Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Zámek a klíč – Zlatý věk

Když zaznamená film, seriál nebo knižní série úspěch, zpravidla přichází pokračování. Často se jedná o umělé a nepovedené natahování. Existují však výjimky. Příběh komiksu Zámek a klíč se zdál uzavřený, ale vyšla další kniha této série. A jde o komiks, který přináší nečekanou radost.

Série Zámek a klíč má šest dílů, respektive české vydání se skládá ze šesti knih. Nyní po letech je tu Zlatý věk. Ale pozor! Nejedná se o pokračování. Dokonce to není ani prequel. Zlatý věk se sice odehrává před sérií, ale rovnou o několik desítek let zpět (v první polovině 20. století) a nijak čtenáře na dějovou linku ostatních knih nepřipravuje. „Sedmička“ je povídkovou knihou.

První z povídek Malý svět se zaměřuje na využití „klíče malého světa“ k odemčení makety Zámkova, tedy domu, který rodina Zámků obývá. Po odemčení mohou do modelu domu vkládat anebo z něj vyndávat různé předměty. A přesně to dělají malé sestry Zámkovy, Mary a Jean. Co se však stane v maketě, to se projeví i ve skutečném Zámkově. To s sebou může přinést i nepříjemné události. Povídka je hravá a ukazuje, jak se zpočátku nevinná hra malých dívek může změnit v horor. Část zápletky si půjčili pro jeden díl i tvůrci třetí řady seriálu Zámek a klíč. Je to vskutku zábavný otvírák celé knihy, která má však svůj vrchol o hodně stran dál.

Do nitra luny je krásný, dojemný, ale i smutný příběh. Mladý Ian Locke trpí záchvaty, které se stále zhoršují. S otcem se dívají na Měsíc a Iana velmi zajímá, co je za ním. Otec se mu rozhodne to ukázat. Rodina Zámkových má totiž klíč i od Měsíce. Tahle povídka naplno ukazuje talent Joea Hilla jako vypravěče a Gabriela Rodrigueze jako nápaditého kreslíře. Je to krátký příběh, přesto čtenáře dokáže naprosto uchvátit. Jeho pointa s člověkem pohne.


Naopak Síla hudby je kratičká hříčka, která pobaví, ale není tím nejdůležitějším příběhem v knize.

Následují dva delší příběhy, které tvoří páteř knihy a jsou tím zásadním, proč si knihu koupit. …jak vojska bledých čet je velice temná povídka. John chce narukovat do druhé světové války. Otec mu to samozřejmě nechce dovolit, jenže John má svůj důvod. Kdyby přece použili ve válce své mocné klíče, mohli by být nacisté daleko dřív poražení a miliony lidí zachráněny. Rozhodne se vzít klíče a vydat se do bitvy. Jenže válka je krutá, krvavá a John to pozná na vlastní kůži. Příběh je nesmírně silný a ukazuje nejen hrůzy války, ale i to, že nést tíhu svých rozhodnutí může být nesnesitelné. Gabriel Rodriguez a Joe Hill se nebojí udělat Zámek a klíč pořádně surovým a osudovým.

Nejdelším příběhem knihy je Co peklo schvátí a je také tím nejfantastičtějším. Jde o crossover Zámku a klíče se Sandmanem Neila Gaimana. Je fascinující, jak se oba světy dají propojit a jak spolu parádně fungují. Hrdinou je opět John a především jeho sestra Mary (již dospělá). Děj čtenáře zavede až k branám pekla, kde je John uvězněn a Mary se ho pokusí zachránit. Od pekla je jeden klíč a ten, kdo jej má, peklu vládne. Rodina Zámkových si však klíč od brány pekel vyrobí. V čem je ono spojení se Sandmanem? Sám Morfeus je v komiksu jen na chvilku, protože příběh je zasazen od období, kdy je v zajetí. Nicméně čtenář potká spoustu postav, které z tohoto slavného komiksu (a nyní i seriálu) může znát: Kaina a Ábela, Zelený ráj či Lucifera. Gabriel Rodriguez se ve ztvárnění pekla skutečně vyřádil a povedlo se mu propojit estetiku obou originálních komiksů.

Pokud nebudete mít vizuálních orgií dost, čeká vás na konci knihy i solidně obsáhlá část s návrhy obálek Zlatého věku od různých ilustrátorů. Je to vážně parádní podívaná.

Joe Hill je autorem mnoha románů a povídek. Úspěch Rohů, Ohnivého muže nebo Vánoční říše je toho důkazem, nicméně právě komiksová série Zámek a klíč je to, co ho katapultovalo mezi nejpopulárnější současné autory fantastiky. Nutno dodat, že podíl Gabriela Rodrigueze je stejně důležitý a jeho osobitý styl je pro sérii signifikantní.

Recenze vyznívá jako oslavná řeč či reklama, ale skutečně tu neshledávám nic, co bych zkritizoval nebo k tomu měl alespoň drobnou výtku. Sám jsem to nečekal. Věřil jsem, že sedmá kniha Zámku a klíče bude dobrá. Jenže Zlatý věk je naprosto úžasný! Komiks roku!

Vydalo: Comics Centrum, 2022
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vazba: vázaná
Tisk: barevný
240 stran / 699 Kč