Klíčotepci – umělá inteligence podle Roberta J. Bennetta

Můžou se magie a věda prolínat? V poslední době se velmi rychle rozvijí umělá inteligence. Ve fantasy Roberta J. Bennetta je něco tomu velmi podobného, ale mnohem vyspělejšího.

Třetí a závěrečný díl trilogie Záhutí se se čtenářem příliš nemaže a hned ho vtáhne do epického příběhu. Svět je v chaosu a všude vládne strach. Panují obavy z mocného Tevanne. Město z minulých dílů je již „obživlé“ a ovládané entitou, která díky skribovací magii působí tak trochu jako bůh. A také již zmíněná umělá inteligence. Tevanne chce zabírat další území. Sancie, Berenika, Klef a další se snaží získat spojence a proti hrozbě bojovat.

Někde na konci celé cesty jsou tajemné, dávno ztracené dveře. Ty chce najít jak Tevanne, tak samozřejmě i Sancie. Za dveřmi je totiž odpověď na všechny otázky světa, ve kterém se příběh odehrává. Kdo se k nim dostane, může i celý svět zničit.

Klíčotepci, třetí díl trilogie Záhutí, je nejmasivnější a také nejdelší. Po celou dobu se něco děje a šest set stran je napěchovaných až po okraj. Není tu prostor pro vatu. Román plynule navazuje na předchozí díly Čaropisci a Světatvůrci, má však zcela jinou atmosféru. Cítíte, že přichází konec, že protivník je neobyčejně silný a situace je prakticky beznadějná.

Kniha je akčnější než její předchůdci a autor si připravil hned několik překvapení a fíglů. V poslední třetině dává naplno na odiv svou bezbřehou fantazii. Ovšem právě onen „výbuch“ fantazie, epičnost a akčnost způsobují, že některé scény působí chaoticky. Je třeba zdůraznit, že pokud jste nečetli předchozí knihy, nejspíš budete ztraceni.

Ačkoliv se autor velmi soustředí na posouvání děje vpřed, v třetím dílu odhalí veškeré informace o tom, kdo je vlastně tajemný Klef, uvězněný v klíči. Dozvíte se však o všem, co stojí za dalšími činy ostatních postav i onoho Tevanne, které se snaží zničit svět. To vše je velmi uspokojující a dokazuje, že má Bennett vždy vše skvěle promyšlené.

Styl vyprávění má šmrnc a nechybí v něm ani humor. R. J. Bennett zvládá skvěle vybalancovat složitý fantasy svět s příjemnou čtivostí, a tak ani nepostřehnete, že čtete tak silnou knihu. Ačkoliv je popis skribování a celé magie světa poměrně komplikovaný, lze ho z pěkného autorova popisu dobře pochopit.

Robert Jackson Bennett se díky trilogii Božská města dostal mezi čelní představitele současné fantasy. Trilogie Záhutí jeho postavení potvrdila. Klíčotepci jsou parádní završením celé trilogie, která opět ukazuje Bennetta jako moderního autora fantasy. Je originální, osobitý a má svěží nápady.

Pokud bychom měli trilogii Záhutí srovnat s Božskými městy, pak by asi pomyslným vítězem byla Božská města, ale jen o kousek. Záhutí tak jako tak patří do zlatého fondu současné fantasy a věřím, že jednou se o něm bude hovořit jako o klasice žánru.

Vydal: Host, 2023
Překlad: Milan Pohl
Vazba: vázaná
Počet stran: 592
Cena: 549 Kč