Krvavý řezník opět udeřil!

Projekt „František Kotleta“ vyprodukoval už čtvrtou knihu. Pokud opravdu čte tyto řádky někdo, kdo nesleduje poslední čtyři roky alespoň povrchně dění okolo sci-fi a fantasy, či utrpěl nedávno amnézii, tak si dovolím krátkou rekapitulaci.

Zhruba před čtyřmi lety začaly na webu Fantasy Planet vycházet interview s fiktivním autorem Františkem Kotletou. Rozhovory byly napsány velmi vtipně a stvořily takřka mytický svět okolo bruntálského řezníka, který se rozhodl napsat knížku a je přesvědčen, že hravě převálcuje všechny současné české autory včetně Jiřího Kulhánka.

Ze začátku vše vypadalo jako povedený aprílový žertík. Časem však byla kniha Františka Kotlety zařazena do oficiálního vydavatelského plánu, byla zveřejněna ukázka z knihy a nakonec, k všeobecnému překvapení, kniha Hustej nářez opravdu vyšla. Později byly ohlášeny další dva díly, které dotvořily trilogii Bratrstvo krve.

Podle různých stylů a pocitu z jednotlivých dílů předpokládám, že se na vzniku podílelo několik autorů. Jinak si propastný rozdíl v kvalitě a zábavě nedovedu vysvětlit. První díl byl vtipný úlet, kdy bylo takřka na hranici parodie napodobeno dílo Jiřího Kulhánka. Chyběla Kulhánkova propracovanost, ale tu nikdo snad ani nečekal. Čtenáři byli většinou oprávněně nadšeni a nešetřili pochvalnými komentáři.

Druhý díl Fakt hustej nářez však ubral na zábavě a bohužel tím vyzdvihl nedostatek nápadů, které by čtenáře, očekávajícího rychlou smršť hlášek a divoké akce, nutily přečíst knihu na jeden zátah. Zbývala nám naděje, že jsou nápady šetřeny pro velkolepý třetí díl. Nedočkali jsme se.

Třetí díl Mega hustej nářez bylo bezduché dílo, kde hlášky byly napsány pouze proto, že zřejmě byly v plánu, místo aby úderně doplnily příběh. Logika se pro jistotu vůbec neukázala a odešla spolu se zábavou a nápady někam pryč. Zklamání bylo velké.

Ohlášení čtvrté knihy Perunova krev, začínající novou sérii, bylo provázeno rozpačitým očekáváním a opatrnými komentáři. Podobně zaměřené literatury vychází u nás pomálu a vzhledem k tomu, že oficiálně není známo, kdo který díl psal, tak se dalo doufat, že na čtenáře opět dýchne atmosféra prvního dílu Bratrstva krve.

Kotleta_Perunova_krevNyní už mohu všechny ubezpečit, že Perunova krev je nejlepší „Kotletovo“ dílo. Plně se vyrovná prvním knihám Jiřího Kulhánka Vládci strachu, Cesta krve a Divocí a zlí.

Určitě stojí za zamyšlení, zda by v dohledném časovém horizontu nebylo vhodné odtajnit jméno autora. Předpokládám zařazení Perunovy krve mezi sci-fi a fantasy bestsellery. Pak by jeho (či její?) jméno automaticky získalo punc kvalitní prodejní značky.

Závěrem vyjádřím obavy, které mě po dočtení Perunovy krve trápí. Kdy vyjde druhý díl? Neskrývá se ve vedení nakladatelství Epocha nějaký sadista, který se baví tím, že čtenáři prahnou po určité knize a on záměrně zdržuje vydání? Bohužel, druhá část otázek je daleko černější a palčivější. Napíše i druhý díl stejný autor? Nebude se opakovat tristní situace s Bratrstvem krve, kdy kvalita pokračování padala strmě dolů?