nebezpečné situace, zábavné slovní přestřelky, žhavé jiskření ani občasné napětí.

Čtenář se v knize opět setká s řadou starých dobrých známých: Kateinou nejlepší kamarádkou Andreou a jejím snoubencem Rafaelem, obětavým doktorem Doolittlem, boudí alfa samicí Tetou Bé nebo vlkodlakem Derekem. Přibude i pár nových a zajímavých postav, které pravděpodobně dostanou prostor v následujících dílech. Autoři navíc trochu přitvrdili, takže si čtenáři nemohou být jistí, zda jejich oblíbenci tohle nebezpečné evropské dobrodružství ve zdraví přežijí.

Změna prostředí, kdy Kate s Curranem opustili postapokalyptickou Atlantu, na první pohled působí jako odbočení od ústředního tématu, jímž by mělo být konečné střetnutí Kate s jejím otcem Rolandem. Od manželské dvojice Ilona Andrews jsou ale čtenáři zvyklí na dopředu pečlivě promyšlený děj, kde ani drobné informace nejsou náhodné a zbytečné. Jinak tomu není ani v Magii na vzestupu, kde se nakonec všechny dějové linky propletou a vytvoří propracovaný celek. Odlišné prostředí navíc do série vneslo nový šmrnc i originální magické prvky vycházející z kultury a mytologie národů žijících kolem Černého moře.

Jedinou slabinou Magie na vzestupu tak zůstává milostná zápletka v podobě klišoidního náznaku milostného trojúhelníku. Celá působí jako opsaná z červené knihovny a určitě šla vymyslet lépe. Naštěstí autoři skřípajícímu vztahu Kate a Currana nevěnovali moc prostoru, nekazí tedy dojem z jinak skvělého příběhu.

Magie na vzestupu obsahuje vše, co mají čtenáři na sérii s Kate Danielsovou rádi: pořádnou porci akce a magických příšer, spletitý děj, sympatické postavy, ironické hlášky a trochu romantiky. Kvalita série s přibývajícími díly rozhodně neklesá a pořád se drží na špičce urban fantasy. Nezbývá než se těšit na sedmý díl s názvem Magie ničivá, který vyjde v průběhu roku 2015.

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2014

Koupit knihu