LIBERTALIE: PIRÁTI VZDUCHOMOŘÍ

Hola hola, mořští vlci, lasičky, medvědi a další zvířecí piráti. Všichni na palubu a připravit vzducholoď k odletu. Vydrancujeme pár vzdušných ostrovů. Tak sebou hoďte, ať na nás ještě něco zbude.

Hra Libertalie: Piráti vzduchomoří je konfliktní hra řízená kartami. Vyrazíte celkem na tři pirátské výpravy, které trvají od čtyř do šesti dnů (kol), a snažíte se získat co největší bohatství.

Hra je určena pro jednoho až šest admirálů a zabere vám okolo 45 minut. Bylo by dobré, aby pirátům bylo aspoň 14 let. Do češtiny ji pro nás přeložilo Albi.

Co najdete v krabici

Poté co otevřete krabici, na vás vykouknou pravidla a herní plán, vše uložené v plastovém prolisu víka herního pořadače. Pravidla jsou v krabici dvojí, jedna pro běžnou hru a jedna pro sólo hru.

Krabice po otevření

Herní plán je oboustranný pro různé obtížnosti hry. Jasný den a modré nebe pro základní a přátelštější variantu a bouřkové mraky pro pokročilou a úskočnější hru. Herní plán má několik částí: ostrov, kam se pokládají karty jednotlivých pirátů, kořist, kde jsou naskládané žetony toho, co se kde dá vyrabovat, stupnici úrovně reputace jednotlivých kapitánů a pak nápovědu k hernímu kolu a jednotlivým kořistem.

Další společné části hry jsou papírové dublony, měděné v hodnotě jedna, stříbrné v hodnotě tři a zlaté pětkové. Žetony kořisti jsou naopak barevné plastové kostičky, na nichž je natištěna vždy ikona příslušné kořisti. Ty jsou všechny uloženy v plátěném pytlíku. Pro hru dvou hráčů je zde karta kadeta, kterou se překryjí políčka na hracím plánů v části ostrova.

Pro každého hráče je zde balíček 40 karet postav, jeden žeton reputace, jedna destička hřbitova a velká kartonová truhla, kde si ukládá uloupené zlato.

Pokud se hru rozhodnete hrát jako osamělí mořští vlci, pak se vám bude hodit 39 karet postav pro sólo hru, přehledová karta a čtyři alternativní destičky kořisti.

Všechny komponenty jsou již z výroby uloženy v insertu, kde je myšleno i na to, že si lidi budou chtít karty obalit.

Jak se to hraje

Hra se hraje na tři herní kola, což jsou jednotlivé výpravy za kořistí.  Každá vzduchoplavba trvá jinak dlouho, první je nejkratší a má čtyři dny, poslední pak šest dní.  Každý den se snažíte vyslat na ostrov své nejlepší muže, aby posbírali co nejcennější poklady. A na konci vyhrává pirát, který bude mít nejvíc peněz.

Doprostřed stolu položíte herní plán, vylosujete z pytlíku poklady pro první výpravu, náhodně seřadíte žetony reputace. Každý hráč si vezme truhlu, počáteční peníze a balíček postav. Ten se nemíchá. Pouze vybraný hráč jej zamíchá a náhodně vytáhne 6 karet. Ostatní hráči si najdou ve svých balíčcích tyto stejné karty a to je vaše posádka pro první vzduchoplavbu. Pak se už můžete pustit do hry.

Popíšeme si jeden herní den. Na začátku dne každý z hráčů tajně vybere jednoho vzduchoplavce, který se vylodí na ostrově spolu s konkurencí. Karty se seřadí na hrací plán zleva doprava od nejnižší po nejvyšší hodnotu. Pokud jsou karty stejné hodnoty, rozhoduje reputace. Pak začíná denní fáze. Zleva se spouští denní vlastnosti jednotlivých postav, postupně se pokračuje až k poslední. Pokud postava žádnou denní schopnost nemá, prostě se přeskočí. Může se stát, že se postava spuštění své denní schopnosti ani nedožije. Jsou to drsní pirátí. Co byste čekali? Postavy mají vlastnosti hodně různorodé, mohou zabít soupeřovu postavu, přinést kapitánovi bohatství i slávu, oživit jinou postavu, aktivovat postavu na lodi a podobně.

Po denní fázi přichází večer a je čas uloupit poklady. Tentokrát se začíná zprava a každá postava, která zde zbyla, si může postupně sebrat jednu kořist. Ne všechny kořisti jsou ku prospěchu, například proklatá soška vás bude stát na konci výpravy tři body. Po sebrání kořisti, pokud má postava nebo poklad večerní schopnost, tak se její účinek provede. Schopnosti jsou opět rozmanité, můžete si pomoct nebo škodit ostatním. Poté se postava posune zpět na loď svého majitele.

Noční fáze se již odehrává na lodi, pokud zde máte nějaké postavy s touto schopností, aktivujete je.

A pak výprava pokračuje dalším dnem.

Takto se odehraje celá jedna výprava. Na konci výpravy hráči aktivují případné přístavní schopnosti, uloží si uloupené dublony do truhly, použité postavy se odhodí na hřbitov. Zbylé postavy hráčům zůstávají do dalšího kola. K tomu se vylosuje dalších šest postav, takže v druhém kole již máte k dispozici minimálně osm postav a ve třetím devět.  Navíc tím, jak hrajete, zbývají každému hráči jiné karty. .

Po skončení třetí výpravy se sečtou dublony v truhle a nejbohatší admirál získá nehynoucí slávu a vyhrává hru.

Při hře dvou hráčů je zde jen jednoduchá úprava, kdy si na herní plán položíte destičku kadeta a je zde permanentní postava s hodnotou 20,5 která je zde po celou hru.

Sólo hra má pak úplně samostatná pravidla, hráč tady má fiktivní protivníky, Zlodějíčka a Automu, přičemž Automa funguje jako další plnohodnotný hráč a Zlodějíček prostě krade z ostrova poklady.

Moje hodnocení

Libertalii jsem zkoušel ve větším počtu hráčů, hráli jsme ve čtyřech, pěti i šesti a v těchto počtech funguje dobře. Hra má jednoduchá a rychle vysvětlitelná pravidla. Hra rychle odsýpá i v tomto velkém počtu, postavy vybírají všichni najednou a pak jde již o rychle akce.  Hra je hodně konfliktní, často ovlivňujete jiné hráče. Herní doba odpovídá i hraní v tomto počtu.

Líbí se mi mechanika, že se vybírají postavy z balíčku tak, že všichni mají k dispozici stejné karty a musí s nimi vymyslet nějakou kombinaci. Trochu škoda je, že v prvním kole je jen šest karet, takže mnohdy hráči vyberou v prvních kolech stejné karty.

Hra má velkou variabilitu, postav je 40 a pokaždé z nich vylosujete jinou kombinaci. Stejně tak poklady se losují z pytlíků a budou pro každou hru jiné.

Drobnou výtku mám k barevnému podání, modrá a fialová barva jsou hodně podobné, v horším světle se špatně rozeznávají.

Počet hráčů: : 1 – 6
Doporučený věk : od 12 let
Herní doba : 45 minut
Čeština : v balení hry
Vydavatelé: : Albi
Stonemaier Games
Autoři: : Paolo Mori
Originální název : Libertalia: Winds of Galecrest
Rok vydání : 2022
Orientační cena : 1049,-