Mračná nad Žilinou – fantaskní příběh na pozadí slovenských dějin
V pozadí zdánlivě obyčejných událostí mohou být skryté hybné síly, které kvůli jejich neuchopitelnosti lze nazývat třeba i magickými. Na to, aby je člověk zaregistroval, stačí jen mít oči bystré a mysl otevřenou. Pak se zjeví i ty nejnenápadnější spojitosti dalekosáhle většího celku.
Žilinské nakladatelství Artis Omnis vydalo na sklonku roku s velkou parádou knižní debut žánrového spisovatele a hrdého Žilinčana Miňa Tichého s příznačným názvem Mračná nad Žilinou. Jedná se o povídkový román s prvky fantastiky, jenž reflektuje nejdůležitější milníky moderních slovenských dějin a je zasazený do reálií města Žiliny a jejího okolí.
Mračná nad Žilinou
Četnický kapitán Andrej Fojt s přítelem a pravou rukou poručíkem Lukášem Sabolem i s celým mužstvem mají zabránit atentátu ze strany maďarských podvratných sil na přijíždějícího ministra Šrobára. Od tohoto úkolu neočekávají žádnou slávu ani uznání, přesto jsou kvůli svému poslání ochotni obětovat vše. V případě neúspěchu by totiž vzniklé škody byly nedozírné. Děj je prostoupen obrazy druhého vyprávění, které se odehrává v zákopech velké války na italské frontě, kde Fojt bojoval pod praporem československých legií a kde se poprvé setkal s mágem Baltazarem Alnusem. Od této chvíle se jejich osudy nezvratně propojily, k čemuž přispěl i mágův kouzelný artefakt nesoucí štěstí.
Povídka se nese v duchu historické špionážní detektivky. Prolínání dějů i postupné odhalování tajemství je velmi dobře vyváženo. Napětí si příběh drží až do konce.
Medailón šťastia
Při jedné z nevinných dětských her jsou tři kluci svědky události, která všem změní život. Kolem nich projíždí černý funkcionářský vůz Praga Alfa a Samuel si jako jediný všimne, že na straně spolujezdce se otevře okénko a za bujarého veselí znějícího z vnitřku vozu se ven vykloní ladná ženská ruka a vyhodí na krajnici něco lesklého. Jedná se o amulet na řetízku. Poté co svým kamarádům ukáže svůj nález, dochází mezi nimi k rozkolu a tragické události na sebe nenechají dlouho čekat.
Pohledem dětí je dramaticky vykreslena bezútěšná situace za fašistického režimu v loutkovém státu nacistického Německa. Nebezpečí číhá na všechny a všude, děti nevyjímaje. A zlo se může zažehnout s vidinou prospěchu i v dětském srdci.
Veteráni
Za pohnutých okolností událostí srpna 1968 se veteránovi Slovenského národního povstání a invalidovi Antonu Mičechovi vrací ve vzpomínkách poslední dny jeho účasti v bojích proti německé armádě, v nichž utrpěl zranění, která ho definitivně vyřadila z dalších partyzánských bojů. Nehodlá se jen tak smířit s příchodem nových okupačních vojsk do vlasti, jako se nikdy nesmířil s komunistickými persekucemi a znevážení obětí vlasteneckých bojovníků za svobodu Československa, kteří nepodléhali režimu. A jako starý veterán chce zcela svobodně a rozhodně podniknout cokoliv, aby se vyrovnal s příkořími a znovu získal svou hrdost, možná i nový život a lásku při emigraci do zahraničí.
Autor skvěle vystihl podobnost mezi dvěma historickými událostmi. Tragičnost situace i individuality postav je vytěžena beze zbytku a opětovné užití paralel dodává příběhu nadčasový takt potřebné dynamičnosti. O akční bojové scény zde není nouze.
Čo drieme v temnote
Období divokých změn během druhé poloviny devadesátých let v samostatném Slovensku bylo pro dětské duše plné dobrodružství. Obzvláště s blížícím se obdobím školních prázdnin. Skupinka chlapců ze sídliště si hraje na válku na Balkáně v opuštěné rozestavěné stavbě obchodního centra, ten nejmladší Peťo však při chvilce nepozornosti propadne do spodního, zčásti zatopeného patra, kde se jej dotkne nepopsatelná temnota, která na něm následně zanechá nesmazatelnou značku. Ani jeho staršímu bratrovi se tato temnota nevyhne a jejich dětství neodvratně končí.
V čistokrevném hororovém příběhu nechybí jak vykreslení neuchopitelného zla, tak zla bujícího v dysfunkční rodině, a to v podobě otčíma alkoholika a bezmocné matky obou chlapců.
Tajomstvá ukryté v ruinách
Policejní detektiv Michal Sabol znovu dostane možnost vyšetřovat zločiny s dětskými oběťmi, nalezenými na opuštěných místech ruin, bez jakýchkoliv hmatatelných stop vedoucích k odhalení a usvědčení pachatele či pachatelů. Slovenskou společností zmítají bouře nespokojenosti a touhy po změně, jež vyvolala neobjasněná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Samotného Michala Sabola pronásledují démoni minulosti a jediný, kdo může do jeho zmatku vnést alespoň trochu osvobozujícího světla, je jeho dědeček.
V závěrečné povídce je postupně vysvětleno vše, co do té doby zůstávalo dobře skryto, a všechny neviditelné linie se sbíhají v neodvratný konec celého příběhu.
Spisovatel Miňo Tichý vytvořil v pěti na sebe navazujících povídkách románový příběh, propojený nejenom generacemi postav, nýbrž i magickými artefakty. O magii zde není nouze, i když kromě hlavních aktérů zůstává většině ostatních postav skryta. To ovšem neplatí pro čtenáře, jenž dostává skvěle vyvážený multižánrový příběh, plný zvratů, skvělých popisů psychologie postav i událostí. Na jedné straně je tu přítomna dobrá magie, snažící se ve všech ohledech majiteli magického artefaktu pomoci. Na straně druhé je ovšem magie temná, ze začátku nenápadná, v průběhu však získává na síle i nebezpečnosti, neúměrně tomu, jak ta dobrá slábne.
Nechybí zde ani již výše zmíněné prvky špionážní detektivky, kriminální vyšetřování, válečné bojové popisy, horor ani psychologická dramata v mezilidských vztazích. Dokonce i erotická linka je zde decentně zahrnuta v přesně vyváženém množství a poměru k celku. Autorův styl je svěží, postavy jsou živé a uvěřitelné a zážitek ze čtení umocní reálná místa a události s nimi spojené. Navíc je z knihy cítit autorova láska k rodnému městu a jeho okolí.
To vše dělá z knihy Mračná nad Žilonou atraktivní celek, a když po ní čtenář sáhne, rozhodně toho nebude litovat.
Vydalo: Artis Omnis, 2024
Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Jazyk: slovenský
Cena: 18,90 € / 358 Kč (Martinus.cz)