Deadliest Warrior: Vampires vs. Zombies

Ať už se nám současná knižní či filmová popkultura snaží namluvit cokoliv, setkání s některou z těchto nemrtvých potvor pro člověka obvykle nekončí nijak dobře. Jenže jak by dokázali obstát v přímém boji mezi sebou? Odbornou expertizu pro nás všechny připravila televize Spike v rámci svého cyklu Deadliest Warrior!

 

Než přistoupíme k tomu, co vás asi zajímá nejvíce, raději nezasvěceným v krátkosti přiblížím, jak vypadá obvyklá epizoda tohoto populárně-vědeckého seriálu. Tvůrci proti sobě v rámci fiktivního „souboje“ postaví dvě různé bojové techniky, představí jejich klady i zápory, předvedou makety zbraní a pod lékařským dohledem je náležitě otestují na speciálně vyrobených figurínách simulujících lidské tělo či vepřových půlkách, takže to celé pěkně v detailu čvachtá a červený kečup stříká všude okolo.

Pro lepší představu možná ještě lépe uvést názvy některých dílů: Viking vs. Samuraj, Jesse James vs. Al Capone, Apache vs. Gladiátor, SS vs. Vietcong nebo IRA vs. Taliban, který nemohl být odvysílán ve Velké Británii.

Vampires-vs-ZombiesNezbytnou součásti celé show jsou zajímaví hosté, rekrutování většinou z řad bývalých vojáků či historiků, ale protože v tomto případě nebyl nikdo takový k dispozici, role odborných poradců se ochotně ujali Steve Niles (30 dní dlouhá noc), Scott Bowen (The Vampire Survival Guide), Max Brooks (World War Z) a Matt Mogk (Zombie Research Society).

Pokud tvůrce provázely při výběrů pozvaných hostů „drobné“ potíže, mnohem horší už to bylo s přemlouváním některého z hlavních aktérů, zda by před zraky televizních diváků nechtěl předvést něco ze svého bojového umění. Upíry podle všeho nijak neoslovila finanční nabídka a zástupcům zombií se pro změnu nějak nepodařilo vysvětlit, co se po nich vlastně chce a že to bude jen „jako“.

Vědecký tým pod dohledem odborníků musel lehce improvizovat, aby získal relevantní vstupní data pro svou expertízu. V rámci analýzy byla s největší pečlivostí změřena síla a míra ničivosti kousnutí obou kreatur či stopování, jak dlouho potrvá smečce zombií, než se dokáže propracovat k upířímu srdci, a tak svého soka vyřadí z boje.

Pokusů je tedy v tomto případě o něco méně, než bývá zvykem, když jsou srovnávány kontaktní zbraně nablízko nebo středního a velkého dosahu. Pokud by totiž měl upír k ruce současnou rychlopalnou výbavu nebo pěkně nabroušené ostří, se zombiemi by to nejspíš nedopadlo nejlépe.

Cílem je však určit, kdo by lépe zvládl přímý střet tváří v tvář, takže před závěrečným zadáním dat do počítače proběhne určení vhodného množstevního koeficientu, aby se kompenzovala rychlostní a inteligenční výhoda malé upíří smečky proti mnohem početnějšímu houfu hladových mozkožroutů.

Výsledky jsou tentokrát velmi těsné, ale protože nechci kazit studijní zážitek spoilery, podívejte se raději na závěrečný duel v přiloženém videu nebo si nalaďte českou verzi pod názvem Smrtící válečníci na Fandovi.

P. S.: V odlehčeném duchu se nese i závěrečné „outro“, kdy se fanouškům žánru jen potvrdí, co už stejně dávno víme – nejmocnějším nemrtvým monstrem všech dob se stává Zompír!