Časopis Pevnost 1/2023 (PR)

Wednesday, Willow a další milovaní hrdinové ze vzdálených dekád se vrátili v televizní podobě a nová vánoční Pevnost jim skládá hold.

Letos nám bylo seriálově tuze dobře a WILLOW to jako tečka rozhodně nepokazil. Také jeho zásluhou jsme se proto rozhodli pro špetku toho vzpomínání na fantasy snímky a kinematografické fenomény, které v osmdesátých letech stejně jako původní Willow prošlapávali cestičku svému žánru v časech před Pánem prstenů a Harry Potterem. A protože nám velkou radost udělala i gotická školačka WEDNESDAY, pochopitelně se budeme věnovat také jí.

A co tam máme dál? Například s Noahem Hathawayem zavzpomínáme na doby, kdy se jako Atrej v NEKONEČNÉM PŘÍBĚHU proháněl na stvém Artaxovi.

Posvítíme si na nový seriál 1899. Ještě se vrátíme k druhému BLACK PANTHEROVI.

A hurá do knih, vyšla totiž PÍSEŇ VÁLKY, třetí díl Cuchenanových a Minangarových dobrodružství od Míši Merglové. Čtrnáct trofejí Larryho Correii můžete poznat v LOVECKÉ SEZONĚ.

Fanoušky žánru hrůzy potěší povídkové sbírky ČERVI V HLAVĚ a BIZARROPOLIS.

Povídkami přispěli David Šenk a právě Larry Correia.

Zamilujete si Joea Abercrombieho a jeho MOUDROST DAVŮ.

Jan Vondráček vás v rozhovoru uvede do světa audioknih s příběhy TERRYHO PRATCHETA.

Seznámíme se s Václavem Jelínkem, KRÁLEM ČESKÉHO BRAKU.

Komiksová sekce zve do BLUDIŠTĚ, k tomu CONAN PŘICHÁZÍ, ale taky RYCHLÉ ŠÍPY. Určitě si nenechte ujít legendárního reka, paladina a velitele Bretaňské marky ROLANDA.

Z blížícího COMIC-CONU 2023 mávají DANNY GLOVER, BRIAN COX a JASON AARON.

GeekZóna okouzlí LEGEM i SBĚRATELSKÝMI FIGURKAMI.

A ani to zdaleka není vše. Prostě parádní čtení na chvíle svátečního klidu. A my se těšíme, až se po Vánocích sejdeme nad svařákem a povíme si, kdo jste dostal jakou krásnou knížku 😊 Máme vás rádi 😊 #casopispevnost

 

Příloha:
George R. R. Martin – Divoké karty
Svět, který je tak trochu hodně superhrdinský. Legendární sdílený svět tvůrce Hry o trůny.

Po druhé světové válce dostane lidstvo k míru nečekaný bonus – první kontakt s mimozemskou civilizací. Jenže to není jen tak. Díky příhodné genetické shodě se mělo lidstvo stát zkušebním morčetem pro virus rafinovaně přepisující DNA a vybavující své oběti – pokud přežijí – nečekanými schopnostmi. Vznikají tak žolíci, lidé mírně vylepšení, ale především hodně deformovaní. Ale také esa – skuteční superhrdinové!

Cyklus antologií řízený Georgem R. R. Martinem je po právu legenda. A legendární jsou i přispěvatelé, zmiňme třeba Rogera Zelaznyho. Divoké karty jsou ovšem přesně tím typem projektu, kde čtenáře snad ještě víc než jednotlivé povídky zajímají věci okolo. Kde se autoři setkali (zde je mnohdy odpovědí, že v Santa Fé při hraní her a nejrůznějších workshopech), odkud čerpali (narážky na především poválečné komiksy by jistě vydali na nejednu studii z dějin média) a kam všude Divoké karty pronikly takřka mimoděk (například do Sandmana Neila Gaimana). Především se ale jedná o mapování jedné zatraceně zajímavé alternativní historie. Nejlepším textem je zde dost možná Svědek Waltera Jona Williamse. Příběh čtyř es, která nejprve bojovala za demokracii (chvílemi nechají vzpomenout na Strážce Alana Moorea), aby posléze stanula před Senátním výborem pro neamerickou činnost, je mrazivé čtení. Ovšem ani další autoři a autorky nezůstali pozadu. Divoké karty jsou prostě antologie, která otevírá bránu do zbrusu nového vesmíru a na kterou se nezapomíná!

Časopis Pevnost 1/2023
www.pevnost.cz