Fantastická Ostrava 2024 (PR)

Festival Fantastická Ostrava již dlouhá léta otevírá své brány fanouškům fantastiky v Moravskoslezském kraji. Díky spolupráci s Trojhalím Karolina využívá pro svou prezentaci industriální prostory, které jsou nejen neodmyslitelně spjaty s regionem, ale také dotváří působivé kulisy.

Letošní ročník opět přivítá širokou škálu hostů z řad spisovatelů, filmových a televizních tvůrců i odborníků. Můžete se těšit na Alžbětu Bílkovou, Lukáše Vavrečku, Zuzanu Hartmanovou nebo Terezu Janišovou. Dále také autorku gamebooků Evu Lassler, skvělou ilustrátorku a komiksovou kreslířku Barboru Brůnovou nebo regionální autorku Vlaďku Sackou. Hororovou linii vyplní znalec Martin Jiroušek, Jan Hlubek a pódia budou obsazena besedami s mnoha současnými populárními spisovateli, jako je třeba Jan Kotouč a Lucie Lukačovičová.

Od minulého ročníku festival zve také zahraniční hosty. Tím letošním je známý britský herec Dean Lennox Kelly, kterého je možno vidět v oblíbeném seriálu Světlo a stíny (Shadow and bone) dle předlohy spisovatelky Leigh Bardugo. Zahrál si také v uznávaném projektu Jamestown.

Z těch českých je třeba zmínit herečku, a především dabérku Miriam Chytilovou, která je dvorním hlasem takových hereček, jako je Meg Ryan či Jennifer Aniston. Nejen mladšímu publiku je známa Kamila Janovičová z pohádky Tajemství staré bambitky a milovníci kriminálních seriálů zase ocení Jarka Hylebranta. Po besedách nebude chybět možnost přijít si pro podpisy.

Mimoto na návštěvníky čeká spousta doprovodného programu, nepřeberné množství tematicky zaměřených prodejních stánků a také cosplay soutěž. Ta je na rozdíl od jiných podobných festivalů rozdělena na více částí a mohou se jí zúčastnit jak děti v kostýmu své oblíbené postavy, tak i fanoušci knih, pro které je určen bookcosplay. Vítězové hlavní cosplay soutěže postupují na mezinárodní kvalifikaci.

Program bude probíhat současně ve dvou halách. Mezi doprovodnými aktivitami si návštěvníci mohou zkusit turnaje, sledovat rytířské souboje nebo se ponořit do LEGO kostek od Brick Bross.

Přestože se jedná o festival pro celou rodinu, to své si tam najdou i zarytí fanoušci fantastiky – letos uvidíte prodejní výstavu malíře Martina Zhoufa či přednášku Františky Vrbenské.

Pro milovníky popkultury jsou nachystány přednášky ze světa Harryho Pottera, Pokémon aktivity nebo herní turnaje.

Malým i velkým bude věnován velký prostor progamingu.

Nebude chybět cosplay a artist alley, tržiště a spousta dalšího programu, který najdete na fantastickaostrava.cz