Karen Chance: Proklej svítání

Již počtvrté se setkáváme s  jasnovidkou Cassie Palmerovou. Bývalá Pýthie Agnes hodila Cassie úřad na hlavu bez úvodního školení a Cassie teď ve své práci trochu plave.

Chance_Proklej_svitaniKdyby byla práce Pýthie její jedinou starostí, nejspíš by se s tím nějak vypořádala, ale Cassie se snaží ještě všichni zabít, a to je přece jen trošku náročné se něco učit a systém pokus – omyl může dříve nebo později skončit katastrofou, zvlášť když se jedná o cestování časem.

Kromě problémů, kterým ji vystavují znesvářené strany mágů, kteří nemají na práci lepší věci než zabít Pýthii, se přidávají ještě problémy milostné. Upír Mircea je sice sexy jako samo peklo, a pokud se jedná o tělesnou stránku věci, nemůže si Cassie stěžovat, ale přece jen by ráda věděla, jestli jde Mirceovi o Pýthii nebo o Cassie. Cassie by rozhodně upřednostnila trochu toho tradičního dvoření před upírským majetnickým přístupem.

Mircea se snaží Cassie chránit, kdo by si taky nechránil majetek, ale Cassie nepatří k  těm ženám, které by se nechaly jen tak někde zavřít a čekaly, co se stane, do dobrodružství se vrhá po hlavě. Jejím jediným štěstím je, že ji Pritkin hlídá a ochraňuje, i když přitom bývá nevrlý a v  polovině případů by ji nejraději zabil sám.

Mohlo by to vypadat, že se hrdinka stará jen o sebe, ale tak to rozhodně není. Starosti jí dělají i sirotci, které se rozhodla chránit. Kruh se je snaží pochytat a zavřít do speciálních škol, ze kterých není návratu, jen proto, že mají moc, která není plně prozkoumaná a mohla by být velmi nebezpečná.

Oproti předchozímu dílu Obejmi noc, kde Karen Chance použila snad všechny své oblíbené báje, pověsti a bytosti, se v  tomto díle drží víc při zemi a děj knihy je kompaktnější. Divoké teorie nahradily neméně divoké přestřelky, ale příběh se stal jednotnějším. V  tomto díle také Cassie necestuje tolik časem a používá své schopnosti spíše pro pohyb prostorem, což napomáhá lepší orientaci v  ději.

Některé Cassiiny pubertální nápady a chování moc nesedí k  jejímu věku a postavení, i když to bylo vtipné odlehčení situace. Ale to byla jediná vada na kráse jinak velmi povedené knihy.

Román Proklej svítání se mi líbil víc než díly předchozí, asi to bylo tím, že Cassie tolik necestovala časem a nebylo tam tolik nadpřirozených bytostí jako minule. Příběh je uvěřitelnější než ty předchozí, co je nastaveno, to platí a nezmění se to jen proto, že si Cassie v minulosti vzala jiné boty.

Ukázka

Vydal: Baronet; 2013

Koupit knihu