Bill Willingham: A žili šťastně až do smrti (Mýty 21)

Mýtov býval utajenou částí New Yorku, jeho obyvateli byli skoro nesmrtelní exulanti z magických a pohádkových světů. Po dočasné ztrátě Mýtova se jeho obyvatelé vrátili do přetvořeného domova, který možná nebude natolik utajený, jak doufali, a ani zdaleka tolik bezpečný. Osud a nebezpečné ženy neřekly poslední slovo.

Většina pohádek končí slovy A žili šťastně až do smrti, ale v případě Mýtů už dávno víme, že tohle pravidlo neplatí. Jejich téměř nesmrtelný život mívá často do pohádkového příběhu hodně daleko a nevyhnou se mu tragédie, zklamání a zvraty, o jakých se všedňákům často ani nesní. Kdo by čekal, že se Sněhurka a Velký zlý vlk dají dohromady a pořídí si smečku sedmi magických dítek? V pohádkách se ani nevypravuje, že Krásný princ se stihl oženit s Popelkou, Šípkovou Růženkou a Sněhurkou také. Tyhle příběhy zažívaly Mýty pod taktovkou scenáristy Billa Willinghama, ale závěrečné zúčtování se blíží.

Dvacátá první kniha ze série Mýty obsahuje hlavní příběh A žili šťastně až do smrti rozdělený do devíti kapitol. Princ Brandish proměnil Velkého zlého vlka v hromádku střepů, ale Sněhurka se nevzdala a za pomoci místních čarodějnic a kouzelníků svého manžela složila zpátky. Jeden střep přesto chybí a brzy zmizí i zbytek sochy. Ve stejnou dobu začnou přicházet ze všedňáckého světa zprávy o tom, že v ulicích New Yorku se prohání krvežíznivá bestie. Ukradený střípek z Wolfiho ve svých rukou svírá pomstychtivá sestra Sprattová, nyní štíhlá a krásná vdova pro panu Temném, známá jako Leigh Duglasová. Sněhurčina sestra Růženka si mezitím na Farmě založila vlastní Kamelot. V jejích službách působí Morgana le Fey a Růženčinu postel zahřívá Lancelot du Lac. Ale jestli je Růženka novým králem Artušem, tak kdo zaujal místo nového Mordreda?

Hlavní dějovou linku doplňuje devět kraťasů, které slouží jako rozloučení s oblíbenými postavami, které se časem někam vytratily a vydaly se za vlastním dobrodružstvím. Občas ve všedním světě a někdy v Domovině. Nechybí prohnaný Jack, Šípková Růženka, poslední příběh Krásky a Zvířete, Sindibád, Krásný princ a některé další Mýty.

Kniha obsahuje sešity 141 až 149 od scenáristy Billa Willinghama, kterého v Úplně posledním příběhu miniaturního modrého vola jménem Babe nahradil Matthew Sturges. Na kresbě hlavní dějové linie se opět podílel Mark Buckingham. Další kreslíři se chopili hlavně vedlejších příběhů, které se někdy Buckinghamově kresbě přibližují, ale jindy se jí na míle vzdalují. Patří mezi ně Steve Leialoha, Andrew Pepoy, Dan Green, Eric Shanower, Toni Akins a mnozí další.

Kniha A žili šťastně až do smrti není svazkem pro nové čtenáře, sérií Mýty úplně nepolíbené. Právě naopak. Jedná se o bod zlomu, kdy se seskupují armády, sourozenci stojí proti sobě, záporáci vytahují špinavé trumfy a všechno se nezadržitelně blíží k epickému finále. To mají všechny postavy na dosah, ale některé už se toho nedožijí, protože v řadách Mýtů nastaly první ztráty. Tenhle svazek patří mezi jeden z těch krvavějších, ale i nahotu v něm najdete.

Zkrátka jde o pohádky pro dospělé čtenáře, které si dlouhá léta udržují svou kvalitu, svěžest, originalitu, a autoři se nikdy nebáli připravit nečekané zvraty. Karty jsou rozdány, ale ve hře zůstává několik divokých es a ani o nevypočitatelné žolíky nebude nouze.

Vydala: Crew, 2023
Překlad: Ľudovít Plata
Vazba: brožovaná
Počet stran: 200
Cena: 599 Kč