Proč bude román Up from the Grave posledním příběhem Cat a Bonese?

Na tuto otázku odpověděla Jeaniene Frost na svém webu čtenářům v srpnu 2013, když oznámila, že sedmým dílem Up from the Grave, který v originále vychází koncem ledna 2014, ukončí oblíbenou sérii Noční lovci.

Jeaniene-FrostV pátek večer jsem dopsala Up from the Grave, sedmý díl série Noční lovci. Obvykle když napíšu „konec“, mám z toho radost, protože je to literární obdoba překročení cílové čáry v maratonu, ale tentokrát mou radost provázel i smutek. Proč?

Up from the Grave bude posledním románem o Cat a Bonesovi.

Krátké zdůvodnění: Jsem živelná autorka, jak jsem už vysvětlila zde, takže když jsem před pár lety vymýšlela kostru příběhu pro celou sérii, odhadla jsem, že bude potřeba napsat devět knih, abych dokončila Catin a Bonesův příběh. Dopadlo to tak, že jsem ho dokončila dřív.

Pokud chcete znát delší zdůvodnění, čtěte dál.

Když jsem začala psát Catin a Bonesův příběh, neměla jsem v hlavě žádný konkrétní počet dílů, protože kniha nebyla pod smlouvou, takže jsem ji psala jenom pro sebe. Nápad na jednu knihu se změnil na dvě a poté na tři a pak najednou bác! V roce 2006 se uskutečnil můj sen a podepsala jsem smlouvu. Tehdy mi můj vydavatel nabídl vydání pouze dvou knih, ale bylo mi to jedno. Měla jsem toho v hlavě víc, tak jsem psala dál. Úspěch u čtenářů později znamenal, že vydavatel koupil i moje další knihy, ale pořád jsem nevěděla, kolik knih nakonec napíšu. Prostě jsem v hlavě jenom měla příběh, který ještě nebyl ukončený.

Vydávání knih je podnikání, takže taková mlhavost nemůže fungovat. Smlouvy vyžadují pevně stanovená data a čtenáři vcelku rozumně chtěli vědět, jak asi dlouhá série bude. V roce 2010 jsem na základě toho, kolik mi ještě zbývalo zápletek k dořešení a sepsání, odhadla, že aby byl příběh Cat a Bonese úplně dokončený, bude potřeba devět knih. A to jsem oznámila čtenářům.

Později téhož roku mi nakladatel nabídl, abych napsala delší povídku o Cat a Bonesovi pro antologii s Lynsay Sands. A protože mám její knihy ráda, na nabídku jsem kývla. Nicméně když jsem dopsala Home for the Holidays, uvědomila jsem si, že když to bylo tak dlouhé (skoro půlka knihy) a obsahovalo to důležité odhalení v rámci série, tak nebudu muset psát devátý román o Cat a Bonesovi. Ta novela se postarala o jistou část celkové kostry zápletky, takže když koncem roku 2011 vyšla, oznámila jsem čtenářům, že příběh Cat a Bonese skončí osmou knihou.

Upřímně, kdybych to musela udělat znovu, napsala bych jiný příběh, místo abych použila část zápletky z celé série. Mnoho mých čtenářů tu antologii přeskočilo, protože – jak mi řekli později – dávají přednost dlouhým románům před novelami. Kvůli tomu čekám spoustu udivených reakcí na rekapitulaci této části zápletky v románu Up from the Grave. Byla chyba, že jsem důležité odhalení pro celou sérii Noční lovci provedla v novele, a omlouvám se za to. Trochu útěchou vám může být, že novela Home for the Holidays bude k dostání od listopadu 2013 za 1,99 dolarů, takže pokud máte zájem, můžete si novelu za tuto nízkou cenu pořídit.

Přeskočím do roku 2013, kdy jsem se po dvou odbočkách – dvou knihách z plánované trilogie Night Prince (o Vladu Draculovi, pozn. překl.)  – vrátila ke Cat a Bonesovi. Když jsem byla asi v polovině románu Up from the Grave, překvapeně jsem si uvědomila, že všechny body zápletky ukončím v sedmé knize. V té chvíli jsem stála před rozhodnutím – napsat „výplň“ tak, abych dokončila sedmou knihu, aniž bych zabředla do příběhu pro osmou knihu, nebo pokračovat k plánovanému uzavření série Noční lovci.

Zavolala jsem své redaktorce a řekla jí, že budu pokračovat, což znamená, že příběh Cat a Bonese skončí v Up from the Grave. Dala mi své požehnání, protože stejně jako já souhlasila s tím, že je lepší ukončit jejich příběh tak, jak jsem vždycky měla v plánu, než ho natahovat do další knihy a napsat neupřímnou výplň. Jen abychom si byly jisté, že se mi do knihy všechno vejde, dohodly jsme se, že to čtenářům neoznámíme, dokud nebudu mít práci dokončenou.

A teď ji dokončenou mám.

V tuhle chvíli si někteří z vás můžou myslet: „To je dobře, nikdy jsem nechtěl číst příběh, do něhož autor dá srdce jen napůl.“ Jiní si můžou myslet: „Dobře, stejně už jsem měl Cat a Bonese po krk.“ A pokud si někteří z vás myslí: „No počkej, ty jsi slíbila víc knih o Cat a Bonesovi, tak to musíš dodržet!“, prosím, měli byste vědět, že se snažím udělat to nejlepší pro čtenáře, když knihu tímhle ukončím.

Je pro mě obtížné rozloučit se s Cat a Bonesem. Žili v mé hlavě přes deset let a ukončit jejich kapitolu je podobné jako říct sbohem starým, velmi dobrým přátelům. Vedle této citové stránky je tu i stránka finanční. Každý nový román ze série Noční lovci mi přinášel hodně peněz a já mám peníze ráda. Hodně. Ale ne tolik, abych svým čtenářům podstrčila příběh, kterému bych nevěřila. Jako autorka nedokážu ovlivnit, jestli se čtenářům moje knihy líbí, jsou jim lhostejné, nebo je nenávidí, ale můžu ovlivnit to, že píšu jen takové příběhy, které sama miluju. Pro mě samotnou je důležité tento slib dodržet.

Omlouvám se za to, že jsem ve svém odhadu přehnala celkový počet knih v sérii Noční lovci. Neměla jsem v úmyslu čtenáře zklamat. Opravdu to byla neúmyslná chyba.

Znamená to tedy, že po Up from the Grave už Cat a Bonese nepotkáte? No, ne v románu, kde by byli hlavními postavami. Můžou se objevit jako vedlejší postavy ve spin-off románech, stejně jako se to stalo v případě První rudé kapky, Věčného polibku temnot, Once Burned nebo Twice Tempted.  Taky úplně neodmítám možnost, že o nich v budoucnu napíšu povídku, ale nad tím visí velký otazník. V tuto chvíli to v plánu nemám.

Jestli máte další otázky, ptejte se (na webu autorky). Jestli na mě chcete kvůli mému rozhodnutí křičet, můžete, ale nic se tím nezmění. Ani když mi pošlete e-mailem další nápady na příběhy Cat a Bonese, nenapíšu o nich další román. Tohle není žádný spisovatelský blok, ani mi nedošly nápady. Prostě jsem ukončila příběh, který jsem chtěla vypovědět, což znamená, že Cat a Bones se ocitli tam, kde jsem je vždycky chtěla mít. Ať už jsem kvůli tomu jakkoli smutná, překonává to pocit štěstí, že jsem oba hrdiny do tohoto bodu dostala.

Doufám, že si čtenáři užijí poslední etapu jejich cesty. Ale ať už budete pokračovat až do konce, nebo jste už před roky vystoupili, dovolte mi, abych obrovsky poděkovala každému, kdo se na cestě ke Cat a Bonesovi připojil. Vím, že pro mě to byla úžasná jízda a děkuji Bohu za příležitost, že jsem ji s vámi mohla sdílet.

Zdroj: jeanienefrost.com