Laurell K. Hamiltonová: Střela (Anita Blake 19)

Střela je devatenáctý díl ze série o Anitě Blakeové, nekromantce a popravčí upírů pracující pro supernaturální oddělení amerických šerifů. Anita se ocitá v jednom kole, ovšem tentokrát se to týká zejména tanečního pořádku s jejími partnery, tygrodlaky a záhadnými Harlekýny.

„Nejsem upír, Bibiano.“
„Ale ano, jen zkrátka nepiješ krev, Anito. Čas na hezké lži skončil.“ (str. 127)

Upír Asher vyhrožuje, že vezme své hyenodlaky a najde si jiné město. Hyenodlaci jsou třetí nejmocnější lykantropí skupinou ve městě, což by značně oslabilo mocenskou základnu vládce města Jean-Clauda. Vlkodlak Richard tvrdí, že Asher chce ovládnout Jean-Clauda. Hyenodlaci by tak získali velkou moc nad St. Louis. Nastává však vážnější problém. Než zemřela nejmocnější upíra Matka vší temnoty, nabídla všem členům rady svou moc a posedla ty, kteří ji přijali. Všechny Čchang-e měly stejnou noční můru o Živoucí temnotě, proto Anitě posílají své tygrodlaky, aby povolala jejich moc a stala se Paní tygrů. Pokud Anita selže, Temnota povstane a pohltí svět.

Anita má starostí až nad hlavu, takže se jí její muži snaží vše usnadňovat, až na Havena, který je akorát tak zdrojem problémů, a tudíž nastává čas, aby to začala řešit poněkud radikálněji. Následkem toho si však prožije psychické utrpení.

„Já nejsem cena, kterou bys mohl vyhrát. Nejsem princezna, která potřebuje zachránit před drakem. Jsem princ a svoje netvory si zabíjím sama.“ (Anita, str. 180)

Je zábavné sledovat, jak se k problémům staví Anitini partneři, milenci a zasvěcené osoby. Například s Micahem, svým leopardím králem, už žije dva roky a stále jsou šťastní. Touhle dobou už by vztah většinou pokazila, ale Micah dokáže procházet bludištěm, které tvoří její srdce, aniž by uvázl v některé z pastí. Richard emočně dospívá a sype si popel na hlavu za své dřívější chování, čemuž částečně dopomohlo i to, že si Anita vzala zpátky svůj vztek. Změna, která se u něj odehrává, je nezřetelnější ze všech postav v tomto dílu.

Laurell K. Hamiltonová čtenářům dávkuje další střípky informací z nadpřirozeného světa, mezi něž patří i legenda tygrodlaků nebo minulost upířích bratrů Trutha a Wickeda. Román Střela volně navazuje na předchozí knihu Flirt. V tomto dílu dojde ke změně chování hned u několika protagonistů, a to dokonce i u Anity, ovšem zda je to v důsledku šoku a vyčerpání, nebo kvůli přizpůsobení se situaci, to ukáže teprve čas.

Střela je paranormální román s prvky detektivky a thrilleru, který je stejně jako celá série o Anitě Blakeové vyprávěn v ich formě z pohledu hlavní hrdinky. Udržuje čtenáře v napětí a přináší řadu nečekaných zvratů a událostí. Příjemným zpestřením je občasný černý humor a skvěle propracované charaktery postav. Laurell K. Hamiltonová v průběhu děje připomíná předchozí události, což čtenáři pomáhá, aby se snáze orientoval v dané situaci.

První polovina knihy se týká převážně politikaření mezi nadpřirozenými bytostmi a snahy posílit mocenskou základnu, teprve potom začne děj maličko přiostřovat. Příběh je oživen problémy s upířím vládcem jiného města, avšak Anitina spolupráce je pouze na dálku, což je škoda. Jedná se tak pouze o zpestření, jinak se ve Střele nachází víc sexuálních scén než akčních. Možná to bylo nezbytné, aby se příběh mohl rozvíjet a posunul se tam, kam je třeba, ale doufám, že dvacátý díl s názvem Hit List bude akčnější.

Ukázka

Vydal: Epocha, 2017
Překlad: Dominika Moulíková
Vazba: vázaná
392 stran / 349 Kč