Dmitry Glukhovsky: Záchrana (Stanoviště 2)

Jako lidstvo máme jedinečný talent opakovat své chyby a neustále zůstávat v začarovaném kruhu touhy po moci. Jsme však pro ni ochotni i zemřít?

Depresivní úvodník koresponduje s atmosférou knihy Záchrana, jež je druhým dílem série Stanoviště. Příběh navazuje na události z románu Na stráži, ale jinak, než by se dalo čekat.

V úvodu se ocitnete v Moskvě, kde slouží u Kozáků mladý Lisicyn. Dostane se mu cti setkat se s carem. ten pošle Lisicyna až k Jaroslavli, kde se nachází nejvýchodnější stanoviště současného ruského impéria. Má carovi podat svědectví o tom, co tam uvidí. Aniž by Lisicyn tušil, co ho čeká, vydává se na území, kde se odehrával příběh z prvního dílu.

Kniha Na stráži končila jako horor, kde „posedlí“ působili jako zombie. Mohla za to podivná modlitba, kterou když někdo zaslechl, zešílel. Proto se nákaze vyhnul jen ten, kdo si propíchl uši a zbavil se sluchu. Stejně jako v úvodní knize autor šetří hororovými prvky. Záchrana je totiž hlavně drama, a to jak mezilidské, tak politické.

Je důležité zmínit, že román vznikal už v roce 2021, a tak se nedá vztahovat k nedávným událostem v Rusku. Nicméně ono totalitní vykreslení carského Ruska, kdy je car nedotknutelný a vše, co odporuje jeho pravdě, je trestné, může platit vždycky a ve všech dobách. Ostatně touha po moci a snaha si ji udržet za každou cenu je lidstvu vlastní.

Lisicyn si to, že mu vrchnost lže a že jí na životě obyčejných lidí příliš nezáleží, dlouho nechce přiznat. Stále doufá, že mu car uvěří. Čtenář sleduje i osudy Michelle z první knihy. Dívka je těhotná s padlým kozákem a od dětství hluchá. Rovněž pokračuje i dějová linka Jegora, mladíka, který je do Michelle zamilován. Dmitry Glukhovsky do každé postavy nahlíží a umožní čtenáři zažít její nejniternější pocity. Není to vždy příjemné čtení. Ale extrémní situace přináší extrémní činy. Osudy hlavních hrdinů vám proto vždy po chuti nebudou.

Ač je román především postaven na konverzacích, dramatu a atmosféře, nechybí tu ani akční scény. Kniha je tak pestrá a vyvážená, udrží ve čtenáři napětí až do samotného neveselého závěru. Vše skončí poměrně rychle. Otázkou zůstává, zda bude ještě třetí díl.

Dmitry Glukhovsky patří mezi nejuznávanější současné autory fantastiky. Proslavila ho série Metro (2033, 2034, 2035), ale úspěch mu přinesly i další romány různých žánrů. Soumrak spadající takřka do magického realismu, sci-fi pecka Budoucnost nebo thriller Text.

Stanoviště – Záchrana je výborné pokračování úvodního dílu série. Nechává příběh rozrůst a čtenáři zcela otevře svět, ve kterém se odehrává. Tak trochu jako v trilogii Metro se ani zde Glukhovsky nespokojí s tím, aby knihy v sérii byly stejné. Záchrana skvěle navazuje na první díl, ale zároveň je výrazně jiná. Může za to větší podíl dramatu a fakt, že část příběhu se přesunula přímo do Moskvy. Čtenář není ale ochuzen ani o hororové pasáže a napínavé scény. Pokud se vám líbil první díl a máte rádi autorův styl, pak není nad čím váhat a román vám jasně doporučuji.

Vydal: Laser, 2023
Překlad: Rudolf Řežábek
Vazba: pevná
Počet stran: 280
Cena: 399 Kč