Jacob Grey: Černý roj útočí (Feralové 2)

Obyvatelé Blackstoneu jsou prozatím v bezpečí. Jenže poražený Mistr Snovač měl mnoho stoupenců, a tak holubí feral Drobek nutí Kráka své schopnosti trénovat. Krák ale raději pátrá po informacích o svých rodičích a místu, jež bylo jeho domovem. Nová hrozba je však blíž, než si kdokoli z feralů myslel.

Feralové jsou lidé se zvláštní schopností mluvit se zvířaty a ovládat je. Čím silnější talent, tím více zvířat jednoho druhu dokážou ovládnout. Ti nejlepší z nich se umí do svého zvířete i přeměnit. V Blackstoneu jich žilo mnoho až do Temného léta, kdy se skupina vedená Mistrem Snovačem rozhodla město ovládnout a nerozpakovala se vyhladit celé rodiny, které se mu postavily na odpor.

Vraní feral Krák, po poražení Mistra Snovače, žije ve společnosti Drobka s jeho malým svěřencem, myším feralem Pipem, ve starém pobořeném kostele. Drobek drží Kráka velmi zkrátka a nutí ho trénovat den co den feralí schopnosti. Krák by se rád dozvěděl více o svých rodičích, na které si skoro vůbec nepamatuje. Drobek je ale zásadně proti, má obavy, aby se kluk neprozradil lidem a nepřitáhl nevítanou pozornost. Krák si však jde za svým a s pomocí svých stálých vraních společníků Mrzouta, Pišty a Třpytky najde svůj rodný dům. Před domem dojde k podivnému setkání se zvláštním feralem, který mu předá ještě zvláštnější kámen. Od té chvíle se Krák stane terčem útoků, někdo se snaží chlapce zajmout, nebo mu alespoň kámen vzít. Krák je opět v ohrožení a s ním i celé město. Podaří se mu za pomoci přátel překazit plány další nevypočitatelné osoby?

V románu Černý roj útočí autor navazuje na předchozí knihu Pod křídly vran tam, kde skončila, a dále rozvíjí příběh vranomluvce Kráka. Stejně jako on rostou i Krákovy schopnosti, kterým přichází postupně na kloub. Stále má pevný charakter, na rozdíl od některých dospělých, kteří by potřebovali více odvahy a rozhodnosti. V příběhu se objeví další feralové s podivnými tvory k ovládání a také nová holka Selima, s níž se Krákova kamarádka Lydie dostane často do rozepře. Čtenář líp pozná i Krákova předka a hrdinu v jednom, Černého Corvuse, díky nahlédnutí do doby, kdy kráčel městem. Děj je plný střetů a hádek a vyvrcholí velkou závěrečnou bitvou.

Příběh je zajímavý a téma neotřelé, ale Jacob Grey vymyslel pro děti velmi hororové scény, které by jim mohly přivodit noční můry. Kdyby došlo na filmové zpracování, film by rozhodně pro děti nebyl, ač jsou hlavními hrdiny náctiletí. Další věc, kterou musím autorovi vytknout, je nedotaženost detailů a charaktery dospělých postav. Často něco v textu zmíní, ale pak se předmět nebo děj přesune záhadně na jiné místo nebo jiné polohy. Dospěláci jsou až na výjimky nemastní neslaní, nebo alibističtí zpátečníci, nebo nespravedliví ve svých soudech. Také dochází v obou dílech k manipulaci s policejními složkami, což je pro děti matoucí a v reálném světě v takovém měřítku sotva uvěřitelné.

Knihu Černý roj útočí bych doporučila pro starší věkovou skupinu, než pro kterou je určena. Starší čtenáři se však zase nemusí s mladými hrdiny tak dobře ztotožnit.

Vydal: Host, 2016
Překlad: Denisa Streublová
Vazba: pevná
247 stran / 279 Kč