Hannah Mathewsonová: Mágyně (Opačno 2)

Starý dobrý Londýn je plný spěchajících obyvatel, pouličních prodavačů, kapsářů, žebráků i falešných orákul. Stačí však projít jedním z portálů a vynořit se v Opačnu, v alternativním Londýně, kde o moc soupeří šest magií nadaných frakcí.

Román Mágyně je sice zařazený jako druhý díl série Opačno, ale ve skutečnosti mu svým dějem předchází. Gedeon Ravenswood je stále v Camdenu a jeho sestra Ilsa v obyčejném světě zatím nepotkala kapitána Fowlera. Sedmnáctiletá Cassia Simsová prožila většinu svého dětství ve společnosti vládnoucí měňavecké rodiny Ravenswoodových v Camdenu. Do Srdce mezi mágy se vrátila, aby se zlepšila v používání magie a stala se členkou Společnosti mladých a nadaných mágů. Jednou už při přijímací zkoušce propadla. Kdyby pocházela z obyčejné rodiny, asi by to nevadilo, ale jejím dědečkem je samotný Nejvyšší mág Fisk. Jeho teoretickou nástupkyní její matka Alana. Její starší bratr Ollivan byl vypovězen z Opačna a má nálepku potížisty a vraha, ale i on magii ovládá bravurně. 

Opačno je rozděleno na šest území, která ovládá šest magických národů. Mágové, Měňavci, Přízraky, Šeptači, Orákula a Psionici. Všichni musí dodržovat zákony zvané Principy. V románu Opačno se do popředí dostala Ilsa a Měňavci. V Mágyni britská spisovatelka Hannah Mathewsonová zavede čtenáře mezi Mágy. 

Mágové dávají tvar beztvarému a jejich magie platí za nejkomplexnější ze všech. Hlavní hrdinka Cassia netouží po moci ani po politickém vlivu, ale konečně by někam chtěla patřit a zapadnout. V Camdenu sice měla přátele, ale nikdy nemohla být Měňavcem. V Srdci je mezi svými, ale úplná ostuda a ztracený případ.

Mágyně překvapivě není žádná jednoduchá young adult fantasy. Spíš je to takové nadpřirozené magické rodinné drama. Všichni nejdůležitější aktéři jsou členy jedné velmi dysfunkční rodiny. V příběhu nastávají okamžiky, kdy napovrch vyplouvají stará traumata, ale zároveň hrdiny čekají nové hororové okamžiky. Velká výtka ovšem míří za tiskařským šotkem, který tu a tam nechal zmizet písmenka.

Chvílemi Mágyně není lehké čtení, rozhodně se však nebudete nudit. Naopak nabízí mnohem víc, než by se od knihy dalo čekat.  

Vydal: CooBoo, 2023
Překlad: Petra Badalec
Vazba: vázaná s papírovým potahem
Počet stran: 392
Cena: 449 Kč