Když nás temnota miluje – destruktivní spojení vnější temnoty s vnitřní

Situace, do kterých se člověk dostane jakožto nevinná oběť a nedokáže je žádným způsobem ovlivnit, zcela zásadně ovlivní jeho. Tyto destruktivní změny budou z ne již tak lidského jedince směřovat směrem ven, a to až do ničivého hořkého konce.

Nakladatelství Golden Dog představuje americkou spisovatelku Elizabeth Engstrom. Její knižní prvotinou Když nás temnota miluje odstartovalo novou ediční řadu pod názvem Old School Horror. Kniha obsahuje dvě hororové novely doslova a do písmene ze staré školy žánru.

Když nás temnota miluje
Sally Ann Hixson nemůže být šťastnější. I přes její relativní mládí se jí podařilo dosáhnout všeho, o čem snila. Je zamilovaná, vdaná a spolu se svým krásným manželem má naplánovaný celý život od postavení domu, založení rodiny až po společné žití na farmě. Sally Ann si však zatím nechává své těhotenství jako tajemství pro vhodnou příležitost. Při tajném sledování svého milovaného muže, který spolu s jejím otcem provádějí jisté práce na farmě, se jí hlavou honí jen slastné představy o budoucnosti. Když ji kroky dovedou ke vstupu do podzemí, ve kterém si hrála naposled jako dítě, a vstoupí do chladivých temných hlubin chodeb, nově osazené robustní dveře se nad ní zavřou a ozve se nezvratný rozsudek nad jejím dalším osudem v podobě zaklapnutí masivního zámku.

Jak si zvykne na nové prostředí všeobjímající temnoty, nekonečných chodeb a jestli se jí podaří vůbec přežít a nalézt cestu na svět zalitý slunečním světlem, to se dozví čtenář až při četbě tohoto mrazivě poutavého příběhu.

Krása je…
Martě Mannes nedlouho po sobě zemřou oba rodiče. Nejdříve otec, následovaný její matkou. Martě samotné je v té době čtyřicet sedm let, což by nebylo až tak zvláštní, pokud by ona sama nebyla více než zvláštní. Všechna dřívější lékařská vyšetření, zprávy i diagnózy sice její stav dokázaly pojmenovat, nikoliv však vysvětlit. Toto temné tajemství se ukrývá kdesi velmi hluboko v Martině hlavě a spadá do období jejího raného dětství. Nyní když zůstala na vše sama, přichází čas poznávat okolí a lidi, kteří znali její rodiče, a ti Martě v rámci svých možností pomáhají. Toto vše vede k prozření, spojeném možná i s naprostou transformací mysli a odhaluje se vše, co se v její minulosti stalo špatně.

Co to přinese jí i všem ostatním zúčastněným lidem z nedalekého městečka, to už si musí čtenář přečíst sám.

Elizabeth Engstrom dala, i díky skvělému překladu Martina Štefka, již ve své prvotině jasně najevo neskutečnou hloubku své fantazie a zcela přirozenou inklinaci k hororovému žánru. Vystavění obou příběhů i charakterů postav zvládla doslova na výbornou. Několik drobných nedostatků by se jistě našlo, ovšem tyto drobnosti jsou skoro neviditelné oproti celkové kvalitě vyprávění. Možná by se dalo ještě polemizovat o pravděpodobnosti délky přežití člověka v podzemí při absolutní absenci světla, na nějž je celý život zvyklý. Ovšem skutečný milovník žánru si užívá příběh jako takový, pokud je dobře napsaný, a tyto dva rozhodně jsou.

Zajímavostí k zamyšlení by však mohlo být, že v prvním příběhu se hlavní postava musí primárně vypořádat s překážkami vnějšího prostředí, jež ovlivňují její další existenci, anebo slibují jistou smrt, pokud nebude schopna se přizpůsobit. To ovšem znamená změnit se i uvnitř a tím ztratit něco ze své lidskosti. Zato hrdinka druhého příběhu je postavena před úplně opačný problém, jenž se týká nalezení a změny toho, co je v té dané chvíli špatně uvnitř ní samé, což nakonec ovlivní i její okolí a jednání dalších postav. Jestli to byl autorčin záměr, anebo to prostě přirozeně vyplynulo v procesu tvorby, toť otázka.

Každopádně jde o svěží nahlédnutí do hororového žánru staré školy osmdesátých let, které si každý hororomilec náležitě užije a nebude mít sebemenší problém si psané scény převést vnitřním zrakem do vizuální podoby.

 

Vydal: Golden Dog, 2023
Původní název: When Darkness Loves Us (1984)
Překlad: Martin Štefko
Edice: Old School Horror (svazek 1)
Obálka: Jill Bauman
Grafická podoba: Michal Březina
Počet stran: 252
Vazba: brožovaná
Cena: 349 Kč