Václav Votruba: Šumavský Děs – Paměti okultní

Šumava je pohoří plné přírodních krás, hlubokých lesů a také tajemna. Je působivé se ponořit do tajemných věcí spojených s těmito horami. Zvlášť když je vaším průvodcem ten nejpovolanější – sám Šumavský Děs.

Paměti okultní, jak zní podtitul této knihy, napovídá jedno z témat knihy. Drobná knížečka je sbírkou povídek, které jsou k sobě svázány postavou průvodce, respektive vypravěče, zmíněnou bájnou bytostí zvanou Šumavský Děs.

Šestici příběhů načne Ze záhrobí. Povídka se zaměřuje na ústřední téma okultismu a rovnou vás hodí na začátek seance, na kterou je pozvána jako médium jistá Marie, jež vídá ducha mladé ženy. Seance je úspěšná a skutečně se podaří navázat kontakt, jenže celá situace se značně zkomplikuje, když vyjdou najevo nečekaná fakta.

Václav Votruba má zajímavý a netradiční styl vyprávění – je přímočarý a stejně tak má květnatý jazyk. Jeho styl působí až lehce archaicky, jako by se chtěl přiblížit době, kdy se měl příběh odehrávat.

Druhá povídka se opět zaměřuje na duchovno a okultismus a i zde jde o nějaké „médium“. Medijní kresby vyprávějí krátký příběh muže, jehož předek dokázal úchvatně malovat, ačkoliv to normálně vůbec neuměl. Jak říká název, dotyčný maloval to, co mu vnukl duch. Hlavní hrdina Karel Šlejchar se rozhodne hrob svého předka vykopat. To není dobrý nápad a právě zde začíná pořádný horor. Povídka má příjemně strašidelnou atmosféru a budete velmi zvědaví, jak dopadne.

Třetí příběh si více hraje s psychologií. Krchov se logicky odehrává blízko hřbitova. Autor vypráví o ženě, jejíž manžel zemře při službě v armádě. Jenže ho uvidí nedaleko svého domu. Čím dál více v ní roste podezření, že se místní proti ní spolčili. Povídka je působivá a vyvolává otázky, co je skutečné a co není.

Pavouk nese smrt je nejkratším příspěvkem ve sbírce. Stylem evokuje různé povídačky a legendy. Tahle je o ďáblovi vtěleném do pavouka, který byl uzavřen v dřevěném artefaktu. V podstatě jde o to, zda majitel artefakt otevře či nikoliv. Není to velký příběh a ani ve vás nezanechá dlouhodobou stopu, přesto vás v daný okamžik dobře pobaví.

Tajemná je povídka Shnilá nevěsta, která vypráví o Karlovi, jenž jede se šéfem do Nových Hradů. Pak se něco stane a Karel se probudí v neznámém domě, kde o něj pečuje krásná dívka. Šéf však nikde není, a tak se ho Karel vydá hledat. Příběh je povedený, ale pokud se hororem zabýváte delší dobu, nejspíš pointu poměrně záhy uhodnete. I když je povídka hezky napsaná, trochu zamrzí nepříliš výrazný závěr.

Naopak asi nejlepší povídkou celé sbírky je ta závěrečná Pod kostěným lustrem. Má jednoduchou a přímočarou zápletku. Chlapík dostane od podivného muže práci – vytáhnout z kostnice jednu lebku. Jenže musí vytáhnout tu jednu jedinou a přesně podle návodu zadavatele, jinak to bude mít zlé následky. Jistě vás nepřekvapí, že s onou lebkou to nebude jen tak. Hlavní hrdina se dočká pořádných útrap, a nejen on, ale i jeho rodina. Ačkoliv jsou některé události předvídatelné, je povídka velice zábavná a budete trnout, kam až to dojde.

Václav Votruba je poměrně renesanční člověk. Je muzikant, který má na kontě spoustu alb s různými kapelami (After Rain, Dark Angels). O hudbě i rád píše, například knihy o metalu Kniha kovu I – III či Dělníci kovu I:Necrocock. Má youtube kanál Vencova zašívárna, kde hovoří o muzice a literatuře a především dělá rozhovory s osobnostmi z různých odvětví umění. Jako shrnutí těchto rozhovorů vyšla i kniha Vencova zašívárna I. V neposlední řadě však Václav Votruba píše horory. Například román Insomnie nebo sbírky povídek Šumavký Děs I a II.

Šumavský Děs: Paměti okultní jsou malou, ale dobrou knihou o tajemnu, okultismu a lidských osudech. Povídky mají netradiční, lehce archaickou atmosféru a jako vlákno je pojí úvodníky psané samotným Šumavským děsem. Některé příběhy působí obyčejně, nejsou příliš výrazné, jiné naopak potěší duši lačnící po tajemném hororu. Václav Votruba nepotřebuje velkou explicitnost ani hromadu akce, aby dokázal vyprávět poutavě a přitom literárně vkusně.

Šumavský Děs: Paměti okultní je velice osobitou sbírkou, která potěší především milovníky klasičtějšího hororu. Nezbývá než doufat v další vyprávění o Šumavě, protože víc podobných příběhů by vůbec nebylo na škodu.

Vydal: Golden Dog, 2022
Obálka: Jiří ARBE Miňovský
Vazba: brožovaná
Počet stran: 148
Cena: 249 Kč