Octavia E. Butlerová: Podobenství o rozsévači

Podobenství o rozsévači klame tělem. Obálka této knihy je moc hezká a vypadá tak mírumilovně, klidně a pozitivně. Přitom obsah příběhu je temný a ukazuje budoucnost, kterou bychom nechtěli zažít.

Hlavní hrdinka příběhu je Lauren Olamina, mladá dívka, která žije s rodinou v Los Angeles. Město ale není takové, jak ho známe. Lauren musí žít v komunitě, jejíž čtvrť je obehnána vysokou zdí, aby byli ochráněni. Před kým? Před lidmi. Lauren a ostatní z komunity nejsou bohatí, žijí skromně, ale tam za zdí se mají lidé ještě mnohem hůř. Bojují o holé přežití.

Svět je to nehostinný. Voda má větší hodnotu než benzín, ačkoliv auty se nejezdí. Lidé se sdružují do komunit nebo gangů. A právě Laurenina komunita čelí každodennímu nebezpečí, útokům gangů zvenčí. Je otázkou času, kdy dojde k neštěstí.

Lauren má dar. Hyperempatii, což jí přináší možnost cítit to, co druzí lidé. Rozkoš, ale i bolest, a to často nesnesitelnou. Lauren svého daru využívá, ale ne příliš často. Není to komiksová superhrdinka. Jen holka, co chce změnit svět, a když je někdo kolem ní zraněn, ona to cítí na vlastní kůži.

Její otec je kazatel a otázka víry je pro příběh klíčová. Lauren touží přinést světu zase naději. Ta se jmenuje Setba Země. Na cestě, kterou podnikne, sice musí čelit mnoha nebezpečím a bojovat o život, ale stále ji nápad na nový myšlenkový směr vede dál.

Setba Země se dá chápat jako náboženství, protože Lauren je oním prvním misionářem a současně tím, kdo to celé vymyslel. Celá myšlenka Setby Země je ovšem prostá, jednoduchá a svým způsobem jsme o ní četli už jinde v trochu odlišné podobě. Ale je to něco, s čím se můžeme ztotožnit, jde přeci o smír mezi všemi lidmi.

Podobenství o rozsévači je román plný myšlenek a skutečně působí jako „podobenství“. Ačkoliv obsahuje akční scény, někdy opravdu drastické, není tak dějově bohatý. Kupředu příběh žene krásný literární jazyk autorky a umění vyprávět, povídat a předávat myšlenky. S určitou vznešeností pak kontrastuje skutečně nehostinné a tvrdé prostředí, kde se děj odehrává. Mrazivé na tom je, že se nejedná o vzdálenou budoucnost, a vzhledem k tomu, v jakém rozpoložení je náš svět nyní, působí kniha až nepříjemně realisticky.

Podobenství o rozsévači vyšlo poprvé v roce 1993 a jeho autorka Octavia E. Butlerová za román byla nominována na cenu Nebula. Pokračování Parable of the Talents již cenu Nebula získalo. Autorka je známá i díky románu Kindred či sci-fi trilogií Xenogenesis.

Octavia E. Butlerová patří mezi nejvíce oblíbené a oceňované autorky černé pleti. I tohle je důležité zmínit, protože se ve svém díle rasismem (a také právy žen, náboženským fanatismem atd.) zabývá. To ostatně i v Podobenství o rozsévači. Nejedná se však o agitku. Autorka zkrátka chtěla poukázat na to, že jsme si všichni rovni, a téma zpracovává velice citlivě a nenásilně.

Podobenství o rozsévači je působivý román. Jednoznačnou doménou je příjemný čtivý styl, jakým je napsán. Kniha ukazuje krutou budoucnost, které bychom se raději vyhnuli. Román má pomalejší temp, a proto nemusí sednout akčněji zaměřenému čtenáři. Kdo má však oblibu v dystopiích, určitě by si měl tuto knihu pořídit.

Ukázka

Vydalo: Argo, 2021
Překlad: Petr Kotrle
Ilustrace na obálce: Richard Bravery
Vazba: vázaná
360 stran / 448 Kč