Isabel Cañasová: Hacienda

Gotický hororový příběh Hacienda je zasazen do Mexika roku 1823. Isabel Cañasová v něm vypráví o jednom odlehlém domě skrývajícím velká tajemství.

Stačila jediná noc, aby Beatriz přišla o všechno. Její otec, do té doby vysoce postavený generál, byl uvězněn a následně popraven, jejich rodinný dům vypálen. Ona sama se společně s matkou byla nucena uchýlit k příbuzným, kteří je ve své domácnosti přinejlepším trpěli. Nebylo divu, že se Beatriz chytila první šance, co se jí naskytla. Když zaujala mladého, pohledného vdovce dona Rodolfa Solórzana a ten ji požádal o ruku, dlouho neváhala. Co na tom, že nepůjde o manželství z lásky, a že se dokonce i do hlavního města donesly zkazky o podivném osudu Rodolfovy první ženy? Beatriz na pomluvy nedbá, důležité je, že zase získá zpět vážené postavení, zajistí důstojný život pro svou matku a stane se paní vlastního domu.

Příjezd na haciendu San Isidro se tak pro ni má stát novým začátkem. Dům však hned od počátku neodpovídá jejím představám. Vypadá zanedbaný a všichni sloužící i vesničané pracující na agávových plantážích si od ní udržují odstup. Situace se ještě zhorší, když její manžel odjede zpět za prací a ji nechá na San Isidru samotnou, pouze ve společnosti své nevlídné sestry Juany. A Beatriz začne slýchávat hlasy. Připadá jí, jako by dům byl živý, jako by si s ní pohrával a sledoval ji. Tma se v něm zdá být tak neprostupná a vše kolem se rychle proměňuje v oživlé noční můry. S haciendou není něco v pořádku a ona potřebuje pomoc. V zoufalství se obrátí na mladého kněze Andrése, který s domem sdílí tajemnou minulost. Padre Andrés se jí skutečně pokusí ochránit, jenže v té chvíli je už možná pozdě…

Hacienda, debutový román mexicko-americké spisovatelky Isabel Cañasové, představuje po Mexické gotice další knihu zasazenou do latinskoamerického prostředí, která vychází z tradice gotického románu, ale snaží se ho oživit o nové, modernější prvky. Jde ve své podstatě o klasický příběh mladé ženy, která podlehne kouzlu záhadného muže a nechá se jím odvézt na izolované místo, kde na ni nečeká nic dobrého. Zároveň je to ale také historický román odehrávající se ve velice komplikovaném období mexických dějin. Kombinuje v sobě perfektně hororové prvky s poměrně naturalistickým pohledem na tehdejší všední realitu se všemi jejími problémy a nejistotami právě skončené války za nezávislost.

Kniha má vynikající atmosféru, je plná napětí, znepokojivých scén a dokáže čtenáře vtáhnout do děje už od první stránky. Nabízí ale i zajímavý pohled na mexickou kulturu a nebojí se dotknout závažných problémů spojených s kolonialismem a rasismem. Beatriz je žena pevně zakořeněná v tehdejším systému, je ale zároveň také smíšeného původu. Vyrůstala ve vyšší společnosti a je si vědoma všech výhod i restrikcí, které jsou s takovým postavením spojeny. Nechce ho ztratit, ale zároveň se nechce ani zcela podvolit všemožným tlakům, které s ním souvisí. Tahle tvrdohlavost a odolnost se jí následně hodí i tváří v tvář nebezpečí číhajícímu na ni na San Isidru.

Hacienda je vyprávěna především z perspektivy Beatriz, její pohled je ale doplněn i několika kapitolami z pohledu Andrése, druhé důležité postavy románu. Oba společně fungují výborně, jejich postupně se prohlubující (zakázaný) vztah působí realisticky a realistický je i samotný konec, který působí hořkosladce i nadějně zároveň.

Hacienda představuje krásně napsaný, silný i děsivý příběh o hledání a nalezení svobody, o očištění a nových začátcích. Budou z něj jistě nadšení všichni milovníci strašidelných domů i všichni, kdo hledají knihu, která se čte rychle a snadno a přináší do žánru i něco nového.

Vydala: Jota, 2023
Původní název: The Hacienda
Stránky autora: https://www.isabelcanas.com/
Překlad: Helena Hartlová
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 336
Cena: 398 Kč