Kate Danielsová – drsná žoldačka z Atlanty

Nakladatelství Fantom Print přineslo na český knižní trh moderní, akční a zároveň romantickou urban fantasy sérii z blízké budoucnosti v Atlantě, jež by byla příjemným místem k životu, jen kdyby nebylo magie… a upírů… a jejich pánů, nekromantů. A Kate Danielsová je jediná, kdo má šanci zabít muže, jenž upíry stvořil.

Hlavní hrdinkou zatím pětidílné série je pětadvacetiletá Kate Danielsová, nezávislá žoldačka, která se nechává najímat k  likvidaci a řešení paranormálních problémů všeho druhu. Ohání se mečem Zabíječem a mnohdy nevítanou upřímností, která jí přináší víc potíží než užitku. Kate neuznává autority, a jelikož u ní nepochodily vyšší mocnosti, není se čemu divit, že bez mrknutí oka čelí i samotnému Pánovi šelem. Katiným tajným posláním je zlikvidovat Rolanda, jenž stvořil všechny upíry. Aby to dokázala, musí získat větší moc, a naučit se ovládat své schopnosti. Svou totožnost skrývá, aby ochránila své přátele.Celý život se stěhovala z místa na místo, bojovala v turnajích a učila se přežívat. Nyní žije v Atlantě a začíná se usazovat, což se může ukázat jako osudová chyba. Drsnou hrdinku si čtenář rychle oblíbí pro nevšední humor, obětavost, odvahu, ráznost i bojové schopnosti.

Blízká budoucnost v Atlantě je pro mnohé obyvatele velice nebezpečná – normální svět, v němž funguje technologie, se střídá s vlnami magie. V takovýchto chvílích není nic divného, když člověk narazí na monstra z nočních můr nebo na něj někdo sešle kouzlo. Auta jezdí za nadvlády technologií, jiná při vlnách magie, a v obou případech jen vozy, které mají dva motory. Mrakodrapy se bortí, telefony a střelné zbraně selhávají a elektřina nefunguje. Pak se technologie opět přihlásí ke slovu, magie ustoupí a příšery zase zalezou do svých nor.

Upíři jsou nemyslící, odporné a krvežíznivé kreatury, které ovládají nekromanti neboli navigátoři, Páni mrtvých. Vodí je jako loutky bez vlastní vůle, ale když s nimi jednou za čas ztratí spojení, nastává peklo. Volně puštěný upír je krajně nebezpečný a schopný vysát celé město do sucha.

Magie mrtvých (2007; česky Fantom Print 2011)
Kate má hluboko do kapsy, a tak nepohrdne žádnou prací. Když je zavražděn její opatrovník Greg, stává se pro ni prioritou vypátrání jeho vraha. To už je ale vtažena do mocenských bojů mezi Smečkou a Pány mrtvých, kteří se vzájemně obviňují ze série brutálních vražd.

Ghastek, Pán mrtvých, je jeden z nejmocnějších nekromantů Lidu. Snaží se přijít na to, kdo zabijí upíry, a proto Kate vychází vstříc, ale nesdělí jí nic, co nemusí.

Magie spaluje (2008; 2011)
Kdosi ukradl mapy přímo z Pevnosti, sídla Smečky, a Curran, Pán šelem, žádá Kate, aby zloděje našla. Pátrání ji zavádí do podzemního Úlu, kde sice na zloděje natrefí, ale nedokáže ho chytit. Mapy však získá, a s nimi i nového ctitele. Brzy nato se rozpoutá peklo a  Atlanta čelí zkáze.

Neuvěřitelně přitažlivý Curran vládne Smečce čítající patnáct set kožoměnců mohutnou drápatou prackou a je posedlý kontrolou. Vztah Kate a Currana se podobá válečnému tažení – ti dva si prochází mnoha etapami, jež jsou emotivní, dramatické, násilné i zábavné.

Magie útočí (2009; 2011)
Kate uzavírá dohodu se Saimanem – on pomlčí o tom, že se k němu vloupal její přítel Derek, a ona s ním půjde na Půlnoční hry. Devatenáctiletý vlkodlak Derek požádá Kate o předání vzkazu dívce, jež patří ke Smrtonošům, ale zanedlouho poté je nalezen polomrtvý a zohavený. Kate hodlá zjistit, kdo mu to provedl a proč, aby ho mohla pomstít. Stopy ji zavádí k Půlnočním hrám a velice mocnému nepříteli, který ohrožuje životy všech atlantských kožoměnců.

Andrews_Magie_krveMagie krve (2010; 2012)
Někdo zavraždil Solomona Reda, zakladatel Cechu a kožoměnce na zapřenou. Podle očitých svědků to má na svědomí osoba v plášti, jíž začnou přezdívat Ocelová Mary. Pán Smečky Curran nabízí Řádu spolupráci, z čehož Kate nemá ani trochu radost.

Zmutovaný pudl Grendel, jehož se Kate ujme, má sice příšerné zlozvyky a přívlastek podivný ho dostatečně nevystihuje, přesto si jej čtenář oblíbí právě pro onu odlišnost a odvahu.

Magie zabíjí (2011; 2013)
Kate potřebuje důležitý případ, aby se dostala do povědomí lidí, jinak může Špičkově ostrou vyšetřovací agenturu rovnou zavřít. Její kamarádka Andrea, kterou Řád poslal do důchodu, protože je šelmočlověk, nastupuje ke Kate a společně se ujmou zakázky pro Rudou gardu. Musí najít přístroj a inženýra, který jej sestavil, což se ukáže jako otázka života a smrti pro všechny obyvatele Atlanty s magií v krvi.

Andrea nese odchod z Řádu velice těžce, proto se na dva měsíce ztratila ze scény a lízala si rány. Upřednostnila Řád před hyenodlakem Rafaelem, a teď ji to mrzí. Už je všeobecně známo, že Andrea není člověk, musí vstoupit do Smečky a stát se jednou z boud Tety Bé. Zatím na to není připravena a nátlak ze strany Tety Bé považuje za nepatřičný.

ilona_andrewsZa pseudonymem Ilona Andrews se skrývá manželské i autorské duo Ilona a Andrew Gordonovi. V knihách srozumitelně a účelně vysvětlují magické záležitosti, takže není problém představit si, jak co funguje (například clona, která drží věci uvnitř a působí jako zábrana, nebo záležitosti týkající se spárovaných jedinců). Barvité popisy okolí a skvěle propracované charaktery obohacují vzpomínky protagonistů. Vztah Kate a Currana je vášnivý a škádlivý, ale především emotivní. Mezi hlavními hrdiny to jiskří, jejich debaty jsou vtipné a osvěžující.

Městská fantasy s detektivními, hororovými a nadpřirozenými prvky je okořeněna o romantický podtón. Čtivý příběh ubíhá svižně a je vyprávěn v první osobě z pohledu Kate. Akční scény se střídají s napínavými a dramatickými v hojném počtu. Některé scény jsou krvavé a násilné, což by měli vzít v úvahu čtenáři se slabším žaludkem.

Z dosud pětidílného cyklu vyšly u nakladatelství Fantom Print všechny knihy (šestý má vyjít v USA v červenci 2013). Autoři však mají na kontě i několik povídek a novel z tohoto světa. V každém dílu čtenáře seznamují s nadpřirozeným světem, a postupně poskytují kratší shrnutí včetně jakéhosi ohlédnutí za minulostí. Díly na sebe pozvolna navazují a každý má samostatnou zápletku. Poutavá série si lehce udrží čtenářovu pozornost od začátku do konce.

Původně vyšlo na webu časopisu XB1.