Dmitry Glukhovsky: Stanoviště – Na stráži

Představte si, že žijete ve světě po nukleární válce. Vše se rozpadlo a vy přežíváte na místě, kterému se říká Stanoviště. Kolem vás je pustina, za řekou ještě něco horšího a vy máte jídlo na příděl. No, spíš jen cosi, co vás udrží při životě. Kdo má doma ulitou konzervu s masem, je boháč, ale taky nepřítel lidu. Dmitry Glukhovsky prostě umí veselé příběhy.

Na stráži je první část série Stanoviště. Příběh se odehrává po válce, která měla za následek to, že z Ruska zbyla nevelká část „Moskevské impérium“. Řeka Volha tvoří jeho východní hranici a ono titulní stanoviště se nachází právě zde, u bývalého veletoku. V kdysi velké Jaroslavli žije Jegor, jehož nevlastní otec je velitelem základny. Mají jednoduchý úkol – nikoho nepustit přes most z druhé strany hranice. Jenže tam je pustina, odkud nikdo nepřicházel. Až jednou opravdu někdo přejde. Jediný muž, který křičí: „Hospodine, smiluj se!“. Je to kněz. Je zcela hluchý a zubožený. Nicméně přešel přes zamořenou oblast a brzy si získá pozornost celého stanoviště.

Jegor je mladík, který řeší i běžné problémy. Líbí se mu Michelle, která má však oči pro někoho jiného, a navíc by ráda odcestovala do Moskvy. Jegor se ji pokusí ohromit tím, že pro ni chce sehnat mobil. A tak se vydá za most, kde učiní děsivý nález. Od té doby se věci jen horší a horší. Na Stanovišti dochází poslední zásoby jídla a hluchý kněz se stává čím dál hlasitějším. Varuje před tím, co má přijít z druhé strany mostu. A to něco opravdu přijde.

Stanoviště – Na stráži je knihou, v níž autor postupně rozvijí a buduje napětí. Dmitry Glukhovsky už dávno není „nadějný“ autor, nýbrž zkušený lišák, který si umí pohrát s charaktery postav a ve čtenáři vzbuzovat zvědavost a neustálou bdělost.

Příběh je dlouho poměrně komorní. Sice víte, co se stalo s Ruskem, co mají za úkol lidé na stanovišti, ale jinak vám toho zas tak moc autor nepoví. Místo toho sledujete osudy obyvatel, které trápí hlad. Jejich pocit zmaru se šíří jak rakovina. Nově příchozí kněz se stává kazatelem, který má čím dál více věřících.

Román vás sice na chvilku vezme za pomyslnou hranici Stanoviště, ale jinak se odehrává na jednom místě. Poslední třetina příběhu ale nabere pořádné obrátky a z pochmurného postapo románu se stane téměř akční hororová četba. Dočkáte se i poměrně brutálních scén a autor vám ukáže, že i když to zpočátku vypadalo, že lidé v příběhu se už nemohou mít hůře, vždy to horší být může.

Tak jako vždy může být příběh vnímán nejen jako kritika dnešního Ruska, ale v některých věcech i společnosti jako takové.

Román je ukončený, i když autor zcela jasně zve na druhý díl. Akce a napětí v závěru přibývá, proto po dočtení zatoužíte po pokračování. Nicméně na to si budeme muset pár měsíců počkat.

Dmitry Glukhovsky patří mezi nejuznávanější současné autory fantastiky. Proslavila ho série Metro, ale úspěch získaly i další romány různých žánrů. Soumrak, spadající takřka do magického realismu, sci-fi pecka Budoucnost nebo thriller Text.

Na stráži je skvěle napsaný postapokalyptický thriller, v němž autor výborně pracuje s atmosférou a budováním příběhu. Ačkoliv přináší melancholické a depresivní motivy, čtení je to příjemné. Pokud vám nevadí trochu pomalejší rozjezdy příběhů, čeká vás intenzivní zážitek.

Vydal: Laser, 2023
Překlad: Rudolf Řežábek
Vazba: vázaná
Počet stran: 288
Cena: 359 Kč