Stacey Marie Brown: Divoká říše

Bariéra oddělující svět lidí a víl padla. Budapešť je rozdělená Dunajem na různé sféry vlivu, kde jedna strana nenávidí druhou a únosy či vraždy jsou na denním pořádku. Uprostřed toho všeho se nachází Brexley Kovácsová.

Město Budapešť dělí řeka Dunaj na dvě poloviny, Budu a Pešť. Na západní straně vládnou fae a na protějším břehu mají svou sféru vlivu lidé. Za jediné bezpečné místo v Pešti se považuje čtvrť Leopoldov, kde bydlí nejbohatší a nejvlivnější lidé. Centrum jejich moci se nachází ve starém parlamentu, ale čtvrti okolo slouží jako domov pro tovární dělníky, zloděje, vrahy, feťáky a křížence. Přesto existují místa, kde spolu musí lidé a fae koexistovat, jako třeba železnice.

Devatenáctiletá Brexley Kovácsová je adrenalinový nadšenec, který ve volném čase nesjíždí peřeje, neskáče s padákem ani na laně. Něco tak nudného je pod její úroveň, neboť se věnuje krádežím na železnici. Vlaky kromě cestujících převážejí i zboží z neutrální zóny, které často míří do Prahy, kde se prodává a tím vynáší těžké peníze zainteresovaným lidem a fae. Brexley peníze nepotřebuje a kořist dává svým zákazníkům, aby měli další zdroj obživy. Samotná Brexley, už oboustranný sirotek, totiž žije v Leopoldově. Jednou z ní s největší pravděpodobností bude voják Lidských obranných sil (LOS), ale zatím je jenom nadanou studentkou ve výcviku a schovankou samotného Ištvána Markose, generála a nejvyššího velitele LOSu.

Brexley je zamilovaná do svého kamaráda Cadena Markose a vlakové loupeže často podniká s ním. Bohužel ta poslední nedopadne podle jejích představ. Chytí ji na špatné straně, v teritoriu fae. Její další cesta vede do Domu smrti, proslulého vězení Halálház, kde panují brutální podmínky a jediná cesta ven je v rakvi. Mezi vězni nechybí lidé, démoni, druidové, víly ani Warwick Farkas. Spíš žijící duch než člověk nebo fae, údajně excelentní bojovník, ale pro jiné přízrak z nočních můr nebo městská legenda z Magické války.

Téměř před dvaceti lety, v den, kdy se Brexley narodila, nastal konec známého světa. Závoj mezi světy byl stržen. Fae s lidmi žili od počátku časů, ale s jejich přesunem do říše Nezemě skončila jejich vláda na lidmi. Tenhle stav trval dlouhá staletí než se Aneira, stará královna fae, rozhodla strhnout závoj mezi oběma světy. Lidé i fae se s tím vyrovnali různě. V západním světě, v tzv. Sjednocených národech, vládne král temných fae Lars a královna světlých fae Kennedy. Sjednocené národy ale nezískaly území od Maďarska na východ a dál přes Ukrajinu či Balkán. Vládne tam místní magická šlechta. Západní svět toto území nazývá Divoká říše, kde bují korupce a černý trh. Boj o moc tu svádějí fae i LOM.

Divoká říše je vcelku rozporuplná kniha. Svým dystopickým zaměřením a temnotou hodně připomíná sérii Temné nadání od Vic James. Kladné body sbírá i za umístění příběhu do maďarského hlavního města a je vždycky osvěžující, když se příběh neodehrává v mnohokrát použitém místě. Zápletka působí drsně, svižně, občas depresivně a o prolitou krev není nouze.

Americká spisovatelka Stacey Marie Brown přiznává, že miluje zlobivé hochy a sarkastické hrdinky, které nemají problém někomu nakopat zadek, což společně s magií tvoří devizu mnoha knih z žánru urban fantasy. Problém Divoké říše představuje kupodivu něco úplně jiného. Warwick Farkas je NADSAMEC. To autorka vtlouká čtenářům násilně do hlavy od první výměny pohledů mezi ním a Brexley. Takže by se smysl Brexleyina života velice často dal shrnout do slov: „Jsem nadřená, super nadržená, furt na TO myslím a můj mozek se ve všem ostatním zasekává.“ Čtenář tak může být na vážkách, jestli má přestat číst, nebo jestli se chce dozvědět, jaké prohnilosti a pikle klíčí v Divoké říši, nebo jestli má doufat, že jeho utrpení skončí a Brexley někdo podřízne krk.

Stacey Maria Brown napsala už několik knižních sérií, ale Divoká říše je první kniha, která jí vyšla v češtině. Přestože se odehrává ve stejném světě jako série Darkness, Collector, Lightness Saga, neměla by na ně přímo navazovat a podle všeho jde číst naprosto samostatně. Divoká říše je prvním ze šesti dílů, takže Budapešť čekají velmi divoké časy a čtenáře mnoho stránek, než se dozvědí odpovědi na otázky, které je po dočtení pálí.

Vydalo: Cooboo, 2022
Překlad: Veronika Trusová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 368
Cena: 399 Kč