Tui T. Sutherlandová: Temné tajemství (Ohnivá křídla 4)

Zatímco Zářena soutěží o post královny dešťoletů, další dvě dráčata osudu Hliňák a Hvězdoplav hlídají jejich bezpečí. Jenže věčně hladový Hliňák si odskočil na malou svačinku a Hvězdoplava mezitím unesli. Z omráčení se probere až na tajném ostrově nociletů, který by měl být jeho domovem. Pozná také své rodiče? Přijde na kloub nociletím tajemstvím?

Světadíl Pyrrhie obývá sedm druhů draků a každému z nich vládne královna. Tedy až na pískolety, kteří mají rovnou tři uchazečky o jednu dračí korunu. Plamena, Žhava a Žára, dcery královny Oázy, která byla před lety zabita, dokázaly do svých pří zatáhnout i ostatní dračí národy, a tak je celý svět Pyrrhie ve válce. Jedni podporují tu, další zase jinou a draci stále umírají.

Je tu ale věštba o dráčatech osudu, která mají vybrat novou královnu pískoletů a tím válku ukončit. Jenže kterou vybrat? Ani jedna z nich dráčata osudu – Bahňáka, Tsunami, Zářenu, Hvězdoplava a Slunéčku – nenadchla. Všechny je chtěly polapit nebo rovnou zabít, aby se jim dráčata do jejich plánů nepletla. Jsou stále na útěku a skrývají se. Nyní nalezla útočiště v pralese dešťoletů, kde Zářena přímo zazářila. Má o dešťolety starost, zvlášť o ty, kteří se již dlouho ztrácejí. Podle všeho je unesli nocileti jednou z magických chodeb, které fungují jako zkratka do království pískoletů a nociletů. Dráčata je raději stráží, ale nepozornost teď stála svobodu jednoho z nich – Hvězdoplava. Ocitl se na nociletím ostrově pod dozorem Jasnovida. Byl předveden před nociletí radu a měl by prozradit vše, co o svých přátelích a dešťoletech ví. Proč by měl zradit ostatní dráčata? Co ve válce nestranní nocileti vlastně chtějí a jsou skutečně nestranní, jak o sobě prohlašují? Proč jejich královnu dlouhá léta nikdo neviděl? Hvězdoplav je chytrý, jak se na nocileta sluší, bude to ale tentokrát stačit?

Venezuelanka Tui T. Sutherlandová (* 1978) byla doma na mnoha místech po světě, nyní žije s rodinou v Massachusetts. Málem z ní byla divadelnice, nakonec však dala přednost spisovatelské dráze. Na svém kontě má řadu knih pro děti, mládež i dospívající. Vydává knihy i pod pseudonymem Erin Hunter, který slouží dalším čtyřem spisovatelkám. Série Ohnivá křídla momentálně čítá čtrnáct vydaných dílů a patnáctý je na cestě.

Dráčata osudu jsou správňáci, i když některá jsou pěkně umanutá nebo výbušná. Svým povahám jsou věrná i v Temném tajemství, dalším pokračování Ohnivých křídel. Hlavní role ve čtvrtém příběhu je Hvězdoplavova. Je to knihomol, který se jen tak neodtrhne od svitků a rád se dělí o moudra z nich vyčtená, raději vždy čekal opodál, než impulzivnější dráčata udělají nějaké rozhodnutí. Nyní je to na něm, u nociletů je tím, jehož rozhodnutí ovlivní ostatní.

Temné tajemství je stejně čtivé jako předchozí díly. Knihu mohu doporučit nejen starším dětem, ale i jejich rodičům. U celé série se nikdo nudit nebude.

 

Vydal: Fragment; 2019
Překlad: Zdík Dušek
Obálka: Angelo Rinaldi
Obrázky draků: Joy Ang
Počet stran: 296
Vazba: pevná

Cena: 329 Kč