Čarodějka Sabrina potřetí

Na konci ledna se fanoušci konečně dočkali třetí řady fantasy seriálu Chilling Adventures of Sabrina (Sabrinina děsivá dobrodružství). A se Sabrinou není nikdy nuda, proto se diváci mohou těšit na pořádnou podívanou.

 

Sabriin přítel, Nicholas Scratch, je stále v rukách Lilith a vězní v sobě Temného pána. Jakmile Sabrina najde způsob, jak se dostat do pekla a zpět, neváhá se tam se svými kamarády vydat. Jenže Lilithin nárok na trůn není uznán ani podporován, a když princ Caliban vznese svůj nárok na trůn, musí se s ním Sabrina i přes svoji nevoli utkat o pekelný trůn. Díky nestabilitě v říších získali pohanští čarodějové možnost vyvolat své dávné bohy a navrátit svět do starých časů – bez satanistických čarodějnic. Sabrina se také musí podílet na chodu covenu a řešit jeho ubývající sílu. A samozřejmě chce být se svým klukem Nicholasem.

Kiernan Shipka opět skvěle zahrála sebevědomou Sabrinu, u které se kombinuje záchranářský komplex se střídáním její obvyklé osobnosti s tou mrchovskou. Velmi dobrý výkon podal Gavin Leatherwood, který hraje traumatizovaného Nicholase. Mirandě Otto role Zeldy prostě sedne a v posledním díle se zasloužila o nejsilnější scénu celého seriálu. Tati Gabrielle a Chance Perdomo báječně podali krásný vztah Prudence a Ambrose.

Michelle Gomez si v této sérii zahrála jak roli Lilith, tak roli zmatené učitelky Mary Wardwellové a bez pochyb zvládla obě role úžasně. Richard Coyle bezvadně předvedl Otce Blackwooda. Novou postavu tajemného sexy prince Calibana hraje Sam Corlett, kterému role velmi přistane. Další nová postava, kněžka Michele Marie Le Fleur se pravděpodobně více projeví až ve čtvrté řadě, avšak diváky rozhodně zaujme a Skye P. Marshall ji hraje výborně (přízvuk, pohyby).

V této sérii se také nejvíce umocnil rozdíl mezi Sabrinou a jejími kamarády Roz, Theem a Harvym. Jelikož měla Sabrina plné ruce práce a moc času s nimi nestrávila, dostali více vlastního prostoru, a tak byla ukázána jejich normální puberťácká stránka. Nejromantičtějším párem v celém seriálu zůstává Hilda s Dr. Cerberusem (Lucy Davis, Alessandro Juliani).

Seriál Chilling Adventures of Sabrina neztratil svéráznou temnou atmosféru, do které se vkrádá i humor. Prostředí, stylizace scén a kostýmy lahodí diváckému oku. Vylepšené byly také efekty, obzvláště co se přemisťování týče. Kostýmy jsou módně rozmanité od babičkovského a retro stylu po moderní kousky. Skvělý výběr kostýmů byl pro Prudence, Lilith mohla mít alespoň jedny honosné šaty navíc, a co se týče honosných šatů pro Sabrinu – no opravdu jsem nečekala model ala Alžběta I. Oproti předešlým sériím divák neuvidí tolik detailních a zajímavých rituálů a kouzlení, přesto jsou dobře udělané – mix latiny, gest (ale ne jako v The Magicians) a někdy i rýmování.

Netflix tentokrát navnadil diváky už videoklipem a trochu jím i naznačil, že tato série bude jiná než předešlé, co se hudebnosti týče. To je hlavně znát v prvních dílech spolu s odkazy na pohádky v pekle (Čaroděj ze země Oz, Šípková Růženka). V seriálu se najde hodně spojení a odkazů k Bibli, historii, literatuře a mytologii, také se mírně prolíná se seriálem Riverdale. Na začátku záběry z pekla byly povedené, líbilo se mi zpracování, ale chtěla bych jich víc, protože následně se děj v pekle odehrával především v hlavním městě Pandemoniu v trůnní místnosti.

Osobně bych také uvítala i nějaké scény, kde se Sabrina učí magii, aby růst její moci byl trochu ospravedlněný, ale zase není jisté, co všechno je ohledně její moci ve hře. Naštěstí si chodí pro pomoc k Ambrosovi, u kterého divák ví, že je vzdělaným čarodějem, takže nepůsobí jako všeznající mocná čarodějka. Divák se dozví několik detailů, kde kdo bere čarodějnou moc, škoda jen, že nebylo řečeno odkud a jak velkou moc mají Caliban a Lilith. Někteří diváci a divačky si přijdou na své, jelikož se pánové v této sérii nebáli ukázat svá těla.

Třetí řada navazuje na události ve druhé sérii po několika měsících a má pouhých osm dílů. Tempo je celkem slušné, stále se něco děje. Sedmý díl byl opravdu nabitý, spousta věcí se udála rychle, až jsem zůstala trochu zaražená. Zakončení bylo dobré a mělo logiku. Pokud si taky chcete ujasnit pár věcí a dostat zajímavé informace ohledně vyskytující se mytologie, doporučuju zhlédnout video vysvětlující konec série. Jo a květinoví zombíci, to vážně? :D

Vysílá: Netflix
Země původu: USA
Premiéra 1. řady: 26. 10. 2018
Premiéra 2. řady: 5. 4. 2019
Premiéra 3. řady: 24. 1. 2020
Hrají: Keirnan Shipka, Miranda Otto, Lucy Davis, Ross Lynch, Gavin Leatherwood, Michelle Gomez, Tati Gabrielle, Richard Coyle, Chance Perdomo, Sam Corlett, Skye P. Marshall a další