Tipy na knižní dárky
Stejně jako loni jsme v redakci sepsali pár tipů, kterými knihami byste letos k Vánocům mohli potěšit své blízké. Vybírali jsme pouze z letošních novinek v rámci fantastiky.
Kristina doporučuje klasiku:
Jenny Nowak: V řetězech
Dlouho očekávaný román známé autorky Jenny Nowak mě velmi potěšil. Nejen že je tvořen dokonale vyrovnaným koktejlem historie, válečné fantasy a surového vampyrismu, nabízí navíc nahlédnutí do doby římsko–dáckých válek a do samotné podstaty tajemství, které autorčina díla spojuje. Nechte se povozit na strhujících a krvavých vlnách historie, zažijte napětí, zoufalství, naději i vášeň, která překoná věky. (recenze)
Kometa nabízí knihu nejen pro mládež:
Rick Riordan: Magnus Chase a bohové Ásgardu – Prastarý meč
Osvědčený americký spisovatel knih nejen pro mládež Rick Riordan vyslal do světa další sérii inspirovanou starými mýty. Tentokrát dokazuje, že severští bohové jsou „in“ nejen v podání komiksového Marvelu. Hlavním hrdinou Prastarého meče je šestnáctiletý bezdomovec Magnus Chase se svérazným životním přístupem a talentem padat do nebezpečných malérů. Jeden takový ho stojí život. Magnus je sice mrtvý, ale to je teprve začátek jeho neuvěřitelného dobrodružství s bohy, obry, trpaslíky, elfy i valkýrami.
Série Magnus Chase je sice určena pro mládež, ale rozhodně zaujme a pobaví i dospělé. Stačí, když máte rádi dobrodružné fantasy příběhy okořeněné starými mýty a fandíte hrdinovi, který se nedožil toho, aby mohl být plnoletý. (recenze)
Sevia vsadila na Careyho:
M. R. Carey: Všemi dary obdarovaná
Nijak zvlášť nevyhledávám knihy se zombie tematikou, ale když jsem se dozvěděla, že jednu takovou napsal i můj oblíbený autor komiksů (Lucifer, Mezi řádky), musela jsem jí dát šanci. A dopadlo to na výbornou. Mike Carey píše originální a komplexní příběhy napěchované emocemi a v případě putování desetileté Melanie spolu s několika dalšími přeživšími postapokalyptickou budoucností tomu není jinak. Doporučuji překonat určitou nedůvěru a pustit se do čtení. Všemi dary obdarovaná má totiž potenciál být tím pravým dárkem nejen pro fanoušky Živých mrtvých. Jenom malé upozornění – pro úplně slabé povahy to také není. (recenze)
Czistoslava doporučuje dobrodružství náctiletých:
Mariam Petrosjanová: Smečka ze čtvrtého pokoje
Tahle kniha na mě udělala ze všech letošních knih největší dojem. Je natolik jiná, že mě hned po několika přečtených stránkách zaujala. Smečka ze čtvrtého pokoje představuje společenství náctiletých, kteří mají stejný problém. Jsou vyhoštěni z našeho reálného světa a ve zdech útulku pro opuštěné děti spřádají svůj tajuplný svět plný pravidel a fantazie. (recenze)
Suzanne to bere po dvou
J. K. Rowlingová: Harry Potter a Tajemná komnata
Letos vám doporučím knihy hned dvě. První je téměř klasika: Harry Potter a Tajemná komnata od J. K. Rowlingové. Pokud máte doma potterofila, tam mu tímhle vydáním s nádhernými ilustracemi určitě uděláte radost. A co, že má celou sérii už dávno doma v knihovničce. Možná má, ale ne ilustrovanou.
Rainbow Rowellová: Nedej se
A pokud přeci jen chcete něco jiného, sáhněte v knihkupectví po Nedej se od Rainbow Rowellové. Není to Harry Potter, ale je to Rainbow Rowellová a její úžasný styl a smysl pro humor – a taky kouzelníci, upíři a romantika. (recenze)
Renča se nedokáže rozhodnout :)
Letos jsem dohnala rest a konečně přečetla první tři díly o Smrtce Charley od Daryndy Jonesové, a tak bych nejradši doporučila čerstvě vydaný Čtvrtý hrob pod nohama, jenže jsem ho zatím nečetla, přesto věřím, že nebude o nic horší než vtipně a poutavě napsané díly předchozí.
Pokud máte rádi postapo, vsaďte na již zmiňovaný horor Všemi dary obdarovaná nebo Bacigalupiho thriller Vodní nůž (recenze), pokud hledáte něco nevšedního na pomezí fantasy a hororu, sáhněte po Knihovně na Černohůrce. (recenze)
Povedlo se i Hetešovo Infico, akční sci-fi o agentovi, jehož mysl je přenesena do těla vysokoškolačky, z čehož vyplývá celá řada vtipných situací, přestože jim oběma jde zároveň o život.
Flirt od Hamiltonové je krátká jednohubka, ale tyhle kratší práce se autorce daří psát líp, a navíc je to relativně samostatný příběh, do kterého se dá začíst i bez znalosti všech předchozích dílů.
Co jsem ještě nezmínila, jsou nové díly sérií Mercy Thompson a Kate Daniels, tradičně dobré, v rámci série ale spíš průměrné. Taky si chci ještě přečíst Kristinou doporučovaný román V řetězech, protože knihy od Jenny mám ráda.
Každopádně nejvíc na mě letos zapůsobila kniha Všemi dary obdarovaná, jak už jsem se několikrát zmiňovala.
Zaujal mě i Rudý úsvit, co vyšel v nakladatelství Triton, první díl dystopické trilogie odehrávající se na Marsu, ale tam spíš na celkové zhodnocení čekám, až vyjdou další díly. Ovšem ten třetí (Morning Star) se teď umístil v anketě na Goodreads jako nejlepší sci-fi roku, tak snad se bude jednat o podařenou trilogii.
Mám v letošních knihách zas pěkný zmatek, zvlášť proto, že mi některé teprve přinese Ježíšek a četla jsem spoustu knih staršího data. Za Všemi dary obdarovanou se taky přimlouvám. Za dětské knihy můžu ještě přidat Aleu dívku moře, které vyšlo druhé pokračování Barevné vody. Pro malé slečny je to pěkné čtení.
Magnus Chase mě zaujal. Nedej se už je v mém „Chystám se číst“ listu. A smrtka Charley je špička!