Tui T. Sutherlandová: Dračí věštba (Ohnivá křídla 1)

Dračí svět Pyrrhiu obývá sedm různých dračích kmenů. Žijí na územích, jež jim nejlépe prospívají, a každý kmen má svou královnu. Jenže pískoleti před lety o tu svou přišli a tři její dcery mezi sebou válčí o následnictví. Do bojů zatáhli většinu ostatních kmenů a draci umírají ve velkém. Ale je tu věštba, která přislíbila po dvaceti letech válek vylíhnutí pěti výjimečných dráčat, která mají přinést mír.

Vyplní se však věštba, kdyby se jedno dráče vůbec nevylíhlo? Nad vyplněním věštby se ujala dohledu tajná protiválečná skupina Spáry míru a snažila se nalézt všech pět vajec dříve, než by padla do rukou samozvaným pískoletím královnám Žhavě, Žáře a Plameně. Jenže ne všechny Spáry uspěly a nebeletí vejce bylo zničeho dříve, než mohlo být ukryto na bezpečném místě. Vyplnění věštby je ohroženo, a tak Spáry sehnaly jiné vejce, ber kde ber. Ale bude vejce dešťoleta namísto nebeleta stačit?

Dračí věštba

Až válka bude trvat dlouhých dvacet let …
objeví se dráčata.
Až krev a slzy budou zemi rozmáčet …
objeví se dráčata.

Křídel moře vejce modré temně,
křídla noci přijdou sama ke mně.
Vysoko v horách dračího světa
největší tě čeká vejce nebeleta.
V bahnisku pátrej, je tam vejce rudé
a to křídel písku dobře skryté bude,
skryté před žhavým plamenům žárem.
Z těch králek dvě padnou, třetí se skloní
před osudem vyšším, jenž bude tu pro ni,
a sílu křídel ohně dostane darem.

Pět vajec se vylíhne za nejjasnější noci,
pět dráčat se narodí a mír přinese,
temnota se zvedne a světlem stane se,
objeví se dráčata …

Šest let po vylíhnutí jsou dráčata stále ukrytá v jeskyních, kde se o ně nepříliš přívětivě starají Spáry a připravují je na jejich úkol. Nikdy nebyla venku, neznají své rodiny a modré nebe vídají jen malým otvorem vysoko ve stropu jeskyně. Po návštěvě nocileta, kterého neznají, a který přišel prověřit jejich schopnosti, se rozhodnou utéct. Má bahnolet Hliňák, mořeletka Tsunami, pískoletka Slunéčka, nocilet Hvězdoplav a dešťoletka Zářena šanci uspět, nebo jejich neočekávaný útěk skončí dříve než začal?

Tui T. Sutherlandová (*1978) pochází z Venezuely a žije v Massachusetts se svou rodinou. Od mala je velkou milovnicí zvířat všeho druhu, a proto o nich i píše. U nás jí vyšla řada knížek pro děti právě o zvířecích společnících, některé pod pseudonymem Erin Hunterová, který zastřešuje hned několik autorek. Ohnivá křídla v originále čítají osm dílů a další knihy mimo pořadí o dračím světě. Druhý díl Dědička trůnu byl měl vyjít v češtině ještě letos.

První díl Ohnivých křídel Dračí věštba je kromě prologu a epilogu vyprávěný z pohledu jednoho z dráčat – Hliňáka. Je to milý a správný drak, kterého je snadné mít rád. Povahy ostatních dráčat jsou prozatím jen nastíněné, ale některé mají pro příběh větší váhu.

Kniha obsahuje na začátku výkladovou část o druzích draků, jejich schopnosti, vzhled (včetně kresby) i spojenectví s královnami pískoletů. Nechybí ani mapa kontinentu ve tvaru draka s popisy důležitých orientačních bodů, včetně sídel některých královen.

Bohužel je v knize i pár nesrovnalostí. Jedna z královen pískoletů se záhadně od výkladové části do příběhu přejmenovala ze Sežehy na Žhavu a v přehledu draků je prohozený obrázek pískoletů a bahnoletů. Je to škoda, ale s přihlédnutím k množství jmen a snaze překladatele drakům ušít český ekvivalent přímo na tělo se takové opomenutí snadno odpustí.

Dračí věštba je moc pěkná kniha pro větší děti, která zaujme i jejich rodiče. Alespoň já si jí moc užila a těším se na další díly. Ze začátku je sice těžké získat přehled o druzích draků a zapamatovat si, co který umí, ale když to hodíte za hlavu, postupně se vám informace podávané v příběhu v hlavě usadí.

Vydal: Fragment, 2018
Překlad: Zdík Dušek
Vazba: vázaná
Počet stran: 312
Cena: 299 Kč