Carissa Broadbent: Zmije a křídla noci

Hladové hry dostávají zcela nový rozměr, když jste jediný člověk mezi upíry v boji na život a na smrt. Nakladatelství CooBoo přineslo na trh strhující začátek upírské trilogie.

Jako člověk nemá Oraya v upířím světě moc možností, naštěstí pro ni se ji v dětství ujal král Domu noci a vychoval ji jako svou dceru. Oraya si však chce svoje místo bez strachu a bezmoci vydobýt v tradičním turnaji Kejari. V čem je háček? Bude jediným člověkem mezi hordou upírů prahnoucích po vítězství. Aby zůstala ve hře, musí udělat zapovězené – věřit upírovi. Spojenectví s tajemným, silným a pohledným Raihnem má jisté výhody i nevýhody, tou nejhlavnější jsou její postupně narůstající city. Když začne během turnaje docházet k útokům na území Domu noci, vítězství v Kejari bude o to důležitější.

Příběh se odehrává na ostrově Obitraes, kde spolu s lidmi žijí stoupenci bohyně Nyaxii. Ti za svou oddanost dostali darem vampyrismus – od tradičních upírů se akorát liší přítomností křídel a magickými schopnostmi, které má každý v závislosti na příslušnosti k určitému Domu/království. Magické schopnosti upírů Domu noci pochází z noční oblohy a jsou to známí bojovníci. Nachází se zde však dva klany, Hiájové a Rishanové, kteří od počátku bojují o nadvládu. Dům stínu vyniká magií ovládání mysli, stínů a nekromancií. Dům krve ovládá krevní magii, nicméně si Nyaxiu znepřátelil a ta je proklela. Na počest Nyaxii se každých sto let koná turnaj složený z pěti zkoušek, kdy bohyně vítězi splní jakékoliv přání.

Třiadvacetiletá Oraya se díky lidskému původu a upírské výchově ocitá na hraně dvou světů. Bojuje se svou lidskou přirozeností, která je považována za slabou a bezcennou, chce se vmísit mezi upíry, ale zároveň ví, že vždy bude jen kořistí. Ačkoliv není její adoptivní otec perfektní, je jediný, koho na světě má. Carissa Broadbent napsala postavy velmi uvěřitelně a komplexně, hlavně do Orayi se čtenář snadno vcítí. Její osobnostní rozvoj rozpracovala plynule a logicky, provází ji její svéráznost a bojovnost. Postupné pouto a chemii vznikající mezi ní a Raihnem vykreslila povedeně a realisticky.

Román Zmije a křídla noci v sobě ukrývá složitější zápletku s několika zvraty, které lze někdy očekávat. Nicméně nudu čtenář nezažije, neboť je příběh naplněný akcí, napětím, intrikami, humorem i emocemi. V románu se autorka zabývá tématem rozdělení společnosti, privilegií a hodnot jednotlivých skupin. Na začátku knihy jsou uvedená i varování, protože román obsahuje násilí, mučení, vzpomínky na znásilnění, sebepoškozování, citové vydírání, otroctví a narážky na sexuální zneužívání.

Autorka svůj propracovaný svět čtenáři představuje přirozeně a ve stravitelných částech. Bojové scény jsou propracované a naštěstí s nimi nešetřila. Navíc věrohodné zobrazení boje i zranění přidává na zážitku. Čtenáře čekají větší ochutnávky upíří magie a nakonec i pár dost pikantních, detailně vyvedených scén. Konec působí uzavřeně i otevřeně, každopádně nechá čtenáře nadšeného na pokračování.

Carissa Broadbent napsala román v první osobě z pohledu Orayi a několik retrospektivních částí z pohledu třetí osoby. Atmosféra se různě střídá z odlehčené, přes vážnou až na bezútěšnou. I přes měnící se tempo se na každé straně něco děje, a tak se čtenář rychle prolistuje na konec knihy.

Pokud hledáte drsnější new adult fantasy počtení se slow burn, ale žhavou romantikou, akcí a napětím, zajímavým světem a silnými emocemi, pak jsou Zmije a křídla noci přesně pro vás.

Vydalo: CooBoo, 2024
Překlad: Alžběta Kalinová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 528
Cena: 499 Kč