Mark Waid: Napříč vesmírem (Doctor Strange – Nejvyšší čaroděj 1)

Občas je třeba začít znovu od začátku. Poprvé se do takové situace Stephen Strange dostal, když v důsledku automobilové nehody přišel o značnou část citu v rukou, což byla pro špičkového chirurga naprostá katastrofa. Zkusil všechno, ale řešení mu přinesla až okultní umění. S arogancí sobě vlastní se Strange nezastavil dřív, než dosáhl titulu Nejvyšší čaroděj země.

Nyní se situace skoro opakuje. Stephen Strange netuší proč, ale začíná zvolna přicházet o magickou sílu. Poškození nervů v rukách bylo velkou ránou pro jeho ego a komplikací pro jeho pacienty a zaměstnavatele. Oslabení magické moci nejvyššího čaroděje v první linii obrany země před veškerými možnými magickými hrozbami představuje naprostou katastrofu pro bezpečnost celé planety a všechny její obyvatele. Nejdřív přišel o schopnost vidět magickou realitu, energii a nepoužitelnými se staly i jeho nástroje. Stejně jako při hledání léku na své poškozené ruce, i tentokrát se Doctor Strange snaží najít řešení. Radí se kolegy, přáteli ž nakonec se vydá pro radu k Tonymu Starkovi. A ten ho přivede na myšlenku vydat se nikoliv do jiných dimenzí a paralelních světů, ale do vesmíru.

Vesmírné dobrodružství nabízí svižnou a rychlou jízdu plnou nejrůznějších mimozemských ras a okultních artefaktů. Stephena Strange na jeho vesmírné výpravě ovlivní arkanoložka, která hledá staré okultní předměty ve vesmíru. Občas je krade, občas s nimi obchoduje. Je to taková mimozemská verze Lary Croft se slabostí pro magii. Společně potkají staré známé skrully, s kterými obyvatelé planety Země mají už zkušenosti, ale Strange nejvíc ovlivní setkání s nidavellirským trpaslíkem.

Jak už to u zavedených komiksových postav bývá, jejich historie je často dlouhá, občas změněná a někdy restartovaná. Strange stvořili v roce 1963 Stan Lee a Steve Ditko. Od té doby se mnoho změnilo a komiksu Doctor Strange – Nejvyšší čaroděj 1: Napříč vesmírem se ujal scénárista Mark Waid a kreslíř Jesús Saiz. Mark Waid se během své dlouhé kariéry věnoval komiksům z vydavatelství DS i vydavatelství Marvel. Desetiletí zkušeností má za sebou i Jesús Saiz, kreslíř španělského původu, který po skoro patnácti letech u DS přešel do služeb Marvelu. Kniha Napříč vesmírem obsahuje sešity Doctor Strange (2018) číslo 1 až 5.

Napříč vesmírem je zatím blíže neukotvené dobrodružství, které by se dalo považovat za nástupní stanici k dalšímu dobrodružství Doctora Strange. Je to ideální příležitost pro nové čtenáře, kteří nechtějí pátrat po komiksech starých několik dekád a tato kniha se jim dostává do ruky jako první. Zároveň je to výchozí pozice pro nový příběh, tak se musíme nechat překvapit, co dalšího mají autoři v plánu, protože ač je příběh dostatečně akční, prospělo by mu víc charisma a energie. Bez nich Napříč vesmírem zůstává komiksovou tuctovkou.

Vydala: Crew, 2022
Překlad: Kateřina Tichá
Vazba: brožovaná
Tisk: barevný
Počet stran: 116
Cena: 379 Kč