Maggie Stiefvaterová: Havraní bratrstvo 1 – Osudný polibek

Každým rokem doprovází Lila v předvečer svátku svatého Marka svou matku Mauru na hřbitov, kde společně čekají na mrtvé. Říká se, že právě tehdy mají svědci šanci zahlédnout duše lidí, kteří v následujícím roce zemřou, ale Blue ještě nikdy nikoho nezahlédla. Proto ji tolik vyvede z míry pohled na stín chlapce, který před ní padne na kolena právě letos.

Stiefvater_Havrani-bratrstvo-Osudny-polibek
Šestnáctiletá Lila pochází z dlouhé linie jasnovidců, médií a senzibilů. Sama nemá žádné výjimečné schopnosti, její přítomnost ale pomáhá těm, kdo je mají, přivolávat duchy a komunikovat s nimi. Lila také už odmalička provází znepokojivé proroctví. Matka i tety jí, co si vzpomíná, neustále opakují, že až jednou najde svoji opravdovou lásku, její polibek ho připraví o život. Naštěstí Lilu kluci nezajímají a ty z místní elitní školy pro jejich snobské chování z duše nesnáší. Jenže když při své první skutečné vizi za oné chladné jarní noci uvidí Ganseyho, kterému podle všeho zbývá maximálně dvanáct měsíců života, nedokáže na něj přestat myslet. A jejich osudy se začnou neodvratitelně proplétat.

Gansey je hlavou Havraního bratrstva, party kluků z internátní školy za městem. Tak jako většina místních studentů si nikdy nemusí dělat starosti s penězi, jezdí v drahém autě a bezchybně se chová i obléká. Za svým uhlazeným vzhledem ale skrývá celou řadu tajemství. K těm největším patří, že se do městečka uprostřed ničeho ve Virginii přistěhoval čistě proto, aby tu spolu se svými přáteli Ronanem, Adamem a Noahem mohl pátrat po ztraceném velšském králi. Pověst totiž říká, že legendární Glendower nikdy nezemřel, pouze byl uložen v hlubokém spánku na bezpečném místě, kde čeká na zachránce, který ho dokáže přivést zpět. Tomu, kdo to svede, pak splní jakékoliv přání.

Pátrání po Glendowerovi se ale pro Ganseyho a jeho kamarády neobejde bez obětí, a jak se brzy ukáže, ani bez pomoci dívky, která dokáže přitahovat a zesilovat magii ve svém okolí. Lila se tak ocitá ve společnosti Havraního bratrstva, kde ji čeká dobrodružství, najde přátele a možná i pravou lásku. Otázkou zůstává, komu nakonec dá své srdce a jestli její polibek bude skutečně tak smrtící.

Osudný polibek představuje úvodní díl k nejnovější sérii Havraní bratrstvo americké spisovatelky Maggie Stiefvaterové, autorky Vlků z Mercy Falls a románu Ve znamení štíra. Příběh je vyprávěný ve třetí osobě ve dvou liniích, jedna sleduje Lilu a druhá Havraní bratrstvo. Obě linky se začnou propojovat až v druhé části knihy. Způsob psaní tak dovoluje důvěrně poznat všechny důležité postavy a jejich rozdílné charaktery – Ganseyho posedlého hledáním nadpřirozena, temného a neurvalého Ronana, přímočarého Adama, tajemného Noaha a přirozeně Lilu.

Perfektní vzájemná dynamika těchto pěti drží celou knihu pohromadě a je nesmírně důležitá, protože, buďme upřímní, příběh Osudného polibku patří k těm velmi zvláštním. Točí se kolem smrti a posmrtného života, děj plyne pomalu, nevyskytne se tu téměř žádná akce a ani mnoho romantických momentů, protože přes slib hledání pravé lásky tvoří Osudný polibek zatím pouze úvod do minimálně čtyřdílné série a většina postav se proto soustředí na jiné věci než na vzájemné vyjadřování citů. Obdobně střízlivě zpracované jsou i další v YA paranormální literatuře tak často používané motivy temného proroctví nebo zdánlivě obyčejné, ale přitom vyvolené hlavní hrdinky.

Maggie Stiefvaterová jednoduše ukazuje, jak neobyčejně záleží na zpracování. V Osudném polibku nenajdete žádné klišé scény ani naivně vykreslené vztahy. Vše navíc doplňuje úžasně barvitý jazyk a jednotlivými stránkami prostupuje unikátní a podmanivá atmosféra, kterou pomáhá dotvořit i krásně zpracovaná obálka.

Po dějové stránce je Osudný polibek velmi nezvykle vystavěnou knihou a s čistým svědomím můžu říct, že v rámci žánru jsem ještě nikdy nic podobného nečetla. A v tomto případě tím skládám největší poklonu, jakou autorce mohu vyseknout, protože jsem jejím vyprávěním byla dokonale okouzlená a vůbec se mi nechtělo svět Havraního bratrstva, kde ožívají staré legendy a magie se pomalu vkrádá zpět do naší reality, opouštět. Smím si jenom přát, aby podobně jako mě příběh pohltil každého, komu se dostane do rukou.

Vydalo: Argo, 2014

Koupit knihu