Zabudnutý vesmír – nekonečností vesmíru pulzuje romantická linka
Málokterá lidská mysl si připustí představu o nekonečnosti vesmíru, aniž by jeho mozek obemkl strach z nedozírné vesmírné prázdnoty. Naopak nepatrný zbytek snílků si v tomto pocitu nejen libuje, nýbrž je to navíc inspiruje k vyprávění příběhů.
Upravená a rozšířená reedice knihy z roku 2019 (původní vydání bylo v roce 2015) s názvem Zabudnutý vesmír z pera slovenského autora hard sci-fi Antona Stiffela je toho jasným důkazem. Čtenář se zde setkává s jeho kompletní povídkovou tvorbou. Kniha je rozšířená o povídky, které z různých důvodů nešly zařadit do prvního vydání. To je první nesporné plus této knihy sledující tři dějové linie. Povídek je dohromady dvacet šest.
Hlavní dějovou linii tvoří série pěti na sebe navazujících povídek, jež pojednávají o Letní planetě. Na poeticky pojmenované planetě ozářené načervenalým světlem hvězdy Akron vládne skromné lidské populaci věčné léto. Planetu po oběžné dráze obkružuje tajemný Portál, jenž kdysi dávno sestrojila ztracená civilizace vyspělých bytostí, tzv. Tvůrců. Dále se na planetě nachází mimozemský artefakt nazývaný Brána poznání, který dokáže propojit nejniternější podstaty milujících se párů, čímž se de facto stanou jednou bytostí. Tuto bránu zde zanechala cizí a neméně tajemnější rasa označovaná jako Cizinci, která je sice daleko mladší než bájní Tvůrci, přesto dalece starší než rasa lidská. Lidé jim slouží ve spojení s bránou jako součást experimentu s nejasnými záměry. Dále je zde cítit i velmi skrytý záměr samotných Tvůrců, na který dohlíží právě onen Portál.
Druhá linie spojuje příběhy odehrávající se v takzvaném Staničním systému. Jedná se o svět velmi vzdálený od Letní planety a ještě vzdálenější od samotné kolébky lidské civilizace – planety Země. Samotná Země se stala jen polozapomenutou legendou. Ve světě Staničního systému spolu i proti sobě stojí dvě lidská uskupení, a to prostor Federace a prostor Satelitu. Některé z těchto příběhů navazují na hlavní linii přímo, jiné nepřímo, dále více či méně udržují vlastní chronologické dějové propojení. Čtenář se zde seznámí se založením tohoto světa a s nalezením prvních mimozemských artefaktů v pásu asteroidů, což vedlo ke zničující válce o nadvládu nad nimi, a najde tu i příběhy odehrávající se v období po uzavření křehkého míru, který nevyhnutelně musel následovat, pokud se obě strany nechtěly úplně vyhladit.
Třetí a poslední dějovou linií jsou příběhy z Mléčné dráhy, které se točí okolo Země, Sluneční soustavy a vesmírného prostoru dále od Mléčné dráhy. Tyto povídky většinou stojí zcela samostatně, i když některé výjimky se samozřejmě naleznou. Mapují možné počátky expanze lidské civilizace, vedoucí až k založení Staničního systému. Právě proto je tato linie svými náměty tou nejpestřejší. Nachází se zde dokonce povídka Adeptka, která stála u budoucího autorova zcela samostatného projektu, a to povídkového románu Časonauti (Hydra, 2022).
Aby nedošlo k mýlce, tyto tři dějové linie nejsou v knize nijak oddílově rozdělené, naopak se různě na jejích stránkách střídají. Dají se však hned na začátku velmi lehce rozlišit, neboť jsou v horních hlavičkách stránek označeny příslušným a nezaměnitelným symbolem přiděleným k příslušné linii. To je druhým velkým bonusem knihy. Příjemným bonusem je také doslova vypiplaná grafická podoba knihy včetně nádherných doprovodných černobílých ilustrací a dechberoucí snové barevné obálky, za nimiž stojí Jakub Šimjak.
Dalším významným plusem je přidaný bonusový materiál v závěru knihy. Jedná se o minimálně dvojnásobně rozšířený slovník užitých pojmů, podnětný výčet inspirace, zákulisí vzniku jednotlivých povídek a přehledný chronologický graf událostí z příběhů hlavní linie, na které jsou následně připojeny i příběhy z linie volné spolu s kratičkými dějovými vysvětlivkami v návaznosti na jednotlivé postavy. Na další straně se nachází přehledná mapa líčených světů, sloužící pro čtenářovu lepší představu a orientaci. Došlo i k opravám chyb a překlepů dříve přehlédnutých.
Autor Anton Stiffel je takovým malým zjevením v rybníčku domácí hard sci-fi literatury, neboť i když je pro něj i pro jeho příběhy technologická a vědecká stránka popisovaného velmi důležitá, prakticky v každém z nich je něco ještě dalece důležitějšího. Tím je linka romantická a vztahová. Romantické vztahy mezi mužskými a ženskými postavami samozřejmě hrají nesporný prim. Dále se jedná o vztahy přátelské a profesionální mezi kolegy a v neposlední řadě jsou zde zastoupeny i vztahy strojů obdařených umělou inteligencí k jejich tvůrcům čili lidem. To vše činí tyto příběhy daleko poutavějšími, uvěřitelnějšími a samozřejmě lidštějšími.
To, s jakou lehkostí dokáže autor popisovat dramatické události, nenechá klidným snad žádného čtenáře. Bude hltat každé slovo, aby se dostal co nejdříve na závěr rozečtené povídky, a následně někde dále v knize se zatajeným dechem zjistí, že se zde jeho oblíbená postava opět objevuje, ať už se jen mihne v epizodní roličce, anebo naopak získá roli hlavní. A i to činí celou knihu ještě zajímavější a konzistentnější.
Vydala: Hydra; 2015, 2019 (reedice)
Obálka a ilustrace: Jakub Šimjak
Vazba: pevná
Jazyk: slovenština
Počet stran: 576
Cena: 13 € / 389 Kč