Arthemion – otisk zářivého hlasu v temnotě

„Hey, look up and see the world“ vábí posluchače hlas malého ptáčete v písni „Little Bird“ z alba Inner jihočeských Arthemion. Při nářcích na nedostatek hudebních talentů a zajímavých kapel se někdy zapomínáme dívat, poslouchat, hledat. Leckteré ptáče tak zůstane nepovšimnuté na okraji cesty. A jeho zpěv slyší jen ti, kteří se dokážou zastavit.

Jihočeští Arthemion oscilují na pomezí melodického death metalu a symfonického metalu. Zakládají si na melodičnosti a jejich nejsilnější zbraní je sebejistota projevu a schopnost vystavět klasicky znějící, chytlavou píseň, která je prezentovaná precizně a profesionálně. Ve skutečnosti na první poslech nikdo nepozná, z jaké země kapela pochází, a to není banální poznámka, protože bývaly doby, kdy se české metalové kapely marně snažily dosáhnout lepšího zvuku. Dnes už takové kapely máme, stačí jen našpicovat uši a poslechnout si je. Arthemion za poslech rozhodně stojí.

Symfonický metal je obtížná disciplína. Má mnoho úskalí. Může znít prvoplánově, lacině, nechtěně legračně. Protože vyklenout velké, epické téma a neznít při tom jako laciná napodobenina Nightwish nebo Epicy, to je nesnadné zadání. Navíc velké množství symfonických metalových kapel bojuje s nejslyšitelnější slabinou, kterou bývá zpěvačka. Zpívat s jistotou, brilancí, elegancí, potřebnou dynamikou a především… nevýt, to je gigantický úkol pro všechny aktivní milovníky tohoto subžánru. Luzné víly občas nemají luzné hlasy a kritikům dokážou vehnat do očí slzy. To ale neplatí pro Arthemion.

Jihočeská kapela měla veliké štěstí, jak na jednotlivé hudebníky, tak na kultivovaný, profesionální hlas Neiry Furmánkové, vystupující pod jménem Neira. Výsledné spojení kvalitních instrumentalistů a nesmírně nadané zpěvačky dalo vzniknout sestavě, která by mohla vystupovat na velkých pódiích po boku špičkových interpretů. A věřím, že s úspěchem.

Arthemion vystoupili ze stínu s albem Inner (2020) a překvapili velkorysým pojetím, kvalitní melodikou, vynikajícími klávesami, za kterými stál a dodnes stojí Martin Majer. Hudba debutového alba zněla velice zrale a překvapivé na jednotlivých písních bylo, že zněly stylově sjednoceně. Kapela měla jasno v tom, kam chce směřovat, což je u debutů poměrně vzácné. Písně se opíraly především o výrazný hlas vokalistky Neiry, která dokázala udržet celé album a posluchače v žádné pasáži nenudila. Když k tomu připočtu decentní kytaru Dana Kališe, který netrpí potřebou urvat si každé sólo, velice elegantní bicí, za kterými sedí Jaroslav „Steve“ Studihrad, a výraznou basu Radka Furmánka, musím konstatovat, že jde o jedno z nejlepších českých alb toho roku.


 

Kapela od té doby vydala tři singly, z nichž poslední „Fear of Love“ vyšel v tomto roce. Oproti techničtějšímu a zřetelněji death metalovému singlu „Endless Circle“ (2022) jde u poslední písně o větší příklon k melodičnosti. Klasický duet s takřka pohádkovou melodičností dává vyniknout nádhernému, plnému hlasu Neiry a staví klasickou, symfonickou kaskádu epických melodických nápadů, které jsou poctou velkým, symfonickým metalovým božstvům. Naproti tomu singl „Storm“ (2022) tepe death metalem, obohaceným takřka progresivním klavírním partem. Ve „Storm“ si kapela vyhrála se skvělým growlem vokalistky a přidala nenápadné, ale efektní kytarové sólo.

Když mě napadlo, že by kapele slušelo i temnější blackmetalové pojetí, do ucha se mi dostal projekt Ánni, tvořený hudebníkem, copywriterem a spisovatelem Václavem Votrubou a Neirou z Arthemionu. Atmosférický, doom/blackový projekt se zvukově blíží Myrkur nebo finské Vermilii, má ale vlastní vnitřní dynamiku a chytlavý zvuk. Neira v něm dostává jiný prostor k odhalení všech odstínů své nevšední hlasové výbavy, navíc jde v daném subžánru znovu o nadstandardně kvalitní hudbu.

Ať už jde o temnou doomovou Ánni, nebo o symfonický Arthemion, na jihu Čech vzlétlo k šedému nebi podivuhodné hudební ptáče, které s sebou strhává lavinu vynikající hudby. A posluchači se jistě mohou těšit na jeho růst. Cesta vzhůru je volná.

Kapela vystoupí 11. 11. 2023 na pražském HorrorConu.

Web: www.arthemion.com
FB stránka: www.facebook.com/arthemion