Robert Jackson Bennett: Město zázraků

Pomsta je silná motivace a jedna z nejčastějších literárních zápletek. V třetím díle série Božská města se na cestu za pomstou vydává Sigrud Harkvaldsson, špion a osobní strážce ambasadorky Shary Komaydové.

Na začátku románu je zavražděna Sigrudovi blízká osoba a mohutný Dreylan to rozhodně nenechá jen tak. Vydává se proto do Bulikova (Města schodů) pomstít její smrt.

Město zázraků je zejména v první polovině takřka čistě detektivním příběhem, trochu ve stylu „noir“. Do ranku fantasy patří prakticky jen kulisami světa, kterému dřív vládli skuteční bohové. Jak se však zdá, cosi božského v Bulikově zůstalo a souvisí to s vyšetřovanou smrtí.

Čtenář je nejen pohlcen samotným vyšetřováním, ale rovněž Sigrudovou osobností, která je drsná, ale i dojemná. Jeho životní příběh i charakter jsou silné a ukazuje se, že právě on je zásadní postavou celé trilogie. Když se Sigrud setká se Shařinou dcerou, začíná další část románu, která je už akčnější, a příběh se nadechuje k velkému finále, které dokazuje, že Bulikov je skutečně městem zázraků.

Robert Jackson Bennett opět vypráví krásným jazykem, který je obrazotvorný a přitom velice čtivý. Město zázraků díky tomu působí dospěle, chytře, ale také srozumitelně. Autor umí báječně předat čtenáři emoce jednotlivých skvěle vykreslených postav, takže je snadné se do nich vcítit.

Sigrud je klíčem v boji proti nepřátelským božským bytostem, je až pozoruhodně odolný, pro nepřátele smrtící, prakticky nestárne, a přesto není bůh. Autor tohle vše vysvětlí, skvěle vygraduje příběh, a také dokazuje, že měl trilogii výborně promyšlenou, protože informace z předchozích dvou knih (Město schodů a Město mečů) dokonale pasují do celku. Poslední souboj je správně dramatický, a jak se sluší na příběh s „božskými entitami“, i vpravdě velkolepý. Po něm už následuje epilog, jenž má sílu dojmout a přitom dělá dojem, že takhle je to logické a správné.

Město zázraků je vynikající fantasy kniha, která působí, stejně jako celá série, velice dospěle a rafinovaně. Autorovi se povedlo udělat z celé trilogie opravdu velký příběh, na který se jen tak nezapomíná. Věřím, že se Božská města stanou klasikou fantasy žánru.

Jsem velice zvědavý na další Bennettovy knihy a vypadá to, že žánr urban fantasy jen tak neopustí. Minulý rok mu za mořem vyšla kniha Foundryside. Ta má být prvním dílem nové trilogie, ve které opět půjde o město, magii a mocné artefakty. Nezbývá než se těšit, až kniha vyjde i u nás.

Vydal: Host, 2018
Originální název: City of Miracles
Stránky autora: robertjacksonbennett.com
Překlad: Milan Pohl
Obálka: Andrej Nechaj
Vazba: vázaná
Počet stran: 539
Cena: 389 Kč