Michal Sirotek: Zresetuj mě

Většina autorů kyberpunkových románů zasazuje své příběhy do městských aglomerací v USA či v Japonsku. Čest autorům, kteří se tyto příběhy nebojí zasadit do našich končin. Mezi ony bílé vrány se zařadil i Michal Sirotek, neboť i on situoval děj své knihy Zresetuj mě do naší stověžaté matičky.

Michal Sirotek se ve volném čase věnuje digitální ilustraci a tvůrčímu psaní. Debutoval elektronicky vydaným postapo románem Nachové pustiny a několik jeho povídek najdeme i v různých sbornících či starších číslech časopisů Pevnost a XB-1. Svou druhou knihu vydal letos u nakladatelství Golden Dog, a i když v ní stejně jako ve své prvotině zve čtenáře do nepříliš přívětivé budoucnosti, je detektivka Zresetuj mě samostatným kyberpunkem prodchnutým příběhem.

„All in all – it’s just another brick in the wall
All in all – you’re just another brick in the wall.“

Praha roku 2069 není hezkým místem k životu. Město je už několik let rozděleno na Centrum a vnější sektory, a to nikoliv stříbropěnnou Vltavou, ale zdí, která je až nepříjemně podobná té, kterou 13. 6. 1990 začali na Bernauer Straße bourat východoněmecké pohraniční jednotky. Zatímco v Centru žijí zámožnější obyvatelé z řad podnikatelů či šéfů korporací, za zdí se to hemží gangy, feťáky, nelicencovanými hackery, žlutou, černou a další všeobecně nepřizpůsobivou verbeží. Zeď (nebo korektně řečeno Přechod) nerozděluje pouze město, ale také jeho zaměstnance. Jste-li například policistou z oddělení R a pracujete v Centru, těžko si ušpiníte ruce vydíráním, drogami a podobným svinstvem. Zato policajti v sektorech se v takových hnusech brodí od rána do večera a pak není divu, že se lehce umažou.

Takový detektiv Čchen by mohl vyprávět, ten má policejní odznak i pověst upatlané až hanba. Navzdory tomu se s urputností pitbulla vrhnul do případu krádeže v rajónu, který obhospodařuje vlivný čínský drogový kartel. Detektivovým pravým opakem je kriminalistka Sandra Šemberová. Díky úspěšně vyřešenému případu bestiálních vražd se stala miláčkem médií a přezdívku Wonder Woman by mohla na svém krásném čele nosit s hrdostí. Problém je v tom, že teď dostala na starost velice ožehavý případ a neví, jak s ním pohnout, takže se její tvář krabatí vráskami jako čelo klingonského válečníka.

Stověžatou ovládají korporace a nejvlivnější z nich je Konglomerát Adam Gen. Tato firma vyrábí a distribuuje augmentace a implantáty nejvyšší kvality, není proto divu, že je trnem v oku jak fanatickým odpíračům technologií, tak těm, kteří (na černém trhu, a tudíž protizákonně) nabízí augmentace podomácku vyrobené. No a právě na pozemku téhle všemocné korporace bylo nalezeno tělo mladé ženy, již někdo brutálně vyřízl oční implantáty a na její bělostné kůži zanechal nápis ZRESETUJ MĚ.

„Some stagger and falls
after all it’s not easy banging your heart against
some mad buggers wall.“

O detektivní zápletce se nechci moc rozepisovat, především proto, abych se vyvaroval spoilerů. Mohu však říci, že se vše točí právě kolem implantátů a augmentací a že se Sandřino pátrání po vrahovi, kterému média začnou záhy přezdívat Sběratel, časem protne s pátráním Čchenovým. Pomyslnými protipóly této nesourodé dvojice detektivů jsou mladičká hackerka Margue a válečný veterán Screw, jejichž dějové linky se mohou zdát na první pohled slepým střevem příběhu. To, že má autor jako správný loutkář či pán jeskyně provázky, jimiž ovládá své hrdiny, pevně v rukách, se ukáže překvapenému čtenáři až skoro v samém závěru knihy. Já jen dodám, že kdyby vývojáři z Eidos Montreal chtěli do světa vypustit další hru ze série Deus Ex, mohli by Adama Jensena zahrabat pod hromadu implantátů a za vděk vzít touhle knihou.

„Hey you!
Don’t tell me there’s no hope at all
Together we stand, divided we fall.“

 

Michal Sirotek napsal kvalitní kyberpunkovou detektivku, v níž dokáže střídáním dějových linek skvěle budovat napětí. Ponurý přetechnizovaný svět plný nespravedlnosti, diskriminace a strachu z technologií se mu podařilo oživit postavami, které čtenáře zaujmou. Sandra navzdory svým kariérním úspěchům čelí traumatům plynoucím ze ztráty člena rodiny a sama sebe viní z mnohých selhání, Čchen má také jako správný noirový policajt svých démonů plný pytel a Margue pro změnu trpí vykořeněním. Screw je pak kapitola sama pro sebe, stačí si vzpomenout, čím si prošel třeba poručík Taylor ve filmu Forrest Gump. Zkrátka a dobře, další ze silných stránek románu Zresetuj mě jsou jeho hrdinové.

Přestože bych mohl Sirotkovi vyčítat příliš natahovaný konec, zbytečně komplikované pasáže vysvětlující záporákovu minulost a pohnutky, je vidět, že autorsky vyzrál. Jeho kniha se směle může zařadit k tomu nejlepšímu, co z českého kyberpunku za několik posledních let vyšlo.

Protože je Michal Sirotek také šikovný grafik, vybavil svou knihu nejen perfektně padnoucí obálkou, ale také povedeným trailerem.

„I have seen the writing on the wal.
Don’t think I need anything at all
No, don’t think I need anything at all
All in all it was all just bricks in the wall
All in all you were all just bricks in the wall.“

(V recenzi byly použity úryvky písní z alba The Wall, které kapela Pink Floyd hrála po pádu Berlínské zdi, protože i o zdech mezi lidmi tahle povedená kniha je.)

Vydal: Golden Dog, 2023
Obálka: Michal Sirotek
Vazba: brožovaná
Počet stran: 372
Cena: 399 Kč