Karen Chance o Dotkni se temnoty

Na podzim 2012 se na pultech knihkupectví usadil první díl prozatím pětidílné série (šestý díl vyjde v originále v letošním roce) o jasnovidce Cassie Palmerové, která se zapletla s upírskou mafií a ocitla se uprostřed války mezi několika frakcemi upírů. O románu Dotkni se temnoty si brzy po jeho vydání v roce 2006 autorka Karen Chance popovídala s redaktory webu LoveVampires.com

chance

 

Dotkni se temnoty je váš debutový román. Mohla byste čtenářům popsat cestu od nápadu k vydání?

Kéž bych na tohle měla mnohem zajímavější odpověď, ale pravda je poměrně nudná. V základu jsem napsala román, poslala ho do nakladatelství Roc a dva týdny nato jsem dostala smlouvu na dva další romány. Nic víc k tomu nějak nemám co říct. Asi bych si měla vymyslet lepší historku, co myslíte?

Co vás inspirovalo k napsání románu Dotkni se temnoty?
Nevím, jestli mou hlavní inspirací bylo něco jiného než četba obrovského množství jiných urban fantasy, které mě sice velmi bavily, ale také jako by mi v tom žánru něco chybělo. Je těžké to definovat. Vidím, co všechno žánr nabízí, a vzhledem k tomu, kolik knih každý rok v žánru vychází, jak by mohl někdo říct, že v některé z nich člověk nenajde to, co mu chybí? Ale na druhou stranu, ty už vydané příběhy mohou člověka v jistém smyslu limitovat. Chtěla jsem jen napsat knihu, která spojí vše, co považuji na žánru urban fantasy za nejlepší, ale zároveň do toho přimíchat trochu detektivky, záhad a romance. A výsledkem bylo Dotkni se temnoty.

Upíři v Dotkni se temnoty jsou supersexy a superděsiví. Bylo těžké vykreslit upíry jako atraktivní i děsivé zároveň?
Vlastně jsem se je nesnažila vykreslit nijak konkrétně. Chtěla jsem jen, aby působili skutečně a dobře zapadali do mé představy starých a mocných bytostí, a tak se nakonec mí upíři i ukázali.

Ve vašem debutu naleznou čtenáři velké množství vedlejších postav, například upíry Tomase a Louise-Cesara. Máte v plánu psát i o nich?
Tomase si čtenáři užijí v Unesena stínem. Louis-Cesar se ve větší míře objeví v další knize s dhampýrkou Dory. LC má velmi zajímavý příběh, který si podle mého zasloužil vlastní knihu.

Jakou urban fantasy jste si nejvíce oblíbila?
To bych musela vyjmenovat mnoho knih, ale nejvíce asi Měsíční píseň od Patricie Briggs.

Kdo je váš nejoblíbenější upír?
Nejspíš Angel z televizního seriálu o Buffy. Zbožňuji temné, hrozivé mužské postavy, zvláště když prokáží i velmi zábavný smysl pro humor. A skutečnost, že ho hrál Boreanaz, rozhodně nezaškodila.

Proč myslíte, že se lidé tolik zajímají o upíry?
Nemyslím, že jde jen o upíry. Mnoho románů v tomto žánru se zabývá i postavami z klasických folklorních báchorek, na které by se dávno zapomnělo, kdyby nebyly tak zajímavé. Ohledně upírů to má na svědomí nejspíše Stoker, protože se mu povedlo spojit unikátní odnož hororu a smyslnosti a vytvořil postavy, na které se nezapomíná. Možná je to i tím, že upíři nejsou často jen špatní, anebo jen dobří, stejně jako jen špatní a jen dobří nejsou ani lidé. Je to zvláštní, ale z nějakého důvodu působí v dnešní době fantaskní bytosti velmi realisticky.

Zdroj: lovevampires.com
Vybrala a přeložila: Axia