Ondřej Neff: Ostrov nesmrtelných

Tajemství a záhady vesmíru nikdy nezmizí. Kde se nachází Ostrov nesmrtelných, bájná závrtná pevnost Penglai?

Na konci dvacátého století vybudovali Číňané na Měsíci závrtnou pevnost, kterou hledali i starožitníci Kuba Nedomý a Dědek Čuchák. Jenže ji nenašli a na počátku románu se mezi sebou trochu hádají. Pro Kubu to totiž byla citlivá záležitost. Když se téma Ostrova nesmrtelných znovu vynoří, nenechá ho to chladným.

Měsíc už není to, co býval, a nad habitatem Arkádie se vznáší medúzovité těleso patřící Bagdádskému kalifátu, který chce Měsíc proměnit v zelenou živoucí krajinu – a také z něho čerpat energii. Navíc jsou tu jistí „Soudluzi“, kteří se snaží odčinit svůj dluh vůči dříve zrazené Zemi. Je tu tak konflikt mezi dvěma ideologiemi a do toho začíná hra o nalezení Ostrova nesmrtelných „Cesta do Penglai“. Kuba i Dědek Čuchák budou mít plné ruce práce. S tou jim ale snad pomůže i wudanská bojovnice Su Wang-li.

Ostrov nesmrtelných pokračuje ve stylu předchozích knih Arkádského cyklu. Kdo nějakou již četl, bude tu jako doma. Pokud je tento román prvním setkáním čtenáře s Arkádií, bude nejspíš zpočátku lehce zmatený a chvilku potrvá, než se ve světě Kuby Nedomého a Dědka Čucháka rozkouká.

Ondřej Neff pokračuje v tom, co celý cyklus proslavilo, tedy v akční a dobrodružné jízdě, která má spád a kde se neustále něco děje. Nesmí chybět ani pořádná porce humoru. Spousta věcí odkazuje i na dnešní dobu a čtenář zjistí, že některé věci se ani v budoucnosti nezmění. Třeba mezilidské vztahy nebo nikdy nekončící boj o moc. Narážky na politiku jsou tu také zcela zřejmé.

Ostrov nesmrtelných je oproti svým předchůdcům možná o kousek dobrodružnější, a to právě díky hledání tajemné závrtné pevnosti. Čtenář se setká se spoustou netypických bytostí, zažije napínavé scény, ale také poměrně bizarní nebo ryze humorné.

Kniha je opět krásně vizuálně zpracovaná, a to od parádního obalu přes vnitřní ilustrace až po samotný materiál knihy a její desky.

Ondřej Neff je legenda české literatury. Na kontě má slavné romány Měsíc mého života, Tma či parádní verneovskou trilogii Tajemství pěti světadílů. Ostrov nesmrtelných je již šestým kouskem do populárního Arkádského cyklu.

Kuba Nedomý a Dědek Čuchák vždy dobře pobaví a jako dvojka fungují zkrátka výborně. Ostrov nesmrtelných je tak opět povedené sci-fi, které však v rámci cyklu nijak nepřekvapí. Kdo má rád styl předchozích knih Arkádie, bude jistě spokojený. Je tu všechno – akce, dobrodružství, humor a také dávka nadhledu nad tím vším.

Vydal: Mystery Press; 2023
Obálka a ilustrace: Karel Jerie
Vazba: vázaná
Počet stran: 456
Cena: 479 Kč