Dušan D. Fabian: Sonáta pro Azazela
V celkem krátké době nám nakladatelství Epocha naservírovalo už čtvrtý díl Kladiva na čaroděje. Felix s Klaudií jsou při aukci tajemného artefaktu uvězněni s ostatními kupujícími v začarované budově a klasická vyvražďovačka na omezeném prostoru začíná.
Kladivo na čaroděje je česká urban fantasy série, odehrávající se v realitě, kde funguje magie a mezi lidmi se prohání démoni a podobné nadpřirozené potvory. Model je stejný jako u série JFK. Jsou dané postavy a reálie vymyšleného světa, různí autoři pak příběh více či méně posouvají a vymýšlejí vlastní zápletky. Tvůrce projektu Jiří Pavlovský napsal první dva díly, třetí díl střihnul Ondřej S. Nečas a naposledy převzal štafetu slovenský autor Dušan D. Fabian. O překlad ze slovenštiny se postaral Robert Pilch. Je škoda, že je přeložena i přímá řeč Slováků.
Autoři se snaží zaujmout příběhy s detektivní zápletkou, akcí, humorem, známými českými reáliemi a zlatým trumfem má být složení týmu, do nějž patří vysloužilý agent Vatikánské vyšetřovací komise Felix Jonáš, přezdívaný Kladivo na čaroděje, paranoický nekrofil Walter Semerád, který umí oživovat mrtvé, cholerický Vincent ovládajícího životní energii a alkoholička a telepatka Klaudie Doskočilova.
Sonáta pro Azazela se odehrává na Slovensku v jednom archeologickém ústavu. Při dražbě objeveného rukopisu mají Felix s Klaudií ověřit pravost dokumentu pro jednoho z kupujících a zároveň pro něj pracují jako tajná ochranka. Bez varování je celý ústav magicky uzavřen a zájemci o koupi jsou jeden po druhém vražděni. Walter a Vincent zůstávají doma, nezasahují do hlavního děje.
Po řemeslné stránce je knížka napsána slušně, zápletka je však nevýrazná. Příběh uplyne bez větších zádrhelů a žádné velké překvapení se nekoná. Felix opět nepředvede, na základě čeho získal svoji přezdívku, a Klaudie by mohla být z děje klidně vymazána a nic by tím nebylo ovlivněno. Jako by autor vytáhnul ze šuplíku nezajímavý odložený text, trochu ho oprášil a použil jako čtvrtý díl Kladiva na čaroděje. Nebyla to šťastná volba. Jde zatím o nejslabší díl.
Knížku dělí na dvě části příhoda z Prahy. Má jít asi o humornou vložku, kdy Walter a Vincent dostanou za úkol trávit spolu volný čas, aby se více sblížili. Zápletka je však příliš jednoduchá a předvídatelná (Walter pozve Vincenta do Národního divadla a na oplátku pozve Vincent Waltera na koncert Kabátu. Oba jsou nejdříve vyhozeni z Národního a následně z koncertu.) a žádný vtip, ani využití speciálních schopností postav v textu bohužel není.
Čtvrtý díl jasně ukázal, že Kladivo na čaroděje provází stejné problémy jako sérii JFK. Autorům je zřejmě ponechána přílišná volnost a anotace uvozující celou sérii se stává pouze zbožným přáním. Většina čtenářů má oblíbený žánr a za něj převážně utrácí peníze. Zde takový přístup není možný. Jednou jde o duchařskou historku, jindy o parodii, pak humorně dobrodružný příběh, do toho různý styl vyprávění… Vždy kupujete zajíce v pytli.
Pokud máte rádi krátké příběhy se záhadou a vaše srdce prahne po slabším odvaru Jonna Sinclaira, tak je Sonáta pro Azazela určena právě pro vás.
Vydal: Epocha; 2013
Ukázka
Koupit knihu
Áááá, jsem nadšená tvou recenzí! To je přesně to, proč Kladivo na čaroděje ani JFK nečtu. Připomíná mi to fan fiction, prostě text nepochází od jednoho autora a to je problém a jak říkáš zajíc v pytli. Vlastně si ani nemůžeš hrdinu oblíbit, neboť to v podání někoho jiného nemusí být ani on.
Mám ráda KK (konstruktivní kritiku). Kupodivu mi byla vyčítána na jednom webu malá kritičnost k filmům. Je to vůbec možné? :-)))) Na druhou stranu, musím být tolerantní, jinak bych neměla na co koukat.
Hele, čtu nového Ashera a hýkám štěstím. Rozkoš. Máš ho v plánu?
Cože, finko, tobě někdo vyčítal nedostatek kritiky?! OMG, rychle napiš, kde to bylo, abych tam nikdy nelezl… :D
Já celkem ty problémy s těma našima sériema nechápu. Asi fakt moc volnej řetěz. Hele, spousta autorů si nechávala psát knihy od jinejch a vydávala je pod svým jménem a nikdo to nepoznal. Protože na to dohlíželi a výslednej produkt byl k nerozeznání od jejich díla. Třeba Dumas. Takže kdyby otec série, a tedy i majitel značky, ty druhý autory vedl podle svých představ, tak by neměl bejt problém. Proč by se, sakra, měly postavy chovat pokaždý jinak?
Svět je vymyšlenej celkem dobře. Anotace na sérii zní opravdu supr. Ale antiteam je trochu zajímavě vykreslenej jen v první knize. A Felix zatím nepředvedl nic světobornýho ani jednou…
Ale na další knihu jsem zvědavej. Zase má být od Pavlovskýho. Jestli mi bude nabídnutá recenze, tak to vezmu.
Osobně by mě zajímalo, jakej příběh by do týhle série vytvořili Žamboch, Kulhánek, Kopřiva, Kotleta(ten co psal první díl), Thurnwald, Drescher, Hlávka a Schink. :)
Stín škorpiona nevypadá zle, ale zatím jsem ho v Palmknihách neviděl. :) Daleko víc jsem však zvědavej na pokračování jeho příhod jako agenta. Přeci jen povýšil a UI by ho zase mohly o něco líp vybavit. Taky byla nadhozená možnost, že to co byl u staříka švindl, tak to by mohl Cormac nyní dokázat doopravdy… :)
Já četla z JFK jenom jeden díl, takže se jenom domnívám, z toho co píšeš v recenzi i komentářích, že prostě u tak dlouhé série autoři x-tého dílu nečetli všechny předchozí díly, a tedy těžko udrží stejné charaktery a dobrou návaznost.
Kladivo má ještě relativně málo dílů, takže tam by to neměl být takový problém, obzvlášť teď, když další díl zase píše Jirka Pavlovský.
Njn, těžko říct, proč je to „každý pes, jiná ves“. Každopádně, pro návštěvníky tohohle webu je JFK 09 asi to nejlepší ze série. Supr díl, celkem samostatnej příběh. Pokud jsi nečetla, tak doporučuju. :)
http://www.databazeknih.cz/knihy/agent-jfk-zatmeni-2969
Přesně ten jsem na popud Honzy Hlávky četla, psala jsem tu na něj i recenzi:
http://deti-noci.cz/2010/09/literatura/lit-recenze/jan-hlavka-jfk-9-zatmeni/
Cože?! Ty jsi slovně znevážila Vládce strachu? OK! Vyber si zbraň a sekundanty. Budu se snažit, aby jsi moc netrpěla… ;) :D
Četla jsem to před asi 4 lety a dnes si z toho nepamatuju vůbec nic, jen pocit „nic moc“, a to jsem si to vybrala jako jednu z nejdoporučovanějších Kulhánkových knih, tak jsem zkusila ještě Noční klub, že to snad bude lepší, ale stěží jsem dočetla první díl, takže už nemám chuť od autora cokoli dalšího číst. Myslím, že hlavní problém byl, že mi nesedly postavy, z jejichž pohledu to bylo vyprávěno. Prostě mě nezajímalo, jestli přežijí nebo zemřou, byly mi úplně ukradené.
To je jasná hereze! Kaj se a je pranepatrné šance, že ti bude odpuštěno… :)
a z Fabianova Invocatia jsem měla podobně nemastný neslaný pocit :) Tenhle typ literatury mi prostě moc nesedí, takže ani nemám zájem číst Kladivo či JFK.
Z JFK (už nevím, jaký to byl díl) jsem měla podobný pocit. Nemastný neslaný. A to jsem jásala, co jsem to zajímavého objevila.
Vzhledem k tomu, že mi vadí i jiný překladatel u sérií, tak jiného autora nevydejchám. Dovedete si představit, kdyby Vlky naší Tor psal někdo jiný?!? Knize by zákonitě odpadly koule :-)
obecně nemám problém s tím si to představit, řada fanfiction (třeba k Anitě) může být i lepších, než když to píše sám autor, ale spíš už u víc rozjeté série, kdy jako čtenář má větší šanci pochopit autorovy postavy a svět, a tedy o nich pak sám psát. Na druhou stranu vždycky hrozí, že některý ze zúčastněných autorů „ujede“ špatným směrem a co pak má dělat ten chudák další píšící po něm :)
V naší republice je prostě spousta věcí na hlavu. Všude na světě se dělají série pro to, že první díl uspěl a divákům/čtenářům se líbil. Takže jim pak servírují to samé. Styl vyprávění, chování postav, jejich vlastnosti a podobně zůstávají stejné, mění se jen kulisy a zápletka, aby kupující vydal peníze bez zaváhání…
Mě by nevadilo, kdyby ročně vyšly dva tři díly, jen kdybych pokaždý dostal co chci.
Amen, bratře :-)))))))))))))