Catherine Doyle a Katherine Webber: Korunní princezny

Catherine Doyle a Katherine Webber vezmou čtenáře ve své knize Korunní princezny na neskutečnou jízdu a souboj o královskou korunu a zachování čarodějů.

Královská dvojčata Rose a Wren vedou zcela odlišné životy. Jedna je čarodějka žijící v ústraní, druhá je nastávající královna, která o své sestře nic netuší. Bohužel pro Rose ji Wren nemá v úmyslu nechat vládnout, a tak se těsně před korunovací roztáčí kolečka plánu zaměnit Wren za Rose. Jenže plány tohoto rozměru mají vždy zádrhele, a tak se jak Rose, tak Wren budou muset všemi silami probojovat k vytoužené koruně. A odvrátit hrozbu v podobě dalšího honu na čarodějnice vedeného krutým gevranským národem bude dost ožehavé.

Román Korunní princezny se odehrává na ostrově Eana, kde před mnoha lety spolu žili v míru lidé a čarodějové. Na ostrov však přišel takzvaný Ochránce, rozpoutal válku s čaroději a zasel do lidí strach. Čarodějná moc se roztříštila do jednotlivých proudů – zaklínači, válečníci, léčitelé, vichři a věštci. Pro přeživší čaroděje nastala doba temna, dokud jim nesvitla naděje na spojení lidského krále s čarodějkou. Bohužel semeno strachu a mocichtivost jedinců vzklíčily natolik, že se porod potomstva páru stal záminkou pro další válku s čaroději. Zbylá hrstka čarodějů se stáhla do ústraní a čeká na svou příležitost. Mohutný pouštní krvavec, pták stříbřice a magické pohřebiště čarodějů zvané Plačící les vypovídají o tvořivosti autorek při vytváření „nemagického“ magického světa (což snad dále rozvinou). Eana má pevninského souseda – ledovou zemi Gevru, jejíž občané jsou (obecně) krutí, mocichtiví a vychovávají k boji nebezpečné šelmy.

Sedmnáctiletá dvojčata Rose a Wren jsou si v mnoha ohledech podobná a zároveň dost odlišná. I přes rozdílné situace se obě potýkají s očekáváním a nátlakem druhých, zatímco se snaží najít vlastní směr. Neušetří je toho ani výměna rolí, ba naopak, a sledovat jejich charaktery v jiném prostředí je zábavně zajímavé. Celková situace a vývoj událostí není vůči Rose fér, na druhou stranu to spolu s osobními změnami dělá její linii příběhu zajímavější oproti Wrenině. Vřelého rodinného setkání se čtenář nedočká, neboť sestry nemají čas se poznávat a jejich babička Banba je velmi autoritativní. Autorky vhodně vytvořily každé hrdince jejího „prince“ a moc hezky postupně budovaly a gradovaly chemii mezi danými páry.

Tento young adult fantasy román v sobě spojuje rozsáhlou spletitou zápletku, romantické a humorné scény a značnou dávku napětí a akce. Čtenář odhadne předem jen málo věcí, zvláště vyústění závěrečné scény, která byla plná napětí, akce, chaosu až dramatu. Konec knihy sice působí uzavřeně, nicméně je otevřený. Líbilo se mi zapracování tématu přepsání a zmanipulování historie země a jejího následného vývoje spolu s postupným Rosiným prozřením.

Catherine Doyle a Katherine Webber napsaly příběh střídavě z pohledu Wren a Rose, a to ve třetí osobě s vyváženým poměrem dialogů a popisů. Příběh má rychlejší tempo, místy i spád, neboť se neustále něco děje nebo plánuje. Přechody atmosféry od vážné na odlehčenou až zábavnou přispívají k udržení čtenářovy pozornosti.

Korunní princezny bych doporučila všem, kteří hledají pozoruhodný dobrodružný a zábavný příběh s napětím, pomalou romancí a komplexní zápletkou.

Vydalo: CooBoo; 2023
Překlad: Radka Kolebáčová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 496
Doporučená cena: 469 Kč