Petr Jaroněk: Theomachia

V románu Theomachia ožívá starý Olymp a přichází válka bohů.

V příběhu, který se odehrává v období po Trojské válce, se bohyně Athéna a bůh Ares nemají vůbec v lásce a celkově panuje na Peloponéském poloostrově předválečná nálada.

Čtenář sleduje osudy mladého Dorose, nástupce krále Thesprotie, který čeká na návrat svého otce z výpravy do Ithaky, kde jsou problémy s některými kmeny. Dorosův otec se nevrátí, a tak je mladík odkázán na své schopnosti. Válka přichází a s ní i obávaní Molossané. Aby toho nebylo málo, Doros musí vyřešit útoky tajemného netvora, který vraždí vojáky, jak kdyby byli z papíru.

Čtenář nahlédne do života bohů, do jejich intrik (a že jich je) a toho, jak si s lidmi zahrávají. Válka se šíří čím dál víc a je krvavější. Do her bohů však vstupuje Doros. Jeho velké tajemství zamíchá s kartami všech.

Theomachia je obsáhlý epos, který se poměrně pomalu rozjíždí, ale postupně toho autor nabízí víc. Mísí se tu historie, mýty a zcela fantastické prvky (netvoři, nelidské bytosti, bohové). V jedné rovině si užijete spoustu rozhovorů a intrik. Druhá rovina je však akční. Theomachia se v průběhu děje stává čím dál drsnější a krvavější. Místy je to fantasy válečný román, v němž autor nechává hrdiny projít strašnými útrapami.

Nechybí tu ale ani vztahy nebo atmosférické pasáže. Během pěti set stránek čtenáři projdou zkrátka vším možným. Nicméně válečná linie knihy je asi nejvýraznější. S trochou fantazie a velkým nadhledem se Theomachia ve své neúprosnosti a v popisech bitevních vřav blíží například některým pasážím Malazské knihy padlých. Theomachia je jakýmsi duchovním pokračovatelem tradičních starořeckých eposů, jaké si představíte, když se řekne „starověké Řecko a Olymp“.

Množství postav, pomalejší úvod a střídání scén můžou zpočátku dělat čtenáři trochu problém se začíst, ale trpělivost se vyplatí. Je potřeba se připravit na hromadu jmen, řeckých reálií a „ukecanost“ románu. Když se však rozjede válečná mašinérie, má příběh naopak velký spád a napětí.

V knize najde čtenář pěknou mapu, zajímavý doslov autora a také pro lepší orientaci slovníček termínů a náhled do Mykénské epochy. Je znát, že autor si dal na knize nesmírně záležet a že je do starořecké historie opravdu zapálený.

Petr Jaroněk se doposud prezentoval dvěma slovanskými fantasy knihami Ospalá slovanská díra a Běsi z temného hvozdu. Theomachia je jeho třetí román a doposud nejobsáhlejší.

Theomachia je velká kniha. Po obsahové stránce i co do zpracování. Důležité je mít na paměti, že ačkoliv se jedná o fantasy, je silně soustředěná na staré Řecko. Pokud vás daná tematika a prostředí nezajímá, patrně vás kniha bavit nebude. Román rovněž vyžaduje od čtenáře trochu trpělivosti, protože rozvíjení děje a narůstání tempa je postupné.

Theomachia je fascinující a ojedinělá cesta do starého Řecka. Nechybí válka, krev, intriky, mytické bytosti ani pár překvapení. Petr Jaroněk stvořil knihu pro náročnější čtenáře, kteří ocení její propracovanost.

Vydala: Epocha, 2023
Obálka: Jiří Arbe Miňovský
Vazba: vázaná
Počet stran: 528
Cena: 499 Kč