Kalayna Price

Na český, potažmo slovenský knižní trh přichází na sklonku letošního podzimu první díl o policejní konzultantce Alex Craftové, která probouzí z hrobů duchy mrtvých. Podívejme se blíže na její autorku, Kalaynu Price.Americká spisovatelka Kalayna Price se narodila 23. února 1982 v městě Columbia v Jižní Karolíně, kde vystudovala střední školu a v roce 2005 promovala na tamní univerzitě v oboru studiové tvorby a malby.

Jméno Kalayna je její vlastní, ačkoli na americké poměry trochu nezvyklé. Pokud je Kalayně známo, nemá žádný konkrétní původ nebo význam, ačkoli jí během let lidé povídali různé možnosti původu jejího jména – nejvíce se jí zamlouvá, že její jméno je možná odvozeno od ruských bobulí, které musí přejít mrazem, aby zesládly natolik, aby se daly jíst.

Kalayna byla od dětství snílkem. V deseti letech vyrabovala otcovu knihovnu s fantasy romány a tehdy se také zamilovala do hrdinské fantasy plné mýtických ras a stvoření. Více ji to ovšem táhlo ke stvořením potulujícím se nocí. První knihu, Once bitten o kočičí kožoměnce, napsala ve věku 23 let.

Inspiraci ke svým příběhům čerpá Kalayna ze světa kolem ní, svého studia starodávných mytologií a četby klasického folkloru. V jejích příbězích nenajdeme jen prvky fantasy, ale také zdravou porci akce, špetku romance, kapku hrůzy, ždibet humoru a řádnou dávku tajemství a záhad.

Když nepíše, čte jak pro osobní potěšení, tak pro výzkum na další román, případně ji najdeme v jejím ateliéru u malířského plátna, venku s kamerou či fotoaparátem, nebo kdekoli, kde to jde, s obručemi na hula-hoop. Ano, čtete správně. Kalayna považuje tanec s obručemi hoop za to nejlepší cvičení na planetě a po večerech si obruče i zapálí.

Se svými fanoušky je v kontaktu přes webové stránky, její kanál na YouTube, na blogu či na Facebooku. Je častou návštěvnicí conů, setkání fanoušků a čtenářů fantastiky.

 

Tvorba:

Haven
1. Once Bitten (2009)
2. Twice Dead (2010)
3. Thord Blood (2012)

Série vypráví o Kitě Nekai, kočičí kožoměnce, kterou na útěku před jejím klanem proměnili v upírku a ona o to více zabředla do politiky nadpřirozeného světa.

Alex Craft
1. Grave Witch (2010) – Čarodějka stínů
2. Grave Dance (2011) – Tanec stínů
2.5 Ruby red (2013) – povídka ze sbírky „Kicking it“ sleduje události, které přivedly vyšetřovatelku Briar Darquerovou do Nekrosu
3. Grave Memory (2012) – Vzpomínky stínů
4. Grave Visions (vyjde v originále 02/2016)

Série o Alex Craftové představuje nájemné „magické“ očko, soukromou vyšetřovatelku s nadpřirozenou schopností mluvit s mrtvými, která pomáhá policii v městě Nekros řešit kriminální případy a má věčně hluboko do kapsy. V honbě za nebezpečným zabijákem jí sekunduje sama Smrt v podobě sexy a svůdného muže a tajuplný policista.

Kalayna se netají tím, že inspirací pro příběhy Alex Craftové jí jsou dobrodružství Anity Blakeové z pera jejího velkého vzoru Laurell K. Hamiltonové.

Série je plánovaná jako šestidílná.

Daň za magii ve světě Alex Craftové
Rozhovor s autorkou

Zdroje:
kalayna.com
facebook.com/KalaynaPrice
goodreads.com
fantasticfiction.co.uk

(aktualizace 29.11.2015)