Mary E. Pearsonová: Temná krása (Kroniky pozůstalých 3)

Poté co musela princezna Lia v prvním díle rozpoznat Falešný polibek a ve druhém získat na svou stranu nejedno Zrádné srdce, přichází třetí a poslední díl trilogie Kroniky pozůstalých s názvem Temná krása.

Vzpurná dcera krále Morrighanu už byla na své cestě za svobodou leckým. Teď na ni ale čeká možná největší zkouška, jakou si kdy vůbec projde: Zachránit vlastní království před statisícovou armádou Vendy. V úspěchu jí ale brání hned dva zásadní problémy. Morrighan sám nikdy nepostaví vojsko, které by se tomu vendskému rovnalo. A navíc, princezna nemůže žádné vojsko shromáždit, protože je vlastním královstvím prohlášena po zasnoubení s Komizarem za nepřítele číslo jedna.

Princezna Lia (nebo také Jezelie, jak o ní mluví dávné proroctví) dokázala za pomoci prince Jaxona alias Rafea a jeho vojáků na poslední chvíli uniknout ze zajetí Vendy. Už to samotné by se dalo považovat za šťastný konec, přestože za to zaplatila četnými šrámy na těle i na duši. Jejím útěkem ale ve skutečnosti nic neskončilo. Obrovské vojsko, které Komizar léta v tichosti budoval, je téměř připraveno vyrazit za cílem podrobit si všechna zbylá království. Lia tak musí co nejdříve dostat pod kontrolu situaci v království Morrighan, aby mohla začít seskupovat síly na obranu před barbarskou armádou. Společně s Rafem a jeho družinou putují nejdříve do Dalbrecku, princova království, kde na mladého následníka trůnu čeká spíš než šťastné shledání mnoho nepříjemných zpráv.

Za daných okolností je nemožné, aby princ po tak dlouhé době mimo Dalbreck opět svou zemi opustil. Jakkoliv by si přál nejdříve pomoci Lie, jeho vlastní povinnosti vůči království není možné odložit. Naštěstí má Lia po boku také Kadena, přeběhlého zabijáka Vendy, který se tak opět dostává blíže k tomu přiklonit si princeznino srdce na svou stranu. Přestože Liu odloučení od Rafea v hloubi duše trápí, její loajalita a smysl pro povinnost ji udržují navenek silnou a plnou plánů na očištění svého jména. Situace jí ale nadále příliš nepřeje. Její otec trpí dlouhodobě těžkou nemocí a království je tak vydáno prakticky napospas zrádcům. Nepřátelé jsou všude a na Lie a jejích nejvěrnějších je tyto zrádce odhalit a převzít kontrolu nad městem dříve, než setnou hlavu za velezradu jí samotné.

Návrat do hlavního města Morrighanu, Civiky, není snadný ani pro Kadena. Ten se jako Morrighanec narodil, než ho vlastní otec ještě jako malé dítě prodal a zpečetil tím jeho osud ve službách Vendy. Kaden je horlivý po pomstě. Nic ale není nakonec tak snadné. Navíc se musí potýkat s nedůvěrou Liiných přítelkyň, které ho stále mají jen za podlého barbara a lháře.

 

Jak už má Mary E. Pearsonová ve zvyku, po krátkém vzrušení na začátku knihy děj upadá do líně plynoucího vyprávění, kdy hrdinové rozjímají, sbírají informace, řeší strategie, chybují a snaží se zůstat silní. Temná krása přesto byla v tomto ohledu o něco vyrovnanější díky vhodně předhazovaným menším zvratům. Závěrečná bitva může připadat někomu krátká. Odehrává se doopravdy na téměř posledních pár stránkách. Popsaná je ale epicky, děj dynamicky plyne díky rychlému střídání pohledů hlavních postav. Pro ty, které už unavuje typický scénář posledního souboje téměř nesmrtelné dvojice hlavní hrdina versus největší zloduch, je tu ale dobrá zpráva. Autorka se s touto částí příběhu popasovala vlastním způsobem.

Zastánci romantiky si ve třetím dílu na své moc nepřijdou. Ne že by se celým dějem neprolínala milostná zápletka. Jen mají hlavní hrdinové pevnou morálku a smysl pro zodpovědnost, které upřednostňují před city. O to více zahřeje, když se sem tam nějaký ten střípek mezi nesčetnými politickými problémy a vladařskými povinnostmi zaleskne. A aby toho nebylo málo, autorka si dovolí oživit milostné vzplanutí hlavních hrdinů i komplikací, která nejednu romantickou dušičku pěkně zkruší. Poněkud jako pěst na oko ovšem působí rádoby elegantní vyšachování ze hry jednoho z Liiných dvou nápadníků. Vzhledem k okolnostem se dá záměr autorky pochopit. K tomu všemu, co se na mladé milence sesypalo, by totiž srdceryvný milostný trojúhelník celou tu bravurní, ale křehce vystavěnou zápletku pohřbil. Škoda jen, že řešení vzniklo šité horkou jehlou. Také s koncem se nemusí spokojit každý. Přestože ale působí otevřeně, čtenář dostal dostatek indicií, aby si dokázal vývoj dalších událostí bez problémů sám domyslet.

Mary E. Pearsonová se s líčením posledního dílu příběhu popasovala přinejmenším stejně dobře jako s těmi předchozími. Na postavách, které nás provázely od začátku, je znát vývoj přiměřený událostem, jimž musely čelit, nebo se jim teprve postaví. Celou trilogii Kronik pozůstalých si lze představit jako královskou korunu – zlato umě propletené a zohýbané do krásných tvarů jako příběh a drahokamy rozličných velikostí a barev vložené na ta správná místa jako postavy. Do detailu promyšlený příběh by ale nedosáhl takových kvalit, nebýt realistických a skutečně lidsky nedokonalých postav plných obav, očekávání, strachů i tužeb, jaké prožíváme v různých obměnách i my všichni.

Ukázka

Vydalo: CooBoo, 2018
Překlad: Jana Jašová
Vazba: vázaná
512 stran / 369 Kč