Džundži Itó: Tomie

Mládí, krása a celý život, to vše je přeci pomíjivé. Anebo ne? Je skutečně atraktivnost tak důležitá? Možná hodnocením lidí na základě zevnějšku opovrhujete, ale kdybyste potkali Tomii, asi byste svůj postoj změnili.

Místní studenti truchlí nad smrtí mladé Tomie, která prý byla rozsekána kusy. To je jistě tragédie, ale Tomie najednou vejde do třídy jakoby nic. Zdravá a krásná. Ostatní se jí bojí, protože nevědí, co si o ní mají myslet. Jedno je jisté, Tomie budí pozornost zejména mužů. Ti na ni nemohou přestat myslet, až z ní šílí. A to natolik, že Tomii rozsekají na kousky.

Slavná japonská manga Tomie od mistra fantazie Džundžiho Ita mapuje příběhy tajemné Tomie, která kdykoli zemře, znovu ožije. A nejen tak. Je rozřezána na kusy? Z jednotlivých kusů opět začne vyrůstat. Mnohdy stačí jen jeden orgán, vlas nebo kapka krve. Tomie vyroste všude, třeba i v koberci. Jednotlivé povídky mapují osudy lidí, kteří se s krásnou dívkou někdy setkali.

Samotná Tomie je velice jednoduchá a povrchní. Jde jí jen o krásu a obdiv. Pohrdá nedokonalostí. Chce mít to nejlepší jídlo a být navždy mladá. To je vše. Tyhle věci jsou její mantrou, a pokud je v její osobnosti něco dalšího, nestihne se to rozvinout, protože je vždy usmrcena. Muže poblouzní natolik, že pro ni vraždí nebo nakonec ze zoufalosti zabijí ji samotnou. A tak neustále dokola. Pokaždé však Džundži Itó použije trochu jiné nástroje a příběhy se stávají postupně bizarnějšími nebo děsivějšími. Kdo nemá rád gore, nebude mít ze čtení dobrý pocit. Autor opět exceluje v extrémní fantazii a přináší na stránky často velice nechutné věci, až si říkáte, že je neuvěřitelné, že tohle někoho napadne. Ostatně to je autorovi vlastní – bezbřehá nápaditost a originalita, která sice může působit nepříjemně, ale zároveň je až dechberoucí.

Džundži Itó se proslavil mangami Ryby – útok z hlubin, Spirála či Balónky oběšenců. A právě se Spirálou se nabízí srovnání, protože česky vyšla také jako komplet všech jednotlivých příběhů. Spirála se s každou zápletkou vyvíjí a postupně příběh roste, až míří k dořešení. Neustále je tu vidět posun. V tomto ohledu Tomie trochu zaostává. Příběhy jsou si někdy podobné, mají jednotnou šablonu, proto máte někdy dojem, že se Tomie nikam neposouvá. Sem tam se objeví něco z její minulosti a tak si můžete domýšlet, jak vlastně „vznikla“, a stejně tak se objeví náznaky toho, jak by se dala porazit. Teprve na samotném konci se začne pořádně řešit, jak se s dívkou vypořádat. Závěr je naštěstí solidní a poskytne určité uspokojení s tím, jak to dopadlo. Tomie je ve své jednoduchosti fascinující, protože její prostý charakter funguje. Je to nesmírně originální a „bestiální“ antagonistka.

Manga nabídne velice pěknou kresbu, která je u Ita standardem. Kniha obsahuje celkem dvacet příběhů na ploše více než sedmi sta stránek, což z Tomie činí pořádný špalek, se kterým byste umlátili velrybu (to ale prosím nedělejte). Je to zábavné čtení a kdo autorova díla zná, bude se cítit jak ryba ve vodě. Kdo se dosud s mistrem nesetkal, bude patrně ohromen jeho fantazií.

Tomie sice není tak strhující jako zmiňovaná Spirála, místy se opakuje, ale nabízí intenzivní zážitek. Itovi se povedlo Tomii ztvárnit tak sugestivně, že prakticky díky komiksu ožívá, a jakmile si přečtete první příběh, už na ni nezapomenete.

Ukázka

Vydal: CREW, 2022
Překlad: Anna Křivánková
Tisk: černobílý
Vazba: brožovaná
748 stran / 899 Kč