A. K. Mulford: Dvůr vysoko v horách

V nakladatelství Laser vyšel první díl new adult fantasy série o fae a čarodějích od A. K. Mulford.

Když si pro vaši hlavu jdou faeští lovci čarodějnic, být rudou čarodějkou není zrovna dvakrát žádoucí. Jako jedna z mála zbývajících se čarodějka Remy dosud skrývala, než jí cestu zkřížil pohledný faeský princ Hale z Východního dvora s téměř nesplnitelnou misí. Chce najít dědice padlého Horského dvora a zabránit dalším dobyvačným ambicím krále Severního dvora. Horský dvůr byl propojený s rudými čaroději, a tak bude potřebovat Remyinu pomoc k nalezení magických artefaktů. Není však jediný, kdo chce změnit mocenské poměry v Okrithu, a tak se plány a dvorské intriky dávají do pohybu. Remy bude muset bojovat nejen za záchranu vlastního života, ale i všech čarodějů.

Okrith se skládá z pěti faeských královských dvorů – Severního, Východního, Západního, Jižního a dříve i Horského, než si ho uzurpoval král Severního. Horský dvůr byl spojen s rudými čaroději, kteří dokážou svou magií pohybovat předměty a vytvářet složitá a mocná kouzla, a kvůli tomu se je snaží král Severního dvora vyhladit. Hnědí čarodějové disponují léčivou magií, zelení zas magií pro pěstování rostlin a modří dostali dar vidění. Fialoví čarodějové jsou spíše vzpomínkou minulosti, ale měli nadání vyrábět parfémy. Každý dvůr je spjat s určitým druhem čarodějů, má svůj charakter i podnebí. Autorka svůj svět pěkně propracovala a nechybí jí ani nápadité prvky.

Nucené schovávání není Remy zrovna po chuti, a tak si snaží malými rebelstvími uchovat část své svobody. Nicméně si tím téměř vždy způsobí trable a bojuje pak s několika druhy viny. Její osobnost se projevuje až s postupem příběhu, a proto si ji čtenář nemusí hned oblíbit. Čtenář nejvíce pozná Remy a Halea, jejich společníci ale také dostanou prostor. Ačkoliv mohla autorka čaroděje Heather a Fenrina více představit mimo ochranářské role, jejich upozadění souvisí i s vývojem Remyina charakteru. Vztah Remy a Halea zprvu působí přehnaně intenzivně, avšak po několika společných interakcích a autorčiných náznacích čtenář pochopí důvod a začne si jejich vášeň užívat, včetně několika kratších, zato povedeně napsaných erotických scén.

New adult fantasy Dvůr vysoko v horách má komplexnější zápletku, kterou čtenář snadno sleduje a zvládne se v ní orientovat. Spousta věcí se dá předvídat, v příběhu je však i několik neúplně jasných zvratů. Otevřený konec příběhu se autorce povedlo celkem ucelit, takže čtenář nemá pocit, že by na něco zapomněla. I přese vše má příběh spoustu napětí, akce a emočního náboje. Ukázek čarodějnictví se čtenáři dostane spíše v menším množství, oceňuji však nápaditost a rozmanitost.

A. K. Mulford napsala příběh z pohledu Remy ve třetí osobě a s vážnější atmosférou, kterou ale mnohdy odlehčí. Dialogy mezi hrdiny mírně převažují nad popisným textem, a tak stránky ubíhají rychleji. Děj má poměrně spád, občas tempo zvolní.

Dvůr vysoko v horách doporučuji čtenářům, kteří rádi čtou romantickou YA fantasy i drsné příběhy. Dále i těm, kdo chtějí zabrousit mezi fae. A pokud hledáte čtivou akční knihu, jste na správné stopě.

Vydal: Laser, 2023
Překlad: Hana Vlčinská
Vazba: brožovaná
Počet stran: 376
Cena: 499 Kč