EPICA

Epica, nizozemská symphonic metalová legenda, kterou už znají mnozí, od svého vzniku v roce 2003 urazila dlouhou cestu. Zakladatel skupiny Mark Jansen Epicu založil téměř hned po svém odchodu z After Forever. Jako důvod se uvádí tvůrčí neshody. Skupinu ještě doplnili Simone Simons (zpěv), Yves Huts (basa), Coen Janssen (klávesy).


Mark Jansen nejdříve založil skupinu pod názvem Sahara Dust, brzy se ale přejmenovala na finální Epica. První album vyšlo na konci roku 2003 pod názvem The Phantom Agony. Ke stejnojmenné písni byl natočen i klip. Produkce alba se mimo Epicu zhostil i Sacha Paeth. Celou sestavu doplnil sbor a smyčcový orchestr. Jako druhý singl vyšla éterická Feint. V roce 2004 vydali poslední ochutnávku z alba, pomalou Cry for the Moon.

Druhé album skupina vydala až v roce 2005 pod názvem Consign to Oblivion. Prvním singlem se stala pomalá Solitary Ground. Skupina vyjela jako host na turné s americkou skupinou Kamelot. Ve stejném roce vydali album The Score – An Epic Journey. CD sloužilo jako soundtrack k holandskému filmu Joyride. Většinou je ale uváděno jako třetí řadové album skupiny. Druhým albem kapela ukotvila svůj styl. Bohatými symfonickými aranžemi proplouvá hlas Simone Simons. Harmonii narušuje chraplák Marka Jansena. Celou éru Consign to Oblivion uzavírá singl Quietus.

Další album přišlo na trh v roce 2007. Epica přijala nového bubeníka Ariëna van Weesenbeeka. V nové sestavě poté vydali Divine Conspiracy. Jako první singl se objevil Never Enough. Kapela poté vyjela na vlastní turné. Posledním singlem se stal Chasing the Dragon. Balada, která má ve své albové verzi úctyhodných sedm minut. Singlová verze byla bohužel ořezána téměř na polovinu.

Rok 2008 přinesl DVD The Classical Conspiracy. Natáčelo se v maďarském Miskolcu na Opera Rock Show, za doprovodu 40-členného orchestru a 30-členného sboru.

Další řadové CD vyšlo v roce 2009 s názvem Design Your Universe. Skupina posunula svůj zvuk někam dál. Spíše se ale pozvedla kvalita. Novou éru uvedl singl Unleashed. Rychlá písnička, ke které vznikl i zajímavý videoklip. Éru uzavřel singl This is The Time.

Zatím posledním albem v diskografii kapely je Requiem for the Indifferent (2012). Jako první klip vyšel energický, ale na Epicu jednoduchý Storm The Sorrow. Píseň se dočkala i vlastního klipu. CD je inspirováno náboženstvím, kulturami i válkami, které lidé v průběhu času vedli. Skupina vyjela na turné a další singl zatím nevydala.

Oficiální stránky kapely