Kalayna Price: Čarodějka stínů

Vítejte ve městě Nekros, jedna z jeho obyvatelek, stínová čarodějka Alex Craftová, má DEN BLBEC. Nejdřív jí zemře klient na infarkt dřív, než jí stačí zaplatit. Poté se Alex ozve její mladší sestra, s kterou se dlouhodobě nestýká, aby jí pomohla odhalit okolnosti smrti guvernéra Theodora Colemana. V souvislosti s tím slíbí čarodějka laskavost svému kamarádovi z oddělení vražd. Jenže výsledky její magie jsou jiné než obvykle, neboť s těly v márnici není něco v pořádku. Alexiny snahy zasahovat do policejní práce se rozhodně nelíbí detektivu z oddělní vražd, Falinu Andrewsovi. K tomu Alex začne sledovat neodbytný duch. Než se Alex stačí rozkoukat, tak se jí někdo pokusí zavraždit, život jí zachrání Death, anděl smrti, sběratel duší, sama Smrt. Zkrátka pro Alex Craftovou den jako vyšitý.

Hlavní hrdinkou nové urban fantasy série z pera Kalayny Price je třiadvacetiletá Alex Craftová, vlastním jménem Alexis Cainová. S rodinou přetrhala styky, protože její otec George zastává funkci viceguvernéra a patří mezi členy Strany za lidi, odpůrce nadpřirozených stvoření a magie. Stejným směrem se politicky angažuje i Casey, Georgova mladší dcera. Alex dělá konzultace pro policii a soukromě povolává stíny pro pozůstalé. Čarodějka stínů využívá magii hrobu, což je něco jiného než oživovatelství nebo nekromancie. Vidí sice duchy, ale vyvolává shluky vzpomínek zemřelých – stíny. Záhrobní magie by se dala nejlépe popsat jako pohled do jiné roviny existence.

Alex má věčně hluboko do kapsy a vztahy s rodinnou komplikované. Tvrdě bojuje o své místo na slunci. Nepatří mezi cool drsné hláškařky chrastící sbírkou zbraní, ale není ani zapřísáhlou pacifistkou. Se střelnými zbraněmi příliš nevychází kvůli potížím se zrakem. Společníka ji dělá její domácí mazlíček (pes by bylo příliš silné slovo) rasy čínský chocholáč. Byt s ní sdílí asistentka prokurátora Holly, která  spolu s patoložkou Tamarou patří do jejího malého okruhu kamarádů. Všechny tři ženy se chovají jako typické nerozlučné kamarádky. Vypomáhají si šatníkem a udělují si rady do života, hlavně do toho milostného. Domovníkem je fae a jedním z dalších obyvatel domu  místní třínohý kamenný kocouří chrlič Fred. Oba působí naprosto přirozeným dojmem, ale zároveň podtrhují magickou odlišnost světa v knize od toho našeho

Alex nemá zrovna spořádaný milostný život, dává přednost sexu na jednu noc, když zrovna potřebuje krapet tělesného tepla. Život jí aktuálně komplikuje detektiv Falin Andrews, který podezřívá Alex, že se mu šťourá v případu a tají důležité skutečnosti. Pravděpodobně ji podezřívá i z daleko horších věcí. Na druhou stranu temperamentní policista rozhodně není dokonalý a čistý jako lilie. Jejich vztah by se dal popsat nejlépe slovem výbušný.  A k tomu se o Alex zajímá i temný, tajuplný a málomluvný Death. Pro Alex jsou její přátelé důležití, ale hlavní roli v příběhu hraje ona. Všichni ostatní ji ve větší či menší míře doplňují.

Čarodějka stínů je velmi dobrý detektivní příběh ze světa, kde se vykytuje magie, a někteří jedinci se ji rozhodně nebojí použít k pochybným cílům. Můžete zde narazit na smrťáky i fae, osoby s magickým talentem mají vlastní školy a jejich odpůrci politické strany. Kalayna Price začala s představováním světa, jenž stvořila, velmi pomalu. Spoustu věcí pouze naznačila a kolem Alex  se nachází dost nevyřešených, ale naznačených tajemství.

Velice podařený první díl série, ve kterém autorka zdaleka nevytasila všechny své trumfy, ale odvyprávěla kvalitní příběh s nečekaným závěrem . Čtenáři nezodpověděla několik důležitých otázek, na které snad odpoví v dalších dílech. Alex Craftová se hrdě může zařadit po bok dalších urban fantasy hrdinek a určitě mezi nimi nezapadne.

Ukázka
Vydal: Baronet; 2012

Koupit knihu