Petr Jaroněk: Ospalá slovanská díra

Fantasy knihy bývají většinou pořádně tlusté, plné elfů, mágů, skřetů a další anglosaské havěti. Jenže fantasy může být i z našich končin a mít podobu útlé knížečky. O to víc pak může překvapit intenzita zdánlivě krátkého příběhu bez „epických“ pozlátek.

Ospalá slovanská díra se odehrává v okolí Zlína ve třináctém století. Veterán Henslin se po deseti letech ve službě u svého pána vrací domů. Jeho rodné město se změnilo, takže se musí chvilku rozkoukávat. Na to však nemá moc času, protože se dozví, že v okolí řádí tajemný zabiják, který svým obětem stíná hlavy – přesněji řečeno mladým dívkám. A právě Henslin dostane za úkol vraždy objasnit a vraha chytit. Což nebude snadné, protože se od místních dozvídá, že jezdec není člověk, ale přízrak z pekel. Henslin tomu zprvu nevěří, při svém pátrání však nakonec zjistí, že bude muset přehodnotit vše, čemu kdy věřil. A dotýká se to i jeho minulosti, o které zdaleka nevěděl všechno.

Ospalá slovanská díra má dvě stě stránek, na nichž Petr Jaroněk stihl odvyprávět napínavý a tajemný příběh. Navzdory rozsahu je román propracovaný a čtenář nemá pocit, že by příliš pospíchal. Jen tu není žádná vata a autor jde zkrátka k jádru pudla. Stále se něco děje a příběh běží kupředu.

Román velmi dlouho působí jak historická detektivka, ve které Henslin postupuje jak vyšetřovatel, nicméně slovo „slovanská“ v názvu knihy je zásadní, protože se příběh postupně dostane k mytickým věcem, jako jsou například slovanští bohové a báje. Dnes se takové příběhy označují jako fantasy, ale v podstatě jde o pověsti, mýty, báje nebo, chcete-li, pohádky.

Právě příklon k fantastice a bájím může na některé čtenáře působit malinko rušivé, protože skutečně velkou část příběhu Henslin postupuje zcela racionálně a reálně. Nicméně, kdo se zajímá o slovanské pověsti, nebude nadpřirozenem překvapen, a spíš naopak ho potěší i bytosti, které může znát z našich pohádek a mýtů. Právě i díky mytickým bytostem mi mnohdy kniha atmosférou připomněla slavný román Les Mytág.

Jak bylo řečeno, autor se nikde nezastavuje a vypráví velice jednoduše (přesto ne banálně). Petr Jaroněk napsal román velice čtivě a zvolený jazyk působí zcela přirozeně. Jako čtenář jste skutečně vtaženi do třináctého století.

Zajímavý a trochu netradiční je způsob, jakým příběh vrcholí. Aniž bych chtěl spoilerovat, zápletka vyvrcholí, skončí, a přesto ještě zbývají stránky. Autor totiž ukončuje román vysvětlením původu hlavního nepřítele. Příběh vychází z pověstí a v podstatě se tohoto formátu drží.

Ospalá slovanská díra je debutovým románem zlínského autora Petra Jaroňka. Před pár dny vyšla v Argu jeho druhá kniha Běsi z temného hvozdu, která se vrací k událostem před tímto příběhem.

Pokud hledáte napínavý mytický příběh vycházející z našich legend, který vám navíc nezabere spoustu času a zhltnete ho, jak se říká, „na posezení“, je pro vás Ospalá slovanská díra správnou volbou.

 

Vydalo: Argo, 2019
Obálka: Mikuláš Podprocký
Vazba: brožovaná
Počet stran: 212
Cena: 248 Kč (v e-shopu Kosmas za 223 Kč, e-book za 149 Kč)