Michaela Burdová: Vlčí krev (Syn pekel 1)
Černý posel byl zahnán do Ohnivých propastí, odkud vzešel, a jeho synové – vlkodlaci – jsou bez možnosti splodit potomky odsouzeni k vyhynutí. Nejsilnější Syn pekel – Wolfgar, vůdce jedné ze zbývajících smeček Weer worfů, uzavře pro zachování pokrevní linie smlouvu s Třináctou démonkou Liadallou, která oplátkou získá pozřením vůdcova srdce větší moc a sílu.
Velwetie, země obývaná mnoha národy, je mimo jiné i domovem pekelných stvoření Weer worfů. Po letech válek, kdy elfové s lidmi přemohli a spoutali třináct démonů, zbývá pouze pár vlkodlaků žijících mezi lidmi a smečka potomků Wolfgara s vůdcem Ragarem. Přežívají v lesích, často se stěhují a pro zachování síly smečky občas uloví Pravé maso – člověka. Pářením v rámci smečky se ženám i přes dávnou dohodu s démonem čím dál častěji rodí mrtvé děti, množí se nemoci a členů smečky ubývá. Aragen, dcera Ragara, vše přisuzuje nedostatku Pravého masa a zazlívá otci neochotu použít temnou sílu získanou z pouta s Liadallou pro zajištění potřeb smečky. Poté co sama zaujme otcovo místo v čele nezranitelných Temnovlků, hynou pod jejím vedením celé lidské vesnice. Pro zachování rodu však potřebuje čerstvou krev – Weer worfa mimo smečku.
Neran a Gerrat, potomci lidské ženy a vlkodlaka, se do setkání s Temnovlky a Aragen bez cíle poflakují světem. Neranova posedlost vůdkyní smečky ohrozí život jeho bratra a Neran se pro něj vydá hledat lék. Během putování narazí na elfku Liadel, kterou před mnoha lety jednou již potkal. Přes počáteční nedůvěru se z nich stanou spojenci a možná i něco víc. Nerana čekají těžká rozhodnutí, střet s Aragen a s uprchlým Dvanáctým démonem. Pokud uprchl více než jeden démon, budoucnost světa je ohrožena.
Michaela Burdová osídlila svůj svět Velwetii mnoha bytostmi – lidmi, trpaslíky, démony, Severními a Královskými elfy, vílami i jednorožci. Lidí je čím dál více a jejich šlechtici vládnou jednotlivým královstvím. Dlouhověcí elfové jako přistěhovalci z jiných končin jsou i po mnoha letech drženi ve velké úctě, nebo naopak loveni do otroctví. Žijí v lesích, v elfských vesnicích a městech. Trpaslíci se sdružují v kamenných domech ve svých vesničkách a za prací putují do hor. Na rozdíl od elfů, kteří nemají humor v oblibě, se trpaslíci naopak smějí úplně všemu. Většina magických nebo božských stvoření se uchyluje čím dál více mimo dosah lidí, hrozbu zde představují hlavně Temnovlci a démoni.
Základní rasy a svět autorka vykreslila velmi dobře, čtenáři v knize naleznou i mapu. Některé bytosti a jednotlivé postavy však působí nevýrazně. Nejsilnější dojem ve čtenáři zanechá zřejmě Aragen, přestože není hlavní postavou. Neran je nezodpovědný hejsek s občasnými projevy zodpovědnosti a hrdinství, jenž se snaží potlačit svou temnou stránku. Kejkle kolem možné ztráty duše elfky Liadel jsou značně matoucí. Totéž platí pro romantický vztah mezi ní a Neranem, vzhledem k jeho zkušenostem z dřívějšího setkání.
V knize chybí osvětlení původu Weer worfů, kdo nebo co je Černý posel, Ohnivé propasti a peklo. Naopak sirény autorka popsala detailně, aniž by měly cokoli s dějem krom názvu řeky společného. U Weer worfů Michaela Burdová od začátku až do konce upozorňuje na jejich spřízněnost s Černým poslem a u Temnovlků na nezranitelnost, ta je ovšem na pováženou, když Temnovlka zabije pád ze skály, ale zlomený vaz ne. Dalším problémem jsou časové údaje v plynutí děje. Čtenář se zřejmě ztratí v jednotlivých časových prodlevách mezi událostmi a setkáními jednotlivých postav. V knize lze najít i nelogičnosti jako například žíznícího vlkodlaka hledajícího v zasněženém lese potok.
Kniha Vlčí krev bohužel působí nehotovým dojmem, což je škoda, protože samotný nápad a příběh jsou velmi zajímavé.
Ukázka
Nakladatelství Fragment 2013
Koupit knihu
Člověcě, nenapadá mě jediný důvod proč po knize sáhnout. Také mi v hledáčku zajímavého čtení vůbec neuvízla.
A není to tvou recenzí, tak nějak jsem to předpokládala.
Autorka má pěkné dětské stránky, teď už o ní vím, což je vlastně také úspěch.
Že to Czist zkusila, mě neudivuje, proč bychom nemohli recenzovat knihy pro děti, že? Třeba Amélie, to byla radost. Spíš obdivuju, že Vlčí krev dočetla vzhledem k těm nedostatkům, na které poukazuje. Četla jsem recenze na autorčiny předešlé dětské knihy a vyznívají podobně, že autorka na sobě musí ještě pracovat, přestože už toho napsala tolik.
Vlčí krev je spíše pro mládež, pro děti vzhledem k vytrhávaným srdcím a pokusům o znásilnění to moc není. Na Bez Hranic se určitě najdou lepší věci než tahle kniha. Obzvlášť, když se vezme v potaz, že je to autorčina osmá vydaná kniha.
Amélie byla moc fajn. Teď máme doma z knihovny půjčeného Thomase Březinu, mám chuť do jeho knížky strčit nos.
Tu knihu SYN PEKEL VLČÍ KREV doma mám. Je to skvělá kniha se začátku jsem jí moc nerozuměla ale tet už to vým do konce té knihy mi eště zbývá asi: 142 str. Ale ta knihe je pěkná tak bych všem doporučila ji přečíst :-) :-)
je to výborná kniha sice ze začátku mně to moc nebralo ale ten2 díl byl ještě lepší a jmenoval se syn pekel v moci démonů fakt perfektní…