Patricia Briggs: Dvojí spravedlnost

Vlkodlaci vystoupili na veřejnost. Svět o nich ví. Marok Bran nechce, aby o nich lidé smýšleli jako o zabijácích, vlkodlaci jsou tedy nyní pod drobnohledem. To, co bylo dříve odpouštěno, je nyní tvrdě trestáno – rukou Branova syna a zabijáka Charlese.

Briggs_Dvoji_spravedlnost

 

Od událostí v románu Loviště uplynul necelý rok. Vlkodlaci odhalili světu svou existenci a nyní jsou nuceni žít pod nesrovnatelně přísnějšími pravidly. Dříve odpustitelné prohřešky jsou trestány smrtí a Charles tak odjíždí coby Branův zabiják vykonávat spravedlnost častěji než kdy dřív. Bran vidí, že se jeho syn brzy zlomí. Příležitost, při které by si Charles odpočinul od svých povinností marokova vykonavatele, přichází z Bostonu. Anna je pozvána jako konzultantka v případu tamního zabijáka vlkodlaků a Charles jede s ní jako její osobní strážce. Jeho vztah s Annou nabral za poslední měsice vážných trhlin a Anna doufá, že nyní budou mít možnost svůj svazek upevnit.

Na Charlese jeho povinnosti doléhají, je stíhán duchy těch, které zabil, byť dříve by jim jejich činy byly odpuštěny. Cítí vinu za smrt dle něj nespravedlivě odsouzených a to se podepisuje na jeho psychice. Obává se, že ho duchové oslabí natolik, že před nimi nedokáže uchránit ani svou družku Annu, a rozhodne se ji chránit jediným způsobem, který zná: odcizí se jí, uzavře pouto, jež je svazuje, a své místo přenechá bratru vlkovi. Annu jeho přístup bolí, stále se vidí jako oběť, nehodna tak silného a ušlechtilého muže, jakým Charles je. Obává se, že svého muže ztrácí a že vztah, který nalomily Charlesovy povinnosti a jeho následné útěky do divočiny, už nelze napravit.

Dvojí spravedlnost výjimečným způsobem kombinuje akční sekvence i romantické chvíle. Ústředním motivem příběhu sice je pátrání po nebezpečném sériovém vrahovi, Alfa a omega je ale v prvé řadě romantická série, jež sleduje postupně se vyvíjející a upevňující se vztah dvou naprosto odlišných jedinců. Každého z nich stíhají duchové minulosti, nejistoty a strach či neschopnost o svých obavách hovořit.

Stejně jako v předchozích dílech této série je i Dvojí spravedlnost psána v er-formě z úhlu pohledu několika postav a to včetně Charlesova bratra vlka, čtenář tak má možnost lépe sledovat pohnutky a smýšlení jednotlivých hrdinů. Akční scény sice plynou poněkud pomalejším tempem, než autorka nejspíše zamýšlela, postupy vyšetřování případu, milostné scény, myšlenkové pochody Charlese i jeho „bratra vlka“ a emocemi narvané chvíle jsou ovšem popsány bravurně. Patricia Briggs předkládá čtenářům osobitým a velmi čtivým stylem napsaný příběh, proto je těžké se od knihy odtrhnout.

Dvojí spravedlnost je podle mě osobně bezkonkurenčně nejlepším dílem trilogie a důstojným (a snad prozatímním) završením příběhu Anny a Charlese. Patricia Briggs nabízí v poměrně útlé knize s přenádhernou obálkou z palety Daniela Dos Santose příběh plný lásky, zoufalství, naděje, ale také akce, strachu a překvapení a čtenáře žánru urban fantasy zcela určitě nezklame.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2012